--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Maraczi Pepíno
Název: Rehabilitace na doby
Zdroj: NN Ročník........: 0002/029 Str.: 019
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: . . Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

22letý Marian JEŽIK se v roce 1983 rozhodl se svým kamarádem, že opustí ČSSR a na Západě si založí živnost. Když se nemohli dostat do skladiště zbraní, přepadli vojenskou hlídku, kterou lehce zranili a odcizili jí samopal, vzor 58. Poté zajali řidiče osobního vozu a jeho vozem dojeli do Ostravy, kde řidiče i s vozem pustili. Když se rozešli, kamarád byl zatčen a byla obklíčena ubytovna, kde Marian bydlel. Ten se schoval v paneláku a když dveře jednoho bytu otevřel malý chlapec, vniknul dovnitř a vysvětlil všem situaci. Do bytu vpustil i opraváře televize, kterého pak propustil společně se ženami a dětmi. Pozdě v noci pustil ven i kamaráda-majitele bytu, se kterým si do noci povídali a pak šli spát. Brzy ráno vtrhla do bytu policie. Marian odhodil samopal a vzdal se.

ODTUD ŽIVÍ NEVYJDETE !

Původní obžaloba obsahovala tři paragrafy. Výslechy probíhaly pod psychickým i fyzickým nátlakem, vyslýchaní nedostali tři dny napít a Marianovi vyhrožovali, že vezmou do vazby i jeho dívku. Celé vyšetřování bylo zmanipulováno StB. Marian byl odsouzen na 20 let ve III. NVS a jeho společník k 18ti letům. Už tehdy (až na zranění vojáků) nikdo nevypovídal o skutečnosti, že by byl Ježik na někoho z unesených či rukojmích hrubý, nebo že by někomu vyhrožoval. Přesto byl trest vysoký. Když se konalo odvolání u Nejvyššího soudu v říjnu 1984, soud vypustil z obžaloby dva paragrafy, ale trest ponechal v původní výši.

Marian se pokusil o útěk z vězení 20. května 1986, když byl převezen z Leopoldova do Ilavy. V Ilavě měli být političtí vězni na jednom oddělení. Při útěku si zlomil obě nohy v kotnících skokem ze skoro deseti metrů, když se ozvala střelba. Po dopadení do něj bachaři kopali v kanadách, bili jej obušky, vyrazili mu zuby a nutili jej se postavit.

REHABILITACE ?

Na Mariánův trest se vztahovala amnestie prezidenta zkrácením vězení o rok. Ve vězení jej objevila německá televizní stanice Tele 5. Až 22. července 1991 se u městského soudu konalo soudní řízení, zabývající se revizí původního rozsudku. Vše nasvědčovalo tomu, že v roce 1984 byli odsouzeni k tak vysokým trestům pro výstrahu. Marianovi jsou nakonec sejmuty z rukou želízka a je propuštěn přímo od soudu na svobodu. Zapojuje se do činnosti OF v Mnichově, kde i nyní žije.

Své zkušenosti popsal Marian v našich NN a na pokračování v týdeníku Reflex pod názvem "Leopoldov - ostrov stínů". Bohužel se zatím nenašel nikdo, kdo by financoval natočení filmu. Dne 19. listopadu letošního roku se konalo zatím poslední soudní přelíčení u Krajského soudu v Praze 5. Po skoro čtyřhodinovém jednání, kdy byli vyslechnuti svědci, soud vynesl rozsudek: 5 let za trestné činy loupeže a vydírání. Vzhledem k tomu, že si Marian již 8 let "odseděl", zbylé tři roky mu budou rehabilitovány a dostane finanční odškodnění.

Z požadavků československého OF v Mnichově se splnilo pouze vyhlazení zápisu z rejstříku trestů. Osvobozující rozsudek v plném rozsahu, plnou rehabilitaci a odškodnění za 8 let žaláře se prosadit před naším soudem nepodařilo.

Zapsal a fotil Pepíno Maraczi