--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kostlán František
Název: Minulost a budoucnost kanceláře FS
Zdroj: NN Ročník........: 0002/029 Str.: 023
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 01.01.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Rozhovor s vedoucím Kanceláře Federálního shromáždění RNDr. Vladimírem Zavázalem.

NN: Pane doktore, kdy jste byl jmenován vedoucím kanceláře? VZ: Jmenován jsem byl 30. září, s účinností od 1. října. Tomu ovšem předcházel konkurs, který má zajímavou historii. Byl vypsán před rokem na konci října 1991. Přihlásilo se do něj bezmála stopadesát lidí, takže trvalo velmi dlouho, než se dostal do závěrečné fáze.

NN: Tento konkurs byl nakonec proveden až na nátlak některých politických stran. Pokud vím, tak váš předchůdce pan Hradilák žádným konkursem neprošel, a přesto tuto kancelář řídil přes rok. VZ: I tady byla situace zajímavá. Kancelář FS řídilo po listopadu 1989 postupně několik lidí, kteří však museli odcházet. NN: Z jakých důvodů?

VZ: Z důvodu, který se jmenuje zákon 451/1991 o výkonu některých funkcí ve státní správě (tzv. lustrační - pozn. aut.). Před jeho platností se o odchod těchto lidí zasloužila komise 17. listopadu. Můj předchůdce ing. Hradilák přerušil tuto neblahou šérii s tím, že byl pověřen vedením kanceláře, myslím v červnu 1991. Mělo to být krátkodobé opatření, než bude ukončen konkurs na tuto funkci. Takže teprve teď, a to neříkám kvůli své osobě, se uskutečnilo to, co mělo být uděláno hned po listopadu. V tomto směru jsme ztratili tři roky.

NN: Pan Hradilák byl členem Obrody (reformní komunisté). Zajímá mě proto, v jakém profesionálním i personálním stavu jste převzal Kancelář FS?

VZ: Napřed bych chtěl říci, že v KFS uplatňujeme princip nestrannosti, což znamená, že obsluhujeme všechny poslance se stejnou ochotou a nepromítáme do výkonu funkce své osobní názory. Pan ing. Hradilák po nástupu do funkce pozastavil své členství v té době již ne v Obrodě, ale v Československé straně sociálně demokratické. Jak mne sám informoval, ve straně ni nepracuje, ani neplatí členské příspěvky. Z důvodů častého střídání vedení, ale ani za pana Hradiláka, ovšem nedošlo k potřebné hluboké restrukturalizaci, aby kancelář, která dříve sloužila jako převodní páka ÚV KSČ, se mohla stát službou demokratickému parlamentu. Došlo pouze k několika personálním změnám v souvislosti s již citovaným lustračním zákonem, takže Kancelář FS byla sice žádoucím směrem rozběhnuta, ale zdaleka ne všechno bylo dokončeno.

Při současné perspektivě Federálního shromáždění a při očekávaných vypjatých politických jednáních na jeho posledních schůzích, už zásadní zásahy do struktury Kanceláře FS bohužel nestihnu. Nemohu realizovat své myšlenky a koncepci, se kterou jsem se do konkursu hlásil, mohu pouze udělat (a také jsem už udělal) několik zásahů, které neohrozí chod FS a posunou kvalitu naší činnosti dopředu.

NN: V čem spočívají tyto zásahy?

Provedl jsem dvě kádrové změny na předních funkcích. Jeden vedoucí pracovník vykonával tři funkce, což se mi nezdálo vhodné, protože takový člověk je potom nezastupitelný.

NN: Práce Kanceláře FS tedy nebyla příliš na výši. Jeden člověk (p. Rychtář) zastával tři významné funkce - a podle mých informací zastával v této kanceláři podobné funkce už během komunistického režimu. To podle mne svědčí o zpolitizování Kanceláře FS. Svědčí o tom i fakt, že tito lidé zvláštního ražení se snažili odstranit z funkce vedoucího sekretariátu předsedy SL FS známého antikomunistu ing. Antonína Bělohoubka. Nebylo to spíše tak, že i když nebyl pan Hradilák a okruh jeho lidí přechodně v žádné straně, tak Kancelář FS pracovala pod jejich politickým vlivem na základě osobních politických názorů? VZ: Po listopadu 1989 nedošlo k politizaci Kanceláře FS, ale k něčemu daleko horšímu - nedošlo k jejímu odpolitizování, a to v tom minulém slova smyslu. Zlom k lepšímu nastal až letos po volbách. Strany vládní koalice ODS a KDU-ČSL prosadily nové lidi do vedení kanceláře Sněmovny lidu i do české části Sněmovny národů.

NN: Takže jedna z prvních věcí, kterou jste musel udělat, byla odpolitizování Kanceláře FS?

VZ: Ano. Dá se říci, že to zní absurdně, ale já se domnívám, že tady skutečně byla převaha lidí, kteří zde pracovali před listopadem 1989. To neříkám jenom proto, že to někomu může vadit z principiálních důvodů, ale i proto, že u řady těchto lidí lze vypozorovat, že nedokázali transformovat styl své práce tak, aby odpovídal pluralitnímu Federálnímu shromáždění. Měli určité pracovní návyky, které se opravdu pro tuto dobu nehodí. NN: Jaká budoucnost čeká Kancelář FS po 1. lednu 1993? Na takto položenou otázku musím jednoznačně odpovědět - žádná, protože Kancelář FS zanikne zároveň s Federálním shromážděním. V budově FS byla v minulých dvou letech provedena řada modernizačních prací, namátkou mohu vyjmenovat - kompletní renovace gastroúseku, restaurace byfé, na které si poslanci právem stěžovali, vzduchotechniky, napájecích sítí atd. Technické srdce budovy je dnes prakticky nové. Modernizace přišla na řádově desítky miliónů korun. K tomu musíme připočítat nezištnou pomoc Kongresu Spojených států, který vybavil Federální shromáždění kvalitní výpočetní a další technikou. Dnes je tato budova vybavena kompletně pro parlamentní činnost. Pokud vznikne český senát a bude zasedat v Praze, tak nejvhodnějším objektem pro některou z částí českého parlamentu je budova současného FS. To vše neříkám z toho důvodu, že bychom si my - zaměstnanci chtěli ohřívat svoji polívčičku, ale z ryze racionálních důvodů - vzhledem k tomu, kolik zde bylo proinvestováno, a funkčnosti budovy.

Děkuji za rozhovor

František Kostlán