--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název: Nacionalistická bublina spĺaskla
Zdroj: NN Ročník........: 0002/030 Str.: 014
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 01.01.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

4.časť V predchádzajúcich troch častiach sme na základe archívnych argumentov, ktoré spracoval ústav pre súdobé dejiny ČSAV dokázali, že Tisa nechali popraviť slovenskí komunisti a ich súkmenovci v Čechách.

Sledovali sme odozvu, v tom čase významných slovenských biskupov. ktorí 3.1.1946 požiadali v dopise, adresovanému predsedníctvu SNR, aby Tiso nebol odsúdený na trest smrti. Do kauzy sa zainteresoval aj Vatikán. Husák a Gottwald mali jediný cieľ: získať z tohto procesu politický kapitál vo svoj prospech.

Svoju koncepciu začali komunisti uskutečňovať hneď po parlamentných volbách. Predsedníctvo ÚV KSČ už 28.5.1946 uložilo vedúcim funcionárom na Slovensku vypracovať podmienky pre účasť demokratickej strany v budúcej vláde. Druhý deň o nich jednalo vedenie KSS a ich zpracovaním poverili komisiu, v ktorej boli Štefan Baštovanský, Edo Friš, Gustáv Husák. Jednu z podmienok, ktorú Gottwald uviedol na schôdzi ÚV KSČ 30.5.1946 bolo, aký je pomer demokratickej strany k Tisovi a súdnemu procesu s ním. Na schôdzi Českej národnej fronty 12.6.1946 predniesol už štyri knkrétne podmienky, súdenie a potrestanie Tisa bolo treťou z nich. Slovanská národná fronta v prevolaní k slovenskému národu a československej verejnosti 26.6.1946 požadovala spravodlivé a prísne odsúdenie všetkých funkcionárov, tzv. Slovenského štátu, na čele s Tisom, Machom, Tukom. Ani jeden z týchto zločinov nesmie ujsť zaslúženému a prísnemu trestu.

Príprava Tisovho procesu trvala dlhšie, než si predsedníctvo vlády v decembri 1945 predstavovalo.

Slovenská národná rada jednala 4.11.1946 o obžalovacom spise proti prezidentovi, ministrovi vnútra a ministrovi zahraničných vecí Slovenského štátu: Jozegovi Tisovi, Alexandru Machovi a Ferdinandovi Ďurčanskému. Rozhodla, aby všetky politické strany. tj i Strana slobody a Strana práce , predali svoje propomienky k žalobe do 8.11.1946. Toho dňa potom prejedná žalobu s konečnou platnosťou predsedníctvo SNR, aby mohla byť obžalovaným doručená, a to i v prípade, že strany svoje pripomienky včas neoznámia. 8.11.1946 predsedníctvo SNR žalobu schválilo. Pripomienky k prvej verzii spisu oznámil za KSS Karol Šmidke, na schôdzi za demokratickú stranu Andrej Cvinček. V diskusii sa pripomínala politická zodpovednosť predsedníctva SNR a Národnej fronty za priebeh procesu a vyzdvihoval sa jeho politický význam. Názorová zhoda členov predsedníctva SNR v otázke žaloby skončila, keď miestopredseda Milan Polák doporučil, aby súdnz proces neviedol predseda Národného súdu Igor Daxner. Spor mala rozhodnuť Slovanská národná fronta. Dohadovanie o tom, kto najväčší retribučný proces na Slovensku povedie, prerástlo v politickú záležitosť. Komunisti v návrhu svojich koaličných partnerov videli zámer oslabiť výsledok súdu a tiež pokus katolíckoho krídla Demokratickej strany o Tisovu záchranu a o oddalenie procesu.

V archíve ÚV KSS, sborník, edit.M.Martíková, Bratislava 1971, 499-500, je záznam z prejavu Viliama Širokého na zasadaní ÚV KSS z 16.12.1946, kde sa mimo iného hovorí :...." súdruh Karol Šmidke by vám moholpodrobne vyložiť, aký urputný zápas musela viesť naša strana, aby se začal proces s Tisom. Demokratická strana robila obrovské pokusy znemožniť tento proces po rôznymi formami, ale presadili sme, že proces dnes už tu je. Tento proces posudzujeme z politického hľadiska. Nazdávam sa, že zvyšky ľudáckého fašizmu nemôžeme likvidovať účinne do tých čias, kým predstavitelia slovenského ľudáckého fašizmu nie sú dôkladne potrestaní. Ťažko likvidujeme zvyšky ľudáckého fašizmu, keď jeho symbol sedí vo väznici a má styky so slovenským ľudáckým podzemím.

/Ako dojemne si ale dnes ľudáci rozumejú so slovenskými komunistami v šírené nenávisti voči čechom, že oni vraj nechali popraviť Tisa. Zožerie im toto vedomé klamstvo Slovenský národ? Pozn. V.P./

Záujem boja proti zvyškom fašizmu vyžaduje bezpodmienečne, aby tento proces bol úspešne dokončený. Lebo to je cesta, to je súčasť nášho boja proti reakcii a proti zvýškom fašizmu a to tým viac, lebo vedenie DS prevzalo určité mravné záväzky v súvislosti s tou dohodou zo 6.4.1946. Nie je to síce protokolárny záväzok, ale máme presné informácie, že pri podpísaní tejto dohody DS dala záväzný sľub novoľudákom, že ona sa svojím vplyvom postará o to, aby Tiso nebol prísne súdený a aby nebol popravený. Tento proces vzhľadom na to, že súdime ľudáctvo, zradné ľudáctvo, že súdime slovenský fašizmus, môže značne zapôsobiť na celkový očistný proces na Slovensku. Na tých ľudákov, ktorí eštľ stále žijú v ilúzii, že tu máme politického predstaviteľa, na ich vnútornú silu, že ich môže rozkolísať, ale predovšetkým musí zapôsobiť na vnútrostranícku situáciu DS, lebo tzv. katolícka časťDS od volebného víťazstva tejto strany očakávala koniec ľudového súdnictva, koniec súdenia zradcov a že politické víťazstvo DS bude mať toľko vplyvu, aby DS zabránila vôbec začatiu tohto procesu. Úlohou našej strany je, aby predovšetkým tento proces využila proti ľudáckej zrade, proti zrade demokratických princípov, predovšetkým ale, aby naše základné organizácie dokazovali, o kaé sily sa ľudácký fašizmus opieral, že sa opieral o sily republike a národu neprijateľné, o nemecké fašistické sily, aby každý statočný občan, každý statočný Slovák vedel, že to hnutie roku 1938, ten Slovenský štát nepovstal z vnútorného nacionálného povedomia slovenského národa, ale to všetko bolo len výsledkom veľkého komplotu medzinárodného proti slovanstvu vôbec a proti Sovietskemu zväzu. Teraz na základe tohto procesu máme veľké možnosti rozpútať politický zápas proti zvyškom ľudáckého fašizmu a nastúpiť cestu zjednotenia všetkých statočných Slovákov v rámci NF na programe Gottwaldovej vlády. Nepodceňujem nesmierny význam Tisovho procesu!!...

/Aký to paradox?! Slovenskí komunisti nazávali slovenských ľudákov zločincami a po novembri 1989 sa dali pod jednu zástavu, aby rozbili spoločný štát, proti vôli slovenského národa. Pozn.V.P./

Nemenej zaujímavý je aj stenografický záznam o priebehu pojednávania zasadnutia predsednáctva SNR vo veci obžaloby proti Dr. Jozefovi Tisovi, Dr. Ferdinandovi Ďurčanskému a Alexandrovi Machovi. Zdroj informácie je : archív SNR, zápisnice predsedníctva SNR, schôdza 8.11.1946.

Citujeme kompletný záznam :

Polák : Máme povedať svoje pripomienky k obžalobnému spisu. Chcel som, aby aj tretia aj štvrtá partaj podala pripomienky, kedže oni nemajú zastúpenia v predsedníctve SNR. Preto som žiadal v Národnom fronte, aby vec prejednal a aby pri prejednávaní boli prítomní aj zástupcovia Strany práce a Strany slobody. Zistil som však, že v zápisnici Národného frontu bolo to ináč koncipované.

Strana práce oznámila iba telefonicky, že dosiaľ pripomienky nemá a keď takéto prípadne budú mať, podá ich dodatočne. Pritom poznamenala, že pipomienky budú len nepatrné, zásady sa dotýkať nebudú. Strana slobody taktiež oznámila, že dosiaľ pripomienok nemá a prípadné pripomienky dodá behom neskoršej doby. Pán podpredseda Šmidke podal svoje pripomienky už k prvému zneniu obžaloby. Pán podpredseda Cvinček nám láskavo povie, aké má pripomienky. Obžaloba bola znovu prepracovaná, je možné, že behom pojednávania budú ešte pripomienky a obžaloba sa bude doplňovať. Som toho názoru, že procesu treba venovať pozornosť, lebo sme politicky zaň zodpovední. Zastávam ten názor, že je lepšie robiť poriadnu robotu, ako náhlivú. Ide tu o historickú vec. V tomto procese defilujú pred nami všetky tie roky národného poníženia a má presvedčiť národ, že Tiso vo svojej funkcii v strane sa previnil voči národu a že je historickou skutočnosťou, že za tieto viny musí prísť príslušný trest. Som zato, aby sme vec posudzovali z tohto hľadiska, lebo ja by som nemohol na seba brať zodpovednosť, keby to bola fraška. Mám svoj postoj ako povstalec k týmto veciam a uvedomujem si ich vinu. Sú isté živly, ktoré chcú využiť tento proces a výhražné listy začínajú dochádzať. Nechcem tým povedať, že by som na to niečo dal.

Podľa mojej mienky sú v obžalobe medzery a nedostatky, ktoré mohli byť lepšie zachytené od počiatku. Naša verejnosť a my sami vieme, že najväčšia vina Tisova začína sa od počiatku povstania a po povstaní. Preto myslím, že obžaloba má klásť dôraz na túto časť obžaloby, aby bolo vypuklé to, čo sa mu kladie za najväčšiu vinu.

Šmidke: pokiaľ ide o vec samú. Tým, že národný front sa zaoberal celou záležitosťou a zo zásadného hľadiska ako takéhoto i vyniesol svoje rozhodnutie, dnes pripadá na nás úlohaformálneho schválenia postupu, podla ktorého národný súd prevedie zahájenie procesu. pokiaľ ide o tú zodpovednosť myslím, že ódium nepadá len na nás, ale na všetky politické strany Slovenska a na celú slovenskú verejnosť, nakoľko tieto orgány vznikli z ich vôle, z výsledku volieb. Dali nám plnú moc a myslím, že už dnes,keď právom by sme sa mali opierať o výdobytky slovenského národného povstania, existujeme na základe skutečnej vôle ľudu, ktorá sa prejavila pri príležitosti parlamentných volieb. Preto niet príčiny domnievat sa, že by ódium padalo len na nás. Previněnie je tak veľké, ako bola zrada na národe spáchaná. Preto národný súd má sa dnes o toto opierať. Pokiaľ ide o obžalobu samú, okrem pripomienok, ktoré som podal na minulej schôdzi, ďalšie namám. Zjistil som, že prava žaloby bola prevedená. Pokiaľ by sa ešte v budúcnosti vyskytli pripomienky, je samozrejmé,že obžaloba môže byť doplnená, rozšírená, upresnená, atď. A doporučujem, aby sme obžalobu schválili a vyzvali obžalobcu na podanie obžaloby do rúk predsedu národného súdu, aby tento po jej preštudovaní mohol zahájiť termín procesu. Je a dlho bude faktom, že pri procesoch s politickými vinníkmi ozývajú sa hlasy z podzemia, ojedinelé i skupinové, ktoré výhražnými dopismi chcú pôsobiť mienku ľudu, ktorí sú zodpovední za prevedenie spravodlivého súdu nad vinníkmi. Toho sa nemusíme obávať, myslím, že podzemie, ktoré prejavuje tieto úsilia, bude spravodlivým vynesením rozsudku úplne rozdrtené. Cvinček: Moje pripomienky sú z väčšej čiastky technického rázu. Na straně 3, bod 4: To, čo Tiso rečnil v poslaneckej snemovni, na to mal imunitu a keď ho prvá republika za to nestíhala, nie je dobre možné, aby sme ho teraz za to my trestali.

Polák: Treba doporučiť obžalobe, aby to bolo vynechané a uvedené len v dôvodovej časti.

Cvinček: Na strane 7: Žilinský zjazd. V poslednom bode (13), ktorý vyústi v slovách "na podklade dualistickom", treba uvážiť, či je tento výraz vhodný. Polák: Treba doporučiť, aby sa formuloval presnejšie.

Vladimír Pavlík

Pokračovanie v ďalšom čísle.