--------------------------------------------------------------------------------
Autor: NN
Název: Dezinformace v Respektu
Zdroj: NN Ročník........: 0002/030 Str.: 002
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 01.01.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Týdeník Respekt se čím dál víc obrací k praktikám, které hojně používala StB při psaní dezinformačních článků do Rudého práva i jiných tiskovin. Naposled nám to v č. 48 předvedli redaktoři Jan Brabec, Jaroslav Spurný a Jindřich Šídlo v článku "Buldozer lidských osudů" s podtitulem "Masové čistky s milionem obětí, nebo pár desítek opuštěných křesel? Fakta o lustračním zákoně".

Už sám název článku je pozoruhodný, nechceme-li přímo říct, že zavádějící. V odstavci nazvaném "Divoké seznamy" pak autoři zcela záměrně dezinformují a mystifikují veřejnost ač je jim skutečnost velmi dobře známá. O seznamu spolupracovníků StB vydaném v NN píší, že tento seznam, "respektive jeho různé varianty a odrůdy dnes koluje v Praze na disketách. Každý z něj může vymazat a nebo na něj připsat jakékoli jméno".

To je pustá lež. Seznam byl vytištěn jen v jediné podobě, aniž by do něj redakce sebemíň zasáhla. Chyba byla akorát v tom, že tento seznam byl považován za kompletní - ukázalo se však, že není. Tvrzení o kolujících disketách, ze kterých si může kdokoli kohokoli vymazat nebo naopak připsat, je estébácká nehoráznost. Dále píší, že seznam měl několik zásadních vad - "především publikoval i jména těch kandidátů tajné spolupráce, kteří předtím /anebo potom/ dostali od Baštovy komise osvědčení , že s StB v žádném případě nekolaborovali. Za všechny, které tato práce Rudé krávy postihla, je možno uvést případ Zdeny Salivarové-Škvorecké".

Lež na lež. V seznamu nebyla publikována jména žádných kandidátů tajné spolupráce, ale jen rezidentů, držitelů propůjčených bytů a spolupracovníků StB. Co se týká paní Salivarové, nemohla dostat dobrozdání od Baštovy Komise, protože ta se může ze zákona zabývat, jen případy lidí, evidovaných jako kandidát tajné spolupracovní či důvěrník - zatímco paní Salivarová je evidována v kategorii B lustračníjho zákona jako spolupracovník. Zdena Salivarová sice dostala negativní lustračné osvědčení /t.j., že není evidována/, ale jen z toho důvodu, že ve své žádosti o osvědčení uvedla svá dvě křestní jména - Zdena Josefa. Taková osoba s dvěma křestními jmény u příjmení Škvorecká skutečně v registru neexistuje. Lustrační osvědčení vyhodnocuje počítač - ten skutečně nemohl jinak, než konstatovat, že paní Škvorecká je "negativní". To zřejmě ta "Baštova komise" z Respektu. Paní Škvorecká byla evidována jako tajná spolupracovnice Stb v letech 1959 až 1962, tedy v době, kdy jako členka baletního souboru jezdila do kapitalistické ciziny. Sama pak uvádí, že se v té době scházela s jedním fízlem v kavárně a že jednou dokonce StB vypracovala nic neříkající elaborát na svou kolegyni. Nechceme ani nemůžeme paní Salivarové nic vyčítat, zvláště, když v pozdějších letech své dřívější počínání mnohonásobně odčinila. Myslíme se ale, že veškeré mlžení a zavádění na falešnou stopu je na škodu všech a paní Salivarové nejvíc. Ovšem samotnou kapitolou je týdeník Respekt, který se poslední dobou zařazuje čím dál tím víc do svazácko-komunistického intelektuálního establišmentu, který neustále "umravňuje" své politické soupeře třeba pomocí takovýchto dezinformací.

red. NN