--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Sucharda Jiří
Název: Rozhovor s V. Zaspalem /CH77/
Zdroj: NN Ročník........: 0002/030 Str.: 018
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 01.01.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

1. Pane Zaspale, jste signatář CH77 - jak se díváte na návrh na ukončení činnosti CH77...?

Patřím mezi ty signatáře, kteří na III. sněmu CH77 s ukončením nesouhlasili. Jelikož tehdá nesouhlas projevila většina účastníků sněmu, je tedy toto vyhlášení současných mluvčích CH77 překvapivé.

2. Pane Zaspale, signatáři CH77 představují morální vrchol naší společnosti / samozřejmě kromě nasazených spolupracovníků StB/. Domnívám se správně, že CH77 musí zůstat nejen morálním vzorem ale i atraktivní podporovatelkou demokratizace v České republice...?

Je nutná aktivizace všech signatářů CH77, kteří mají osobní vztah k demokratizaci oproti těm signatářům, kteří se rekrutovali z řad bývalých členů KSČ. Jejich cílem nebylo naši společnost demokratizovat, ale stávající totalitní režim reformovat. Ukázalo se, že totalitní režimy, tedy i socialismus nelze reformovat, lze je jedině ukončit. Pro představu si dovolím charakterizovat skupinu signatářů CH77, aby si čtenář odvodil reálnost aktivizace CH77"

a/ skupina "vybraných", jejichž činnost byla podporovaná ze zahraničí b/ skupina, která byla vědomě i nevědomě infikována agenty StB c/ skupina osmašedesátníků, kteří doposud reformují nereformovatelné d/ skupina, která signovala CH77 z vntřního, doufejme, že pouze zdánlivě vypadajícího coby "donkichotského" přesvědčení o poslání CH77 e/ a nakonec, podle mého, to nejlepší. Je to skupina signatářů židovského původu a národnosti. Tito lidé jsou houževnatí, inteligentní a nekompromisní v boji proti totalitě v jakékoliv podobě. Tento fakt, mimo jiné, potvrzený i historií naší republiky, by měl vzbuzovat úctu naší společnosti.

3. Pane Zaspale, jak z této pozice hodnotíte fakt, že jste byl po listopadu 89 rehabilitován osvědčním, které podepsal náč. personální správy plk. Greiner, ale posléze Vám byla rehabilitace zrušena předsedou Centrální rehabilitační komise FMO gen.v.v. RSDr.Frýbertem...?

Oficiálně se pan generál /agent StB ev.č. 19180 a 918001, ALICE/ ztotožnil s důvody mého propuštění z roku 1956, které podepsal gen. Lomský. Neoficiálně pan generál takto pomstil moji snahu o obhajobu činnosti plk. Horáka, který prokázal účast gen. Vacka při přípravě ČSA na použití proti civilnímu obyvatelstvu /realizace akcí Zásah, Vlna, Norbert/. Doufám, že nemusím dodávat, že rehabilitovaný a reaktivovaný plk. Horák byl z armády vyhozen následníkem gen. Vacka des. v.v. Dobrovským.

4. Pane Zaspale, jak uvádíte, pral jste se s totalitním režimem před rokem 68. Jste jeden z prvních signatářů CH77, takže jste se coby inženýr, mimo jiné, musel živit jako řidič. Stačil jste také 150 km od Prahy postavit rekreační objekt, postavit námořní plachetnici, úspěšně složit zkoušky na kapitána této lodi a nechat tak v údivu Vaše vyšetřovatele z StB, kteří se Vám dušovali, že se k moři nikdy nedostanete. Nyní nesouhlasíte s ukončením činnosti CH77, transformací postkomunistické armády - tedy perete se dál. Jak se toto všechno dá stihnout a jak se dá zůstat nenarušen desetiletími totality a rozčarováním nad třemi lety sametu...?

Je třeba zůstat sám sebou a nebrat se až tak moc vážně. Je třeba naučit se orientovat ve společnosti, v politické situaci a dělat na sobě. Je třeba umět si stanovit několik, byť náročných až nerealizovatelných cílů a za nimi vytrvale jít. Při realizaci těch cílů je nezbytná podpora blízkých přátel a hlavně životního partnera.

Za odpovědi děkuje Jiří Sucharda