--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Blažek Pavel
Název: Karlovarský případ varuje
Zdroj: NN Ročník........: 0003/003 Str.: 015
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 15.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Chladnokrevný útok Burza u stadionu Závodu míru v Karlových Varech-Tuhnicích je známa tím, že na ní lze získat obchodní styky pro uzavření jakýchkoliv kontraktů, získat rozsáhlý sortiment zboží, v němž

zvláštní roli má obchod s drogami, se zbraněmi a střelivem. Malá výkonnost všech složek karlovarské policie vedla k tomu, že se v Tuhnicích zejména obchod se zbraněmi stal téměř veřejným - v přilehlých prostorách burzy, zásobované zejména ruskými, čečenskými a gruzínskými gangy, které po prohraných bitvách o ovládnutí organizované prostituce v západočeském lázeňském trojúhelníku pochopily, že místo na slunci zde získají nejdříve jako zbrojíři podsvětí. V polovině prosince loňského roku daly východní gandy do prodeje několik set pistolí Makarov vz. 82 ráže 9 mm, Parabell ráže 9 mm a samopalů Kalašnikov vz. AK 74 ráže 5,45 - odborníci je kladou výše než americkou pušku M-16, která již je zastaralá. Z kufru luxusních aut BMW byla prodávána také mimořádně ničivá munice. V Tuhnicích se vše dělo téměř v pravé poledne a před zraky policejních složek i útvarů CBS.

Dne 20. prosince 1992 kolem 10 hodiny se před areálem burzy objevil předseda Občanské komise okresu Karlovy Vary pan Zdeněk Hybeš (ředitel závodu Chladící zařízení ve Staré Roli, člen zastupitelstva města a okresu Karlovy Vary a člen komise veřejného pořádku karlovarského městského úřadu). Jeho kroky směřovaly mimo vymezený prodejní areál do míst nelegálních obchodů, kde parkovaly i vozy značky BMW. V dalším pohybu mu zabránili dva muži fyzickým napadením, které bylo velmi okázalé. Muži věděli, koho veřejně bijí a komu dávají najevo moc svých šéfů. Zdeňku Hybešovi se podařilo prokázat se jim i pobaveným čumilům svými průkazy. Útok přesto pokračoval. Předseda karlovarské Občanské komise byl sražen z třímetrového náspu, útočník Jiří Pelc z Chodova zde ležící oběti skočil na nohu, kterou mu předtím zranil kopancem. Oběť hlasitými pokyny vyzývala svého syna k zachování zdrženlivosti. S pomocí člena komise veřejného pořádku karlovarského městského úřadu pana Gergela byl jeden z útočníků identifikován, druhý uprchl. V době incidentu nebylo po karlovarských policistech ani vidu, ani slechu.

Pan Hybeš s panem Gergelem museli navěšeni na útočníka sami vyhledat někoho z policejního sboru. Mladý a nezkušený policista nedokázal Jiřímu Pelcovi zabránit v odchodu. Oba útočníci se prohlašovali za pořadatele, příslušníky CBS - "My jsme hlídací služba", aniž byli v době útoku nějak označeni pořadatelskou páskou nebo uniformou. Jiří Pelc se dožadoval telefonického spojení s "šéfem". Operační důstojník Okresního ředitelství České policie v Karlových Varech poručík Podskoč však ve své zprávě Jiřího Pelce označuje za osobu "bez pracovního poměru".

Záměrnost útoku potvrzují výroky útočníků "Ty jsi pěkná svině," směr úderů vedených zásadně mimo hlavu, vede k domněnce o předběžném instruování útočníků - pan Hybeš v důsledku pracovního úrazu nevidí na jedno oko, případný úder do hlavy by mohl být tragický... Zranění pana Hybeše si vyžádá léčbu nejméně tři měsíce s pravděpodobnými trvalými následky - neohebnost kotníku. Diagnóza MUDr. Koprnického zní: "Frissura mall. tib art TC sin sine disl. Fr. tali sin minim disl. incun."

Policejní vyšetřování je vedeno pod číslem spisu VV-3320/92. Po Novém roce ředitel Západočeské správy Policie ČR plukovník Moltaš karlovarským policistům případ odňal. Vyšetřování vedli tak, že do Tří králů nevyslechli jednoho z hlavních svědků incidentu pana Gergela, neprojevili snahu objasnit skutečné pozadí útoku, neprověřili výpověď zraněného podepsanou v dobré víře (pan Hybeš si ji nemohl přečíst, neměl u sebe brýle)...

Nepohodlnost občanských ctností

Zdeněk Hybeš pochází z rodiny karlovarského podnikatele. V komunistickém režimu takový původ znamenal život bez šancí na vzdělání pod dohledem samozvaných nositelů revoluční bdělosti. Podle svědků nezištně a obětavě pomáhal disentu. V listopadu 1989 patřil mezi první organizátory karlovarského odporu a místního Občanského fóra, za které se v komunálních volbách 1990 stal poslancem místního zastupitelstva. Rozhodující měrou se zasloužil o odhalení pomníku připomínajícího osvobození západních Čech americkou armádou. Spolu se členy Občanské komise usiluje o udržení demokratického směru v přetváření policie. Zdeněk Hybeš výkon svých funkcí a svěřených pravomocí nepodřizuje osobnímu prospěchu. Řadovými občany je ctěn a odpůrci nenáviděn. Zhlediska klasifikace ODS je touto stranou řazen k osobnostem "zatíženým reliktem OF - permanentním revolucionářstvím" (uvedenou klasifikaci zavedl Václav Klaus na prvním zasedání republikové výkonné rady ODS - viz Bulletin ODS č. 9 ze 6. května 1991). Možná, že je v této klasifikaci skryt motiv záporného stanoviska našeho premiéra k Občanským komisím i jeden z důvodů hledání nové osobnosti na křeslo ministra vnitra... V žádném případě však nesmí být oporou útočníků na členy Občanských komisí, snah utajovat tyto útoky před veřejností "v zájmu vyšetřování" a snah svést vyšetřování do bludného směru, jak se v karlovarském případě stalo.

15. ledna 1993

Pavel Blažek