--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Hubálek Bohuslav
Název: Zákon tzv. lustrační...
Zdroj: NN Ročník........: 0003/004 Str.: 027
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 04.10.1991 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Zákon ze dne 4. října 1991, kterým se stanoví některé další předpoklady pro výkony některých funkcí ve státních orgánech... (obsazovaných volbou, jmenováním nebo ustanovováním). Ačkoli účinnost tohoto zákona má končit v poměrně

krátké době, dne 31. prosince 1996, vyvolává ještě i dnes různé úskoky ze strany těch, jejichž bývalá i přetrvávající privilegia omezuje. Pro zjednání nápravy nebude na škodu, když si shrneme nejpodstatnější zkušenosti, abychom postupovali racionálně:

1. Důkladně prostudovat zákonnou předlohu, případně i související předpisy. Dát si pozor zejména na změkčující ustanovení, která bývají většinou v závěru příslušného textu. Zde jsou to zákon č. 451/1991 Sb., Listina základních práv a svobod - jako nedílná součást zákona č. 1/1993 Sb. (Ústava České republiky), novelizovaná znění zákoníku práce a zákona o státním podniku. (Sbírky zákonů odebírají podniky, odbory, státní a místní úřady, některé veřejné knihovny, advokáti, notáři atp.)

2. Průkazným způsobem podání (např. doporučeně, s doručenkou, s razítkem podatelny) žádat příslušné místo o vyřízení daného problému (v zákonné lhůtě jednoho měsíce).

3. Při neúspěchu u základní instance, postupovat obdobně u nadřízeného, odvolacího orgánu. Když máte výhrady vůči výsledkům dalšího odvolání, předejte opět průkazným způsobem vaše dokumenty zástupci politické strany (se kterou sympatizujete), nejblíže místa vašeho bydliště.

Prokazatelný výsledek jejich přístupu, zveřejněný například v Necenzurovaných novinách, bude tou nejlepší předvolební agitací (doporučením či nedoporučením) pro širokou veřejnost. Tohle nemohlo fungovat za komunismu. Dnes to je ten nejspolehlivější filtr pro kvalitu našich zástupců, na všech volených stupních. Postup podle bodu 1. 2. 3 je vhodný všeobecně, při

veškerém jednání o závažných záležitostech.

Lustrační osvědčení

Věrohodnost tohoto dokumentu

Existují případy, kdy došlo k vydání nepravdivého negativního osvědčení u osoby, která je prokazatelně evidována v registru svazků. Nedávno se tak stalo v záležitosti JUDr. Václava Tomise, bývalého poslance FS ČSFR. Konečné slovo zde bude mít výrok městského soudu v Praze, na základě odvolání odpůrců pana Tomise. Je s podivem, že počítačový program ministerstva vnitra, pro vyhledání registrace u StB nepočítá např. s variantami diakritických znamének, nebo s jejich absencí (třeba čárka nad samohláskou). Stejně závažným nedostatkem je pravděpodobné pomíjení registrací u I. správy StB, či u bývalé VKR (Vojenská kontrarozvědka), která podléhala kompetenci StB.

Než budou dány do pořádku všechny hrubé nedostatky, lze v případě pochybností o kvalitě lustračního osvědčení využít § 13 odst. 1a. Ten umožňuje požadovat revizi takového výroku. Podrobnosti uvádí zmíněný paragraf.

Lustrace ve státních institucích (státní podniky, státní organizace, akciové společnosti s většinovým podílem státu, státní dráhy, státní peněžní ústavy - pokud se nestanoví jinak!)

Je snaha zavádějícím způsobem omezovat okruh vyčleněných funkcí, ve smyslu lustračního zákona. Rozhodně se nevztahuje jenom na vedoucí organizací a jejich náměstky. Ze zákona č. 451/91 Sb. jasně vyplývá, že k okruhu vyjmenovaných funkcí patří i takový pracovník, který je na nižším stupni řízení, ale splňuje základní podmínku: A. Je v přímé řídicí působnosti vedoucího organizace. B. Ač je na určitém nižším stupni řízení, je oprávněn ukládat úkoly podřízeným pracovníkům (§ 9 odst. 3 zák. práce), a sám je v přímé řídicí působnosti vedoucího organizace. Mohou to být tedy nejenom např. poradci, ale i samostatní specialisté marketingu, výzkumu atp. Nevadí, že do funkce je ustanovil nižší vedoucí pracovník, rozhodující je jejich přímé řízení vedoucím organizace. Bohuslav HUBÁLEK