--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Karel Bedřich
Název: Zásah
Zdroj: NN Ročník........: 0003/010 Str.: 003
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1989 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Stejně jako komunistické vnitro, se na potlačení protirežimních občanských vystoupení připravovala i naše tzv. lidová armáda. V listopadu 1989 byl tento po léta nehybný rudozelený blok připraven skočit a v krvi utopit konečné euforické vzepětí občanů v hodině dvanácté.

V červenci 1990 podává kpt. ing. Kjučukov, příslušník ženijního praporu 3. msd, stížnost prezidentovi republiky, ve které sděluje, že v armádě nedošlo ani po půlroce k žádným personálním změnám a na svých místech zůstali prakticky všichni partajní pracovníci HPS. Bylo to tvrzení proti tvrzení, protože tehdejší ministr obrany gen. Vacek, tolik oblíbený V. Havlem, proklamoval cosi opačného. Přesto byla ustavena komise, která měla stížnost prošetřit. Členem komise se stal i plk. Ing. Jiří Horák a po svém příjezdu ke 3. msd v Kroměříži zjistil, že stížnost je naprosto oprávněná. Tím však všechno neskončilo, během vyšetřování případu zjistil existenci podivného rozkazu (šifrovky), který mu předal velitel 5. motostřeleckého pluku v Mikulově. V rozkaze velitel 3. msd v Kroměříži nařizuje uvést do plné pohotovosti jednotky vyčleněné <%2>pro akci ZÁSAH. Úkolem bylo přip<%0>ravit k nasazení vybrané vojenské oddíly, které měly v součinnosti s příslušníky proslulého ministerstva vnitra, zasáhnout proti tzv. protisocialistickým živlům. Plk. Horák tuto skutečnost ohlásil gen. Paškovi, který o podobných rozkazech samozřejmě "neměl ani tušení" a doporučuje optat se na gen. štábu... Plk. Horák se proto obrací na gen. Vincence, který shodně s Paškem prohlašuje, že "nic takového nikdy neviděl a s ničím podobným nebyl seznámen", navíc tvrdí, že něco podobného musel vymyslet sám velitel 3. msd gen. Todavčič. O ničem neví ani pplk. Slobodník (podřízený gen.Vincence a zpracovatel agendy přísně tajných mimořádných opatření a mezi ně, jak se později zjistilo, patří i MBO Zásah). Pan podplukovník dokonce podepisuje prohlášení, že o podobných rozkazech nic neví... Všechno vyhlíželo, že si akci vymyslela jediná osoba - gen. Todavčič. <%2>Ten však po sdělení gen. Vincen<%0>ce,<%-2> <%6>že se patrně jednalo o jeho<%8> "souk<%0>romou iniciativu" a po dohodě s některým tajemníkem OV KSČ chtěl zřejmě jednat na vlastní pěst, rozvázal. V silně rozrušeném stavu se proti podobnému tvrzení ohradil a plk. Horákovi potvrdil, že rozkaz se stejným pokynem obdržela 3. msd od velitele 4. armády gen. Miroslava Petra (pozdějšího zást. vel. VV Střed v Olomouci), pod č. j. 002525/4 dne 24. 11. 1989 v 08.16 hod. (...). Události dostaly spád a náč. oper. odd. 4. A plk. Pejřimovský již velmi ochotně potvrzuje, že si rozkaz nevymysleli, ale že ho obdrželi od velitele ZVO gen. Zachariáše... Odtud už vedla pouze jediná cesta: instrukce, jak naložit s demonstranty přišla z gen. štábu ČSLA a rozkaz nepodepsal nikdo jiný, než nynější úspěšný soukromý podnikatel, tehdejší 1. nám. min. obrany ČSSR gen. Miroslav VACEK. Kruh se začal uzavírat...

Tolik plk. Jiří Horák, člen později ustavené komise pro vyšetření podílu armády na přípravě listopa<%2>dového puče, který měl vést k ob<%0>novení komunistické diktatury a oddálení smrtelné agónie bývalého režimu.

Prezidentská komise

Vyšetřovací komise, tzv. prezidentská, začala pracovat až 10 měsíců po listopadu 1989 (!). Do té <%-2>doby byly dokonale zničeny všech<%0>ny dostupné dokumenty na stupních armáda, divize a útvar. Podobně na stupních okruh a MNO byly dokumenty skartovány z 90 %... To všechno proti nařízení MO a předpisům. Plnou odpovědnost nese bezvýhradně tehdejší náčelník gen. št gen. Anton SLIMÁK. Přesto komise i pod časovým tlakem prokázala připravenost armády a vnitra k puči, jenž by proběhl v rámci akcí ZÁSAH, VLNA apod., stejně jako součinnost s FMV pro zahájení akce NORBERT. Jinou otázkou však zůstává, proč nebyly výsledky šetření dovedeny až do konce a pučisté v uniformách postaveni před soud pro přípravu trestných činů proti republice.

Otázky, které v r. 1991 položil poslanec M. Malý ministru obrany Dobrovskému (OH) zůstávají i dnes neobjasněné

- bude objasněn obsah a zjištěna jména účastníků shromáždění na MNO - Valy dne 23. 11. 1989?

- bude zjištěno složení a účel skupiny pro řízení MBO, která se sešla na učebně č. 32 na gen. št. (viz nalezení "Metodiky MBO" pro všechny správy MNO - zaslána gen. Antušákovi na gen. št.)?

- bude objasněna akce Norbert ve vztahu k ČSLA (plk. Šmíd) a úkoly sekretářů Rad obrany na okresech, (viz <%2>seriál článků o akci Norbert v předeš<%0>lých číslech)?

<%2>- bude objasněn obsah jednání na součinnostní poradě gen. št. dne 24.<%0> 11. 1989 s představiteli FMV (Lorenc, Vykypěl, Šmíd)?

<%1>- proč došlo ke zničení dokumentu pro MBO na gen. št. již 27. 11. 1989 <%2>(ZÁMYSL) včetně jeho gra<%1>fického znázornění na plánu Prahy ?<%0> - proč došlo k nařízení náčelníka gen. št. gen. Slimáka (pozdějšího hradního poradce V. Havla, pozn. aut.) v březnu 1990 zničit dokumenty MBO, když v základním spisu je nařízeno uložit je do roku 2010 a potom je předat do archívu?

Dosud nezodpovězených otázek by se jistě našlo víc a to je úkol pro vyšetřovací komisi Parlamentu České republiky, která v těchto dnech zahájila svoji činnost.

Armáda v listopadu 1989

Komunistický ministr obrany gen. Václavík vystoupil jako člen ÚV KSČ na jeho plénu 24. 11. 1989 a mimo jiné vyslovil tento požadavek: "...uvést do bojové pohotovosti armádu, Bezpečnost a milici bez nějakých zásahů, aby tyto složky byly připraveny, jestliže k něčemu dojde, věci řešit (...). Není možno, soudruzi a soudružky, čekat až nám něco udělají. Je třeba mít tyto síly připraveny. Já nevolám tady po žádném krveprolití..." (k čemu jinému než ke krveprolití by došlo, pokud by ÚV KSČ schválil Václavíkův požadavek a armádní moloch se dal do pohybu? (pozn. aut.). Václavíkovým prohlášením byla přinejmenším splněna možnost použít paragrafu o nabádání či přípravě k trestnému činu, to tedy přinejmenším.

Armáda samotná však vzdor všem předpisům a rozkazům vyvíjela na<%4>prosto samostatnou činnost bez so<%0>uhlasu i tehdejší komunistické vlády, partajního ÚV i Rady obrany státu.

Ničivá síla

Podle plánu MBO (Mimořádné bezpečností opatření) bylo plánováno nasazení 790 vojáků z povolání, 13. 720 vojáků zákl. služby, 756 nákl. vozidel, 130 obrněných transportérů a 155 tanků (...). Z tohoto počtu tvořilo 94 tanků zálohu pro Prahu (!). Vyčleněné síly byly vybaveny spojovacími prostředky, prostředky protichemické obrany a municí (...). Na určených místech měly být vyčleněny jednotky s ochrannými štíty, obušky, ručními slznými granáty a prostředky KASR. Určené síly byly udržovány v plné bojové pohotovosti (ZÁMYSL - plán nasazení vojsk v Praze - zmizel).

Ubránit režim

za každou cenu!

Pro vlastní výkon MBO se počítalo s těmito složkami: StB, VB, ČSLA, LM, CO, Sborem nápravné výchovy a zásahu by se nevyhnuli ani požárníci. MBO bylo rozčleněno na 7 stupňů a armádu bylo možno použít při stupni 4-7. Zde je třeba zdůraznit, přestože nebyl Václa<%2>víkův požadavek přijat, že někteří velitelé divizí z vlastní inicia<%0>tivy prováděli prověrky vyčleněných sil a udržovali je připravené k zásahu. Armáda byla 24. 11. 1989 na takovém stupni pohotovosti, že stačilo vydat signál "ZÁSAH" a po šesti hodinách byla schopna plnit jakékoliv úkoly, včetně drcení lidských těl rozjetými tanky a obrněnými transportéry, střelbu do neozbrojených zástupů nevyjí<%2>maje (- jak v oněch pohnutých dnech instruoval svoje vojáky plk. Zbytek, (pozn. aut.). Tvrzení některých vojenských hodnostá<%0>řů, že se tehdy jednalo o pouhou prověrku je nehorázná lež. Vojáci základní služby byli rozděleni do skupin podle politické spolehlivosti, např. morálně narušení či s aktivním vztahem ke kapitalistickým státům, vojáci rodičů vyloučených z KSČ, vojáci trestaní za pobuřování, tzv. propagaci fašismu či násilné trestné činy před odchodem do ZVS, vojáci kteří odmítli vstup do KSČ, neformální vůdci vojenských kolektivů apod. Sledováni byli i bývalí vojáci vyloučení z komunistické partaje či propuštěnci z ČSLA...

Činnost těch velitelů, kteří se podíleli na uvedení armády do pohotovosti lze hodnotit jako svévolnou, úmyslnou přípravu k nasazení armády proti bezbranným občanům, tedy jako trestný čin zneužití pravomoci a obecného ohrožení. Tehdy nechala prokuratura evidentní porušení hned několika zákonů zcela bez povšimnutí, dnes by tomu mělo být právě naopak.

Chronologie přípravy puče Čtvrtek 23. 11. - ministr Václavík organizuje v budově MNO Na valech shromáždění s veliteli voj. okruhů, armád, divizí, vysokých škol a politickými zástupci. Velení na žádost R. Hegenbarta <%0>organizuje akci VLNA <%0>- obsazení Čs. rozhlasu a televize.

Pátek 24. 11. - organizuje součinnostní poradu s FMV, zúčastní se hlavní pučisté, gen. Vacek, gen. Ducháček, za vnitro gen. Lorenc, plk. Vykypěl a plk. Šmíd, písemné doklady neexistují...

Tomu však už v průběhu roku předcházelo několik nezanedbatelných událostí zpravidla se stále stejnými protagonisty. A půjdeme-li ještě trochu hlouběji do minulosti, lze počátky pozdějšího MBO <%2>ZÁSAH hledat již v roce 1971, kdy byl v dubnu rozhodnutím Rady obrany zpracován "Rozkaz MNO pro vyčlenění sil a prostředků ČSLA k zabezpečení klidu a pořádku na území ČSSR", který byl křečovitou reakcí režimu na masové demonstrace občanů ve výroční dny ruské okupace v roce 1969.<%0>

<%2> V srpnu 1989 svolává gen. Vacek poradu k aktualizaci výše <%4>uvedené dokumentace - vše v so<%2>uvis<%0>losti s očekávanými demonstracemi občanských iniciativ v den výročí ruské invaze. Pondělí 20. 11. - vel. 4. tank. divize plk. Holba odesílá funkcionáře pluků ke kontrole připravenosti sil a prostředků pro MBO (u 9. msp je přistaveno 20 nákl. aut, omezeny vycházky a připravena munice).

Úterý 21. 11. - 9.00-14.00 hod. na MNO - Valy probíhá zasedání kolegia FMNO, za HV-SOS je přizván genplk. Kondakov (GRU?) a za OSA ÚV KSČ plk. Trnka. Václavík hodnotí situaci, odsuzuje činnost demokratických sil a uvádí: "Máme zakalený třídně uvědomělý velitelský <%2>sbor, na který se můžeme spolehno<%0>ut... jsme tu od toho, abychom maximálně přispěli k zachování našeho socialistického řádu..." (tomu lze věřit, v podstatě nám byl stejný "neřád" <%4>zachován dodnes, pozn. aut.). So<%2>ud<%0>ruh Hegenbart se schůzky sice nezúčastnil, ale telefonem nařídil gen. Václavíkovi připravit akci "VLNA".

(Pokračování v příštím čísle) Bedřich KAREL