--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Tichý JIří
Název: Co soudil o R. Slánském ?
Zdroj: NN Ročník........: 0003/010 Str.: 015
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Ptáte se: kdo to byl a od koho nebo od čeho vlastně naše školy očišťoval? Jmenuje se akademik Viktor Knapp a po listopadu 1989 se vrátil do funkce ředitele Ústavu státu a práva ČSAV. Toho ústavu, který předkládal prostřednictvím Čs. televize nám, divákům, odborná dobrozdání, jež napomohla "zpracovat" veřejné mínění tak, aby souhlasilo s rozbitím společného státu Čechů a Slováků.

Věrné služby přestárlého teoretika marxisticko-leninské právní vědy se oceňují nejen dnes. Nejinak tomu bylo v 50. letech, která pro V. Knappa znamenala doslova raketový start ke kariéře pravověrného stoupence učení velikého Lenina a Stalina. V roce 1951 byl již zástupcem přednosty politického odboru Kanceláře prezidenta republiky a docentem právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, o dva roky později členem korespondentem ČSAV a laureátem státní ceny.

A jak tedy tento odborník na socialistické právo smýšlel? Nejlépe to dokumentují dva články z let 1951-1952. V prvním z nich pod názvem Učme se od sovětské právní vědy jeho autor vzpomíná na čistky na konci 40. let na našich vysokých školách, v jeho případě na právnické fakultě v Praze, kde tehdy přednášel (Lidové noviny 20. 11. 1951):

"Jak neuvěřitelný pokrok nastal za dobu tak krátkou. Únorové vítězství našeho pracujícího lidu vyhnalo velezrádce z našich řad a očistilo naše fakulty i od nepoučitelných ideologů buržoazie. A díky sovětské právní vědě jsme mohli očistit naše fakulty i od jejich neblahého dědictví."

O tom, že boj proti "třídním nepřátelům" bral V. Knapp vážně, přesvědčivě dokládají

následující slova z jeho celostránkové recenze V. svazku Spisů Klementa Gottwalda, která vyšla několik týdnů před monstrprocesem s tzv. protistátním spikleneckým centrem v čele s R. Slánským (Literární noviny 18. 10. 1952):

"Boj proti oportunismu je nezbytná součást třídního boje. Je to nezbytný předpoklad, aby strana za všech okolností mohla splnit svoje revoluční poslání. Jedovaté býlí oportunismu na sebe bere nejrozmanitější podoby, ale vždy je nezbytným požadavkem vymýtit je. (...). Ale boj proti vlivu třídního nepřítele ve vlastních řadách

strany tím nebyl dobojován. Jména Slánský, Šling, Švermová a všichni ostatní jsou otřásajícím svědectvím toho, že třídní nepřítel

neustává ve svém úsilí rozleptati stranu zevnitř a že boj proti vlivu třídního nepřítele ve straně je nezbytnou a trvalou součástí boje o bolševizaci strany, boje o to, aby strana mohla úspěšně plnit svou vedoucí úlohu."

Akademik V. Knapp, někdejší skalní stalinista z 50. let, už zase slouží. Samozřejmě, opět novým mocným. Dřívější bojovník proti "třídním

nepřátelům" se, podobně jako jiní jeho vrstevníci ze slavné "stalinské éry", nepoučili ani z dějin našich národů, ani z historie vlastní.

Také v jeho případě platí, že jedno z největších umění - umění odejít včas - si zatím osvojili jen nemnozí. Vzhledem k jeho vysokému věku je naděje na nápravu mizivá. Nebo že by se ještě i dnes řídil heslem: "Stalinisté všech dob, spojte se!"?

Jiří TICHÝ,

Praha 4