--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Slezáček Josef
Název: Temelínská jaderná elektrárna a věci kolem
Zdroj: NN Ročník........: 0003/010 Str.: 028
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Nejdřív dvě citace: ..."... otázka likvidace jaderných elektráren. Je to tak náročný finanční problém, že

někteří američtí provozovatelé tuto činnost nemohou skončit, přestože si to usilovně přejí. Rozebrání jaderné elektrárny je totiž dražší než její výstavba. (...) Jak napsal The Washington Post, ministerstvo a hlavní dodavatel, firma Westinghouse výstavbu odpadního komplexu zfušovaly, přestože doposud jejich zástupci tvrdili, že mají situaci pod kontrolou." (Telegraf, 8. 3. 1993).

..."Podle informace sovětského diplomata Andreje Zolotkova Sovětský svaz v létech 1964-1986 shodil do moře východně od ostrova Nová Země (Novaja Zemlja) 11 tisíc kontejnerů s jaderným odpadem.

... Podle Zolotkova byly některé hermeticky uzavřené kontejnery záměrně proděravěny, aby mohly klesnout na dno moře." (...) Možná, že tam někde na dně Severního ledového moře leží i jaderný odpad čs. jaderných elektráren, který Sovětský svaz do roku 1989 od nás ,nezištně<221> odebíral." (Noviny, 10. 4. 1992). Konec citace.

Jsem velmi vděčen panu Gajdovi z USA za tento článek. Trochu mne mrzí, že informací není více, přesněji vadí mi, že nejsou všechny. S tím ale pan Gajda nemá nic společného, protože veškeré informace, a to i ty méně příznivé, má a musí poskytnout vláda. Naše vláda! Jak je možné, že získám snáz informace z New Yorku, než z Prahy?

Nedávno jsem se zúčastnil fundované přednášky o jaderné energetice, která se podobala všem předchozím: začínala výstavbou elektrárny, pokračovala bezpečností provozu a končila výrobou tepelné a elektrické energie. Pověstná špička ledovce, pověstná manipulace. Ani slovo o těžbě suroviny, o jejich ekologických škodách, ani slovo o definitivním ukončení provozu elektrárny se všemi důsledky a finančními nároky. Ani slovo o vedlejších ("nejaderných") účincích provozu - oteplení, vodní páry, tritium, etc.

Co dál, ptám se vás, pánové Havle, Klausi, Bendo, Dlouhý, Karasi,...? Nechci po vás rozbor ekologických dopadů, které jsou vám zjevně cizí a řadu z nich ani my, ani vy nedovedeme vyhodnotit. Zajímají mne - nás všechny - (a to je vaše parketa) skutečné finanční náklady, vaše dohody, kontrakty, smlouvy, ... Jakto, že svět upouští od jaderné energetiky především z finančních důvodů, jakto, že firma Westinghouse má v celém západním světě zakázky? Jakto, že naše ekonomika na takovéto projekty stačí? Již jsme Západ dohnali a předehnali?

Josef SLEZÁČEK,

Strana zelených