--------------------------------------------------------------------------------
Autor: (XY)
Název: Občanské komise
Zdroj: NN Ročník........: 0003/011 Str.: 029
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: . . Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

REVOLUCE SE NEKONÁ V minulém čísle jsme uveřejnili část improvizovaného rozhovoru mezi šéfredaktorem Rudé krávy Petrem Cibulkou a krajským ředitelem Policie ČR majorem Petrem Sikorou. Setkání tehdy proběhlo na pravidelné policejní tiskové konferenci týkající se kriminality. Vzhledem k tomu, že problém, jenž tu Petr Cibulka nanesl, tedy otázku činnosti bývalých "zasloužilých starých struktur" a prolustrovaných příslušníků Státní policie v současných řadách Policie ČR, přesahovala rámec této tiskovky, slíbil pan ředitel dotazovateli i celé brněnské novinářské obci setkání následující týden.

Předkládáme vám nyní podrobný záznam z oné velmi zajímavé tiskové konference, kde krajský policejní ředitel, dokonce i za účasti svého kolegy, majora Ladislava Vargy, ředitele Severomoravského kraje, návštěvy prý náhodné a neplánované, čelil nekompromisní palbě novinářských otázek. Dotazy pochopitelně pokládali všichni přítomní žurnalisté, jichž se tu sešel nebývalý počet. Předkládáme otázky bez označení autorů, neboť atmosféra vykazovala nebývalé souznění v názorech.

Dříve však, než onen rozhovor otevřeme, připomeňme si dva z výroků ministra vnitra Rumla, jež pronesl v úvodu svojí nedávné návštěvy brněnského krajského ředitelství PČR JmK: "Chci se pokusit najít ve změti nejrůznějších protichůdných zpráv nějaká zrnka objektivity a eventuelně v určitém časovém horizontu doporučit řešení. Revoluce se nekoná..."

A druhý výrok: "Rozhodl jsem se, že zřejmě budu muset zřídit ministerskou komisi, která bude objektivizovat všechny zprávy a dá příslušná doporučení těm lidem, kteří mají rozhodovací pravomoce."

TISKOVKA

Pane řediteli, kolik je v současné době na Správě Jihomoravského kraje policistů, kteří dříve pracovali u Státní bezpečnosti? A na kterých funkcích pracují?

"Na Správě Jihomoravského kraje, pokud vím, nemá nikdo výjimku. Všichni bývalí příslušníci StB, kteří prošli prověrkami a občanskými komisemi, nejsou zařazeni na funkcích, které jsou vymezeny lustračním zákonem."

Mohl byste nás seznámit s počty sloužících estébáků? "Ne."

Důvod?

"Prostě nemohl."

Máte zákaz?

"Prosím? Já o tom nebudu hovořit. Myslím si, že ta čísla nejsou podstatná. Já už jsem to řekl minule. Všichni policisté, bývalí estébáci, kteří prošli prověrkovými občanskými komisemi, jsou zařazeni na místech, kde vykonávají funkce, které nejsou v rozporu s lustračním zákonem. Byl tu pan ministr Ruml a on řekl, že hranice tu jednoznačně stanovuje tento zákona a žádné plošné čistky se tu dělat nebudou."

Když jste uvedl, že tito lidé nejsou zařazeni na místech vymezených lustračním zákonem, myslel jste tím, že tam nejsou formálně, nebo že skutečně tuto činnost nevykonávají? "Myslel jsem tím, že tam nejsou zařazeni. U nás nelze vykonávat činnost, na kterou příslušník není zařazen. Není možné, aby někdo byl zařazen například jako starší inspektor pořádkové služby a vykonával funkci třeba náčelníka oddělení."

Existují důkazy, že je tomu přesně naopak, můžu ho uvést? "Samozřejmě."

Je vám známo, že nábor nových, nezkompromitovaných lidí k policii provádí podplukovník Horák?

"Už neprovádí."

Kolik hodin už neprovádí?

"Kolik hodin? Myslím už několik dnů." Dobře, děkuji. Ale dva roky o tom mluvíme...

"Se mnou jste o tom dva roky nemluvili. To za prvé. Pak jsou tu jistá morální hlediska, také hlediska jasně deklarovaná v lustračním zákonu. Tato funkce tam jmenovaná není. Bylo skutečně na zvážení odpovědných vedoucích, zda tam zmíněného člověka ponechají nebo ne. Tuto věc jsme diskutovali a víte, že na personálku nastoupil nový pracovník, doktor Horák. Tady jde o shodu jmen. I tento člověk potřebuje čas na to, aby se seznámil se všemi, kteří řídí, s jejich služební činností, s jejich curriculum vitae a pak teprve může dělat nějaká rozhodnutí a závěry. Myslím si, že bez přípravy provádět jakákoliv personální rozhodnutí není jen tak. Jak jsem řekl už minule, chceme-li, aby se naši podřízení a všichni ostatní chovali právně, musíme se tak chovat i my. Nelze svévolně dělat něco na základě dohadů a pomluv."

Optáme se tedy jinak. Vy jste ve funkci krátce. Domníváte se, že personální otázka byla do doby, než jste nastoupil, řešena správně?

"Vy po mně chcete, abych soudil své kolegy... Já se té otázce nechci vyhnout, ale samozřejmě jinak se rozhodovalo před dvěma lety, jinak se dá rozhodovat dneska. Doba zde hraje velikou roli. V tomto případě rozhodně platí: Dvakrát nevstoupíš do téže řeky." Jaký je tedy rozdíl mezi dobou dnes a před dvěma lety? "V době minulé měli moji předchůdci úplně jiné páky v rukou. Fungovaly tu jiné mechanismy, ty já dneska nemám." Konkrétně?

"Neexistoval rozkaz o občanských komisích, existoval rozkaz federálního ministerstva vnitra o prověrkových komisích. O pohovorových komisích. A ty prostředky, kdy kterýkoli občan mohl označit příslušníky policie a říci: Tento policista se podílel na takových a takových trestných činnostech. Osobně se domnívám, že i to bylo nad rámec tehdy platných zákonů. Komise měly právo si ony policisty předvolat, zvážit, o jak závažné pochybení šlo, zda to byl trestní čin a podobně. Dál se věci předaly inspekci, která vše dotáhla do konce a vyvodila příslušná personální nebo kázeňská opatření. Dne tyto rozkazy neexistují. Dnes neexistují ani prověrkové, ani pohovorové komise. De iure ani komise občanské."

Pokládáte za správné, že dlouholetý pracovník StB, podplukovník Zdeněk Fritz, pracuje na kriminálce v Prostějově?

"Ne, nepokládám."

Ale je to tak. Budete s tím něco dělat? "Ano."

Jakou činnost tam konkrétně vykonává? "Je referent."

Vy jste dodnes nevěděl, že se s tím nic nedělá? Nebo z jakých důvodů říkáte, že teď se s tím bude něco dělat?

"Ano. Pokud nám to umožní naše interní noviny, potom ano. Víte všichni, že existuje jakýsi zákon o služebním poměru a podle něj se odvíjí veškeré záležitosti týkající se personální politiky, kázeňské a tak dále. Jsou normy, kterými se musíme řídit." Když tu nedávno byl pan ministr Ruml, tak prohlásil, že jako horizont vyřešení problému Uherské Hradiště a určitý okruh města Vyškov a tak dále, vidí do dvou měsíců. Je to reálné, nebo si myslíte, že se to potáhne déle?

"Já tento názor nesdílím, protože v policii je tolik vhodných objektů pro to, aby se kdykoliv a za jakýchkoliv okolností mohly postřelovat, že dnes, když zmizí ze scény člověk XY, dá se velmi rychle namalovat terč na člověka ZZ a tak dále. Proto si nemyslím, že v tomto problém vězí a taky si nemyslím, že očista v policii by měla probíhat způsobem, kterým probíhá. To znamená jakýmsi veřejným tlakem či nátlakem. Já si myslím, že policie má v současné době dostatečně silné vnitřní mechanismy na to, aby postupnou očistu provedla sama, velice slušným a elegantním způsobem."

Říkal jste postupně. Co tím slovem míníte? Pokud víme, píše se rok 1993, postupuje to už dlouho, a vy teď říkáte: Postupně. Tedy postupně do kdy, do roku 2000? A pokud by neprobíhal vámi zmíněný veřejný tlak, domníváte se, že by to šlo stejně rychle? "Já si myslím, že ano."

Tak proč to zatím nejde?

"Já jsem neřekl, že to nejde..." Ale vždyť jste to v podstatě několikrát naznačil: Nemáme na to normy, nemáme na to páky...

"Podívejte, já jsem řekl, že lidi, kteří sem přišli od Státní bezpečnosti, byli prověřeni, prošli občanskými komisemi a jsou začleněni na místa. Od roku 1990 do současnosti se jejich počet rapidně snížil. Nebudu říkat čísla, ale zhruba o jednu třetinu. Jakýmsi přirozeným odchodem. A není potřeba, aby se porušovaly předpisy. Není potřeba porušovat platné zákony. Já jsem skutečně přítelem toho, aby se věci řešily slušně a elegantně, protože vytvořit si potencionální nepřátele naprosto neadekvátními nezákonnými postupy, to je projev hlouposti."

(XY)