--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Karel Bedřich
Název: Zásah - chronologie přípravy puče
Zdroj: NN Ročník........: 0003/011 Str.: 003
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.11.1989 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Bedřich KAREL Středa, 22. 11. - HPS vydává informace a pokyny pro politickou práci, odsuzuje OF a demonstrace, plně se staví za stanovisko gen. tajemníka ÚV KSČ a prohlášení vlád z 19. 11. Vydává výzvu k politické bdělosti a nezastupitelnosti vedoucí úlohy KSČ. Uvedené informace jsou beze zbytku předány vojskům 4. A s podpisem gen. Petra. Min. vnitra informuje svého zástupce gen. Lorence, že obdrží pokyn od gen. Vacka a bude vyzván ke schůzce. V ubytovně ČSLA Ruzyň je soustředěna skupina 96ti odborníků pro obsluhu televize a rozhlasu zorganizovaná zástupcem NGšt gen. Ducháčkem a gen. Matyášem. Kdo nepodepíše prohlášení o mlčenlivosti, je ze skupiny vyřazen. Obrana lidu v duchu Gottwaldova hesla "Republiku si rozvracet nedáme" otiskuje první ohlasy z armády - souhlas se zásahem na Národní třídě, podpora strany a vlády...

Podle předběžného nařízení ZVO byla u první armády připravena šifrovka - rozkaz s obsahem prověřit a zabezpečit jednotky vyčleněné k udržení klidu a pořádku, což v podstatě znamenalo násilně udržet dosavadní mocenský systém.

Čtvrek, 23. 11. je klíčovým dnem pohnutých událostí. Již 20. 11. svolal gen. Václavík poradu FMNO s účastní hlavních funkcionářů armády do vel. divizí a jejich náčelníků PO (Pol. oddělení). HPS ČSLA pokračuje v ideologickém působení na vojska a veřejnost, připravuje se shromáždění velitelů a pol. pracovníků od 14. hodin.

V osobním plánu náčelníka štábu 1. td. 1. A. plk. Zbytka byl zjištěn záznam telefonického rozhovoru s gen. Vackem: prověřit připravenost 2. tp. (t.j. 85 tanků!), prověřit bojeschopnost jednotlivých útvarů k akci ZÁSAH !

23. 11. 14.00 hod. - probíhá shromáždění na FMNO-Valy. Zápis z jednání byl zničen, účastníci si údajně nic nepamatují (- je zajímavé, jak lidé trpící chronickou ztrátou paměti nadále slouží, pozn. aut.). Na programu byl referát min. obrany hodnotící vnější a vnitřní situaci s uvažovaným záměrem - připravit ČSLA k akci. Byla předána stanoviska a doklady příslušných náčelníků a velitelů. Byla zhodnocena politická situace náčelníkem HPS. Na závěr shromáždění přijalo "Prohlášení vedoucích funkcionářů ČSLA", kde je v závěru uvedeno, cit.: "... společně s dělníky, rolníky, příslušníky inteligence, jsme připraveni bránit a ubránit vymoženosti socialismu" (- na rozdrcení demonstrujících občanů bylo připraveno 155 tanků, snadno se mohl opakovat pekingský masakr..., pozn. aut.). Na shromáždění dochází k naprosté shodě názorů, plné podpoře ÚV KSČ a odmítnutí vystoupení demokratických sil. Je proklamována věrnost plnění závazků Varšavské smlouvy. Po skončení shromáždění vydává min. národní obrany gen. Václavík pokyny náčelníkovi GŠt gen. Vackovi, veliteli ZVO gen. Zachariášovi a veliteli VVO gen. Andrejčákovi: zabezpečit udržování pevného voj. režimu, zabezpečit přítomnost hlavních funkcionářů na štábech a připravit řídící skupiny pro MNO. Stanovit pohotovost těchto skupin na 8.00 hod. 24. 11. a prověrky vyčleněných sil a prostředků do 16.00 hodin téhož dne. Václavík je činí osobně odpovědnými za svěřené funkce, počítaje v to připravenost útvarů ČSLA plnit úkoly vůči státu, tzn. MBO ZÁSAH.

Velení VVO a armád připravuje síly pro akci ZÁSAH. Gen. Vacek připravuje skupinu 18ti osob pod vedením gen. Čadka pro řízení MBO.

23. 11. 20.00 hod. - na ZVO je shromážděno celé operační oddělení a velitel ZVO gen. Zachariáš seznamuje štáb s úkolem ministra Václavíka. Jsou vydány pokyny na prověrku vyčleněných sil a prostředků. Je vydáno nařízení pro vytvoření operačních skupin řízení MBO. Tato činnost v ČSLA je realizována, aniž byl ministrem vnitra vyhlášen jakýkoliv stupeň MBO!!! Tato skutečnost se tak dostává do přímého rozporu s plánem a směrnicemi MBO a měla by se stát předmětem šetření prokuratury.

U VVO je ustavena skupina pro řízení MBO. Velitelé divizí úkoly již znají a jsou také u divizí plněny. Pokyny jsou vydávány velitelem VVO gen. Andrejčákem při jeho letu z Prahy do Trenčína. Během noci z 23. na 24. 11. je organizována součinnost na různých stupních štábů.

Pátek 24. 11. - 7.30-8.20 hod.: velitel 4. A. gen. Todavčič odesílá úkol k prověření připravenosti vyčleněných sil a prostředků na signál ZÁSAH všem divizím a 1. ženijní brigádě (- ženisté měli kopat hromadné hroby?, pozn. aut.). Do 9.00 hod. je stejný úkol proveden u 1. A.

8.00-8.20 hod.: divize a ostatní podřízené útvary velitelů 1. A gen. Poláka a velitele 4. A gen. M. Petra dostávají pokyn k provedení prověrky vyčleněných sil a prostředků s pohotovostí k 16.00 hod., hlásit splnění mají však již ve 14.00 hod. 9.30-11.30 hod. - probíhá součinnostní porada svolaná gen. Vackem, s představiteli FMV k zabezpečení úkolů vyplývajících z rozkazu MNO na signály "HLÍDKA, STRÁŽ a ZÁSAH". Za GŠt jsou přítomni gen. Vacek, gen. Ducháček, gen. Vincenc a gen. Rygál. Za FMV to jsou gen. Lorenc, plk. Vykypěl a pplk. Šmíd. Po odchodu gen. Vacka na ÚV KSČ řídil součinnost NOS gen. Vincenc. Mezi 10.30-11.30 hod. vševojskové pluky 4. A., ale i prakticky celá armáda, dostávají úkoly k provedení prověrky akceschopnosti na vyhlášení signálu ZÁSAH. Tento úkol byl plněn do 13.00 hod. Gen. Vacek může v té době gen. Václavíkovi hlásit plnou připravenost ČSLA. Síly a prostředky i skupiny řízení jsou v pohotovosti, stačí pouze vydat rozkaz...

Ministr obrany může, a také to udělá, připraveností armády významným způsobem ovlivňovat jednání pléna ÚV KSČ i jednání s opozicí. Snahu gen. Václavíka o použití armády plénum ÚV KSČ neakceptovalo (- bylo jasné, že situace dozrála k předání moci..., pozn. aut.), a tak v 19.00 hod., kdy gen. tajemník KSČ Jakeš odstupuje a celý ÚV podává demisi, si gen. Václavík uvědomuje tristní skutečnost - vedení partaje je neschopné! Přes uvedená fakta jsou však vyčleněné síly a prostředky připraveny od 16.00 hod. zahájit činnost na signál ZÁSAH. Na všech štábech pracují skupiny pro řízení MBO, použitelnost vyčleněných sil je možná do 6ti hodin po vydání signálu. Večer na MNO-Valy informuje náčelník HPS gen. Klícha aktiv o výsledcích mimořádného pléna ÚV KSČ, ale opatření k prověrce a přípravě sil a prostředků trvají až do 25. 11. 1989.

Pondělí, 27. 11. - HPS vydává připravené téze z projevu gen. Václavíka, kde je vyslovena podpora státním orgánům.

Čtvrtek, 30. 11. - večer se u velitele 1. tank. divize plk. Zbytka schází 10 důstojníků divize a vyslovují podporu min. Václavíkovi. Gen. Todavčič ve večerních hodinách osobně telefonuje do bytů všem velitelům útvarů a nařizuje jim do 22. hod. odeslat na ÚV KSČ, Federální vládu a FS rezoluce na podporu gen. Václavíka (...).

Pátek, 1. 12. - na MNO se schází 100 důstojníků, gen. Kylar vystupuje s požadavkem, aby gen. Václavík zůstal ve funkci a poté odjíždí jedna delegace vedená gen. Kylarem jednat s předsedou vlády Adamcem, druhá, vedená plk. Zbytkem odjíždí na sjezd JZD (- Zbytkovo útočné a štvavé vystoupení vzbudilo dosti ohlasu, pozn. aut.). Tyto snahy však nepomohly, gen. Václavík je ve funkci vystřídán gen. Vackem.

7. 12. je vydáno prohlášení gen. Tomalíka, ve kterém kritizuje postoje OF a vyslovuje obavu z "diskriminace" členů KSČ. 22. 12. min. Vacek ruší svým rozkazem platnost dokumentace pro MBO ZÁSAH, nařizuje ji zapečetit, uložit v útvarech a nelikvidovat.

V průběhu prosince HPS pokračuje v intenzivním ovlivňování v duchu KSČ (- odmítnutí požadavků na likvidaci LM, ZO KSČ na pracovištích, předání komunistického majetku...). Odmítají i požadavky OF na odvolání G. Husáka.

28. 3. 1990 náčelník GŠt gen. Slimák s konečnou platností rozhoduje, co se stane s dokumenty obsahujícími důkazy o přípravě MBO a jejího průběhu - nařizuje vše skartovat (- jistě je mu známo, proč, pozn. aut.)...

Nastupuje Vacek

Václavík byl vystřídán gen. Vackem, jehož podíl na přípravě puče či MBO ZÁSAH, jak byl útok proti občanstvu oficiálně nazván, nebyl o nic menší.

Plk. Horák ve svém líčení pokračuje: "Po jmenování ministrem někdy kolem 8. - 10. prosince 1989 Vacek jedná s představiteli OF - konkrétně s Havlem, Křižanem a Kocábem - a ujišťuje je, že armády nebude použito... To již bylo zřejmé, že partajní politika byla historicky prohrána. Prokazatelně se snažil získat důvěru OF, přitom však zachovával a chránil všechny staré struktury v armádě. Proto je také třeba chápat jeho pozdější postoje, které se projevily v podpoře Levého bloku. Je zajímavé a charakteristické, že 16. 12. 1989 na 1. shromáždění režimem postižených vojáků z povolání, když je vyzván, aby vystoupil ze "strany zla", na to přibližně odpovídá:

"Celý život jsem byl komunistou, lepší společenský řád neznám. To nikdy neučiním, nikdy nezměním své politické přesvědčení. Kdybych měl přestat tuto uniformu nosit, tak nepřestanu být členem strany."

Později některé normalizátory odesílá z očí, jako např. Tomalíka, Matyáše, Zachariáše a jiné. Do důchodu je posílá s plnou výsluhou, t. j. až 80 tisíci Kčs odchodného. Kádrové obsazení provádí svými známými - nastupuje gen. Gavlas, Tomeček, Rašek, Roule, Slimák, Zachariáš, Vincenc, Ducháček, Hevera atp. Všemi silami odporuje zřízení Generálního inspektorátu ČSLA, který měl být tehdy podřízen přímo prezidentovi nebo FS."

Epilog

Závěrem už pouze několik ukázek ze "Zprávy komise prezidenta ČSFR pro vyšetření činnosti ČSLA v listopadových dnech 1989". Cit. ze strany 16. odst. 5: "Odpovědnost za rozkazy, vydané k prověrce připravenosti vyčleňovaných sil a prostředků pro mimořádná bezpečnostní opatření, má bývalé velení armády a Hlavní politická správa. Jistý podíl politické odpovědnosti nesou i všichni účastníci velitelského shromáždění ministerstva obrany dne 23. 11. 1989."

Tolik závěr vyšetřovací komise, ze kterého zcela jasně vyplývá, že členové bývalého velení armády, členové HPS, účastníci shromáždění z 23. 11., ale i někteří nižší velitelé se dopustili trestných činů nejvyššího stupně nebezpečnosti, mimo jiné zneužití pravomoci a obecného ohrožení. Osobně jsem přesvědčen, že se jednalo i o přípravu trestných činů proti základům republiky. To se pochopitelně týká i gen. Lorence, plk. Vykypěla, pplk. Šmída a dalších zástupců min. vnitra, kteří připravovali koordinaci s armádou i v případě vyhlášení akce NORBERT. Stačilo vydat rozkaz ZÁSAH. Zbytkovy tanky by vyrazily do ulic a teklo by více krve, než o nemnoho dní později v Ceauceskově Rumunsku. Koncentrační tábory by se naplnily zavilými odpůrci režimu a zavládl by obvyklý, mrtvý klid...

Do dnešního dne nestanul před soudem žádný z listopadových pučistů, nikdo nebyl volán k odpovědnosti.