--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Hubálek Bohuslav
Název: Rektor Palouš neuznává R. Reagana a M. Thatcherovou
Zdroj: NN Ročník........: 0003/011 Str.: 004
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Zatvrzelý i při jubileu Univerzity Karlovy (7. 4. 1348) Několikrát odmítl opakovaný podnět na udělení čestného doktorátu Ronaldu Reaganovi. Podobně se zachoval k návrhu pro M. Thatcherovou, třebaže poslední výtka zazněla dokonce na společné schůzi Federálního shromáždění ČSFR. Nikdo však na ni nereagoval, ačkoli jednání byla pravidelně sledována pověřenci prezidenta Dr. h. c. Václava Havla, ministra zahraničních věcí Dienstbiera, i dalšími institucemi! Zřejmě také u nich se uvažovalo a uvažuje paloušovsky.

Nevděk

Charakter člověka poznáme v mezních situacích, hlavně pak podle jeho chování ne k nadřízeným, nýbrž podle přístupu k běžnému okolí.

Možná, že mezi nejextrémnější situace nynějšího rektora patří husákovská perzekuce, kdy při nasazení v kotelně psal své vědecké práce (vydané i tehdy ve Velké Británii). Tím je zřejmě určen jeho vztah k Občanskému hnutí a k hodnocení komunistické totality. Proto asi není "primitivně emotivní", neboť mu nikdo nerozmlátil paty při výslechu, netřásl se zimou v korekci, netrpěl hlady, jeho tělo neprozářil uran při práci v šachtě. Rodina nebyla krutě pronásledována. Proto mu chybí nezměrný pocit vděčnosti vůči těm, kteří jak svým myšlením, tak i svými činy se maximálně zasloužili o pád komunismu. Zřejmě proto nepovažuje za vhodné udělit čestný doktorát stěžejním světovým osobnostem. Mimo hlediska čistě lidská torpéduje tak rektor Palouš větší publicitu naší vlasti v mezinárodním měřítku!

Ale máme Václava Havla!

Ten byl a je prezidentem, ten jmenoval a jmenuje vysokoškolské hodnostáře. Ten také jmenoval Radima Palouše rektorem. Právě prezident Havel, jako první po roce 1989, od něho dostal čestný doktorát Univerzity Karlovy. Konečně, to je svým způsobem "signifikantní". Zcela prostě řečeno - příznačné, vhodné k úvaze. Po prezidentu Havlovi až k dnešnímu dni následovaly skoro tři desítky dalších doktorů honoris causa. Poslední v řadě čestných doktorů je svou prací znám Pavel Tigrid. Tím spíš se nabízí k úvaze, proč rektor Palouš současně ignoruje teoretické, zejména však praktické uplatnění myšlenek M. Thatcherové a R. Reagana?

Návod na závěr

Popsané skutečnosti jsou doložitelné. Uvádím je nejenom ve vztahu k rektoru Paloušovi (1926), ale proto, že stále platí staré české přísloví: Vrána k vráně sedá .... Tím je dána jednoduchá a rámcově spolehlivá orientace na politické scéně, i ve volbách. Podle skutků a pak i podle společenství. Všímejme si, a nebudeme litovat.

Poznámka:

Návrhy na R. Reagana a pak i na M. Thatcherovou byly podány až těsně po jejich odchodu z čelné funkce ve vedení státu, aby nevznikl dojem podbízivého jednání, místo opravdového ocenění. Je ironií, že první podnět byl předán v červenci 1990. Na podzim téhož roku byl pan Reagan na návštěvě v sousedním Polsku ! Bohuslav Hubálek