--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kroupa Jaroslav
Název: Kominík se může vykoupat, politik ne ?
Zdroj: NN Ročník........: 0003/013 Str.: 010
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: . . Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Rozhovor s primátorem města Brna ing. Jiřím Horákem.

Stojím na autobusové zastávce v Brně-Líšni. Z vitriny na mne kouká nápis z časopisu Reflex: BRNĚNSKÁ CHOBOTNICE ROZTAHUJE CHAPADLA. BRNO - MORAVSKÉ PALERMO? Je to nástěnka obecního úřadu. Pak je další nástěnka. Patří ODS. SVÉ ČLENSTVÍ V ODS BUDU ZVAŽOVAT - oznamuje primátor města v Telegrafu.

Jedu na radnici za primátorem na domluvený půlhodinový rozhovor pro Necenzurované noviny. Brněnská radnice je silně zpolitizována a nepochybně se již teď bojuje v politických kuloárech o nová křesla, komunální volby budou již příští rok. Je třeba vzít v úvahu, že ODS do současného městského zastupitelstva volena nebyla. Stejně jako OH či ODA. Volby byly roku 1990 a voliči volili OF. Přesto již tehdy Brno předurčovalo štěpení OF. V roce 1990 se před komunálními volbami z OF odštěpila skupina lidí a do voleb šla pod hlavičkou Sdružení pro Brno, za které kandidoval i odvolaný primátor Mencl. Dá se říci, že Sdružení pro Brno bylo předvojem OH a zbytek brněnského OF předvojem ODS či ODA. Bylo zábavné později sledovat vstup některých lidí do ODS, především těch, kteří v Brně neměli nikdy nic společného s radikálním OF. Bylo to překvapení zejména u Milana Uhdeho, Mencla a jeho pozdějšího sekretáře Fridricha. Současná dvě křídla ODS v Brně silně připomínají situaci v brněnském OF v roce 1990: Na tohle téma je především zaměřen tenhle rozhovor.

JAROSLAV KROUPA: Pane primátore, zrušil jste tiskové konference s novináři. Proč?

JIŘÍ HORÁK: Již jsem to vysvětloval. Stalo se to z několika důvodů. Informace, které jsme předávali do tisku, docházely se značným zpožděním, protože tiskové konference byly jedenkrát za týden - ve čtvrtek. A informovat o tom, co se stalo v pátek, bylo zpožděné. Další důvod byl, že tiskové konference nebyly tématické, takže na některé kladené otázky jsme nebyli schopni odborně odpovědět. Je potřeba také říci, že za mého předchůdce byl zákaz styku vedoucích odborů a jiných oddělení s tiskem. Neříkalo se tomu sice zákaz, byla to směrnice. Tu jsme zrušili. Žádnou cenzuru zde nemáme a nemůžeme ji ani potřebovat. Nyní o odborných problémech mohou informovat všichni pracovníci magistrátu. A poslední důvod - byla neobjektivita některých informací. Něco jsme řekli a v tisku to vyšlo záměrně nebo nedopatřením úplně opačně. Obnovení tiskových konferencí budeme zvažovat. Byly by asi jedenkrát za čtrnáct dní, s tím, že jedno téma by si dala radnice, aby veřejnost mohla být informována a další konference by byla na téma, které si vyberou novináři.

JAROSLAV KROUPA: Tiskové konference jedenkrát za čtrnáct dní je méně než jedenkrát za týden. Pak váš první argument je zcela neplatný, a kromě toho vybírat si témata mi připadá jako styl á la Mečiar.

JIŘÍ HORÁK: To je zcela jinak. Tiskovky byly jednou za týden a jinak informace nebyly podávány veřejnosti. Nyní jsme posílili tiskový odbor a denně posíláme informace tiskovým agenturám. A co se týká témat, já nevím, jaké téma si novináři vyberou.

JAROSLAV KROUPA: Podáte podnět k zahájení trestního stíhání pro pomluvu anebo žalobu na ochranu osobnosti vůči sestřelujícím článkům vůči vám?

JIŘÍ HORÁK: Už se tak stalo. Nedávno jsem byl podávat vysvětlení u policie.

JAROSLAV KROUPA: Ohledně čeho?

JIŘÍ HORÁK: Podle ş 153 odst. 3 jsem byl vyzván, abych podal vysvětlení, týkající se podezření ze šíření poplašné zprávy v týdeníku Moravský expres, ohledně článku Ďábelský duch v Brně. Podnět to není můj, uložila mi to Rada.

JAROSLAV KROUPA: Žalobu na ochranu osobnosti jste nepodal?

JIŘÍ HORÁK: Podal jsem ji na Český deník, který otiskl článek Jen brněnský puč pana Pečinky. Soud již proběhl, ale majitel Českého deníku Kudláček se nedostavil, proto bylo jednání odročeno na říjen.

JAROSLAV KROUPA: Jakou žádáte satisfakci?

JIŘÍ HORÁK: Omluvu na první straně a jeden milion.

JAROSLAV KROUPA: Za co?

JIŘÍ HORÁK: Podle pana Pečinky jsem měl totiž připravený vlastní privatizační projekt, předpokládající převedení bytového fondu do akciové společnosti. Vždyť to je úplný nesmysl. Nikdy se neuvažovalo o privatizačním projektu, který by měl převést bytový fond do akciovky, natož abych já o tom uvažoval: jako vlastní privatizační projekt.

JAROSLAV KROUPA: Prý byl podán podnět k zahájení trestního stíhání na pana Fridricha, bývalého sekretáře pana Mencla. Je to pravda? O co vlastně jde a kdo to podal?

JIŘÍ HORÁK: Stížnost podalo kontrolní oddělení prokuratuře. Je to v šetření.

JAROSLAV KROUPA: O co tam jde?

JIŘÍ HORÁK: Prošetřuje se finanční hospodaření ve vile Tugendhat.

JAROSLAV KROUPA: Opravdu byla otištěna celá ta tajná dohoda v Brněnském večerníku, jak jste se zmínil v Telegrafu? Myslím tu dohodu nadpoloviční většiny poslanců městského zastupitelsta o sesazení primátora Mencla a zvolení nového primátora.

JIŘÍ HORÁK: Byla otištěna v Brněnském večerníku, v Necenzurovaných novinách a ještě v jednom listu, teď si ale nevzpomenu. Mohu vám to stanovisko dát.

JAROSLAV KROUPA: To je stanovisko, ale tu dohodu.

JIŘÍ HORÁK: Ta dohoda je uložena v trezoru a její podstatná část byla zveřejněna. Tato dohoda může být z trezoru vyjmuta jedině, když pět předsedů poslaneckých klubů dá k tomu souhlas.

JAROSLAV KROUPA: Ta dohoda nebyla otištěna?

JIŘÍ HORÁK: Toto je ta dohoda.

JAROSLAV KROUPA: Ta dohoda je uložena v trezoru.

JIŘÍ HORÁK: Toto je její podstatná část.

JAROSLAV KROUPA: V Necenzurovaných novinách vyšel seznam prodaných obecních bytů za levný peníz - skutečně za pakatel. Mohl byste se k tomu vyjádřit? A na jakém základě se přidělují anebo kupují obecní byty?

JIŘÍ HORÁK: Ten seznam, který vyšel, jsem dal k prošetření. Těch bytů bylo celkem 211, prodaných za víc jak šestnáct milionů korun - to bylo v době platnosti vyhlášky, jejíž platnost končila 31. 3. 1991. Bylo důvodné podezření z podvodu, protože byty byly prodávány se čtyřiceti až padesátiprocentní slevou. Některé byty byly prodány za dva až čtyři tisíce korun. Bohužel výsledek policejního šetření byl takový, že vše proběhlo legislativně v pořádku. Policie se nechtěla zabývat výší finanční částky, že je to věc znaleckých posudků. Odmítla se tím zabývat, protože znalecké posudky jsou prý drahé. To byl její výsledek šetření, což mě velmi zklamalo.

PETR CIBULKA: Není to důvod k tomu, aby prokuratura podala stížnost vůči postupu policie? To přece není normální! Není to podjatost policie ve prospěch části těchto kupců bytů anebo všech, neboť řada z nich jsou bývalí bolševici, jsou tam agenti StB atd. Z toho plyne důvodné podezření vůči policii!

JIŘÍ HORÁK: Může to tak být, ale nemohu to posoudit.

JAROSLAV KROUPA: Na základě čeho se přidělují anebo kupují obecní byty v současnosti?

JIŘÍ HORÁK: Na základě doporučení městských částí. My jsme nyní až druhá instance, nic nepřidělujeme. Jen ve výjimečných případech, a to odsouhlasuje Rada. Jsou to byty přidělované na základě funkce, třeba ústavním soudcům.

JAROSLAV KROUPA: Nastaly již úniky informací z radnice, které by byly zneužity ekonomicky, či politicky?

JIŘÍ HORÁK: To je těžká otázka. Zatím jsme se nesetkali s žádným takovým případem. Snažili jsme se to deklarovat a máme to v usnesení zastupitelstva: Střet zájmů. Zatím jsme se ještě s takovým případem nesetkali, aby třeba někdo prodal nějaké informace. To máte na mysli?

JAROSLAV KROUPA: Třeba. Ale typ jste určitě dal, ne? Třeba Petrovi Cibulkovi, majiteli nadace NITC, na nebytové prostory. Není vám za to vděčný? V určitých kruzích se o tom lecos povídá.

JIŘÍ HORÁK: Pochybuji, že by Petr byl někomu vděčný.

JAROSLAV KROUPA: Zastal se vás veřejně v Necenzurovaných novinách. Proč si myslíte, že vás podporuje?

JIŘÍ HORÁK: Myslím si proto, že neděláme nic špatného. Pracujeme tak, jak by se pravicová politika měla dělat, možná, že se v tomto naše názory shodují.

JAROSLAV KROUPA: Petr Cibulka je s primátory v Brně spjat hned od sametu. Sundal komunistického primátora Pernicu, vzdor všem sdělovacím prostředkům, které tehdy fungovaly, nyní podporuje vás, vzdor brněnské televizi, Českému deníku, Reflexu, Moravskému expresu apod. Myslíte, že vsadil na dobrou kartu?

JIŘÍ HORÁK: To ukáže čas a úkoly, které řešíme, zda-li se město posune dál, než za předchozích primátorů. To posoudí voliči.

JAROSLAV KROUPA: Jste vázán služebním tajemstvím?

JIŘÍ HORÁK: Ano.

JAROSLAV KROUPA: Jak jste spokojen s personálním obsazením brněnské Bezpečnostní informační služby?

JIŘÍ HORÁK: V současné době po nedávném odvolání jejího ředitele je těžko říci, jak dopadne personální obsazení - myslím na postu ředitele. Ale domnívám se, že BIS není obsazena těmi zcela správnými lidmi.

PETR CIBULKA: Ze situace, kdy je známo, že BIS byla stavěna Jiřím Müllerem, pravou rukou Jaroslava Šabaty a řízena Petrem Zemanem, sekretářem Jaroslava Šabaty - jako vlastně kádrové pracoviště této skupiny - je za této situace vůbec možné, aby šlo obrodit vedení BIS v rámci Brna vlastními silami této skupiny?

JIŘÍ HORÁK: Některé pracovníky znám ještě z dob, kdy vznikalo OF, a právě proto si myslím, že obrození brněnské BIS vlastními silami možné není.

JAROSLAV KROUPA: Slyšel jsem takový výrok: "To bychom museli pražskou radnici obehnat ostnatým drátem, úplatky tam berou všichni, vrátným počínaje." Měl to říci jeden ministr. Jak to vypadá v Brně?

JIŘÍ HORÁK: Mám signály, že to také není úplně v pořádku. Ovšem, kdybych takový případ zjistil, pak tajemník má instrukce, aby s takovým člověkem okamžitě rozvázal pracovní poměr. Problém je ale v tom, že jsou to těžko prokazatelné případy, protože většinou ten, který úplatek dá, o tom samozřejmě nikde nemluví, neboť i on se dopouští trestního činu.

JAROSLAV KROUPA: Jeden český spisovatel žijící v Německu řekl, že kdo se dá do politiky, je jako kominík. Musí se na něj nutně nalepit špína. Patří to k řemeslu. Kominík se ale může vykoupat. Jak se cítíte?

JIŘÍ HORÁK: Nesouhlasím s tím. Politika je špinavá natolik, nakolik jsou v ní špinaví lidé. Mým cílem je očistit tuto politiku od špinavých lidí a snažit se v ní prosadit čisté lidi.

JAROSLAV KROUPA: A jaký je váš názor na nedávné odvolání pražského primátora Milana Kondra?

JIŘÍ HORÁK: Nedovedu posoudit důvody, které k tomu vedly. Ale z politického hlediska Praha, která nám neustále radila, jak máme postupovat v obsazování radnice, a měla plno výhrad k tomu, kdo zde má sedět, jak má sedět, koho máme podporovat, koho nemáme podporovat, jak máme hlasovat, tak si myslím, že situaci nezvládla. Když jsem řekl na výkonné radě ODS, že jsme byli zvoleni brněnskými občany a o brněnských problémech si budeme rozhodovat sami, tak za svými výroky stojím.

JAROSLAV KROUPA: Když tady byl loni na oblastním sněmu ODS novopečený ministr vnitra Jan Ruml, vystoupil ostře proti křídlu ODS, které vy reprezentujete, zatímco Brňan Uhde mu veřejně dělal jenom kompars. Ruml pak údajně svého projevu litoval. Snad se chtěl zavděčit i jako čerstvý člen ODS jisté skupině lidí ve vedení ODS. Jak jste na jeho vystoupení reagoval?

JIŘÍ HORÁK: Nepodsouvám mu úmysl mně uškodit. Měl špatné informace, které si neověřil. Ministr by si měl věci ověřovat. Jinak jsou dvě možnosti. Buďto nás měl nechat zavřít, za ty zločiny, které se nám připisovaly, anebo nás nesmí veřejně ostouzet, když to není pravda. To si ministr dovolit nemůže. To si může dovolit pan Pečinka z Reflexu.

PETR CIBULKA: Klaus před lety řekl, že nezná špinavé peníze. Nyní ODS pod jeho vedením připravuje přijetí zákona proti špinavým penězům. Jaký je váš názor ohledně špinavých peněz?

JIŘÍ HORÁK: Že se neuznaly špinavé peníze, to byla základní chyba. Podle mého soudu se mělo udělat hned po revoluci opatření k eliminaci špinavých peněz. Za předcházejícího režimu nemohl nikdo ve slušném zaměstnání našetřit více než sto, stopadesát tisíc, a tak bylo jasné, že kdo měl větší finanční prostředky, musel je získat nekalým způsobem. Nedořešení legislativy na hranicích umožnilo pašování a nelegální zdroj financí, a teď to dělá problémy. V současné době se ale domnívám, že tato opatření již přicházejí pozdě.

PETR CIBULKA: Rovněž se chystá přijetí zákona o konfliktu zájmů, když už je vše rozkradeno a poslanci-podnikatelé vydělali miliony.

JIŘÍ HORÁK: Je to populistické gesto, které již nemá ten pravý dopad.

JAROSLAV KROUPA: Když už jsme u těchto věcí. Slyšel jsem o vás, pane primátore, takovou zvěst, že jste se obohatil o osmsetpadesát tisíc ještě jako kooptovaný předseda ONV Brno III.

JIŘÍ HORÁK: Na čem?

JAROSLAV KROUPA: Nevím, ta osoba, která mi to říkala, je vědma informací, ale už si dělá na vás svůj názor, a možná ho i šíří.

JIŘÍ HORÁK: To já jsem slyšel, že jsem se obohatil o dva milióny nelegálním prodejem domů, což je nesmysl, neboť domy může prodávat pouze zastupitelstvo. Jsou to pomluvy a nemám ze své funkce nic víc než svůj plat.

JAROSLAV KROUPA: Ten činí kolik?

JIŘÍ HORÁK: Mám 12 150 korun hrubého. A zastupitelstvo může, když shledá, že primátor pracoval dobře, přiřknout na konci roku odměnu, která se teoreticky může pohybovat do 100 % platu.

JAROSLAV KROUPA: Čím si vysvětlujete kampaň vedenou určitými kruhy vůči vám?

JIŘÍ HORÁK: Ta kampaň je podle mne zcela jasná. Dnes se hledají do politiky lidé, na které existují kompromitující materiály a kteří jsou tím snadno manipulovatelní, nemohou svobodně vyjadřovat svůj názor, protože by se jim připomenul kompro-materiál atp. Kampaň proti mně je vedena proto, že na mne žádné materiály neexistují. Mám zcela čisté ruce, jsem si toho vědom, a proto mohu zcela svobodně říkat, co si o všech věcech myslím, i když se to nelíbí nejvyššímu stranickému vedení. To mne ale nezajímá. Byl jsem takový celých čtyřicet let a kvůli tomu nehodlám tančit pražské stranické tance.

JAROSLAV KROUPA: Byl jste volen za OF. ODS ještě neexistovala. Oblastní rada ODS vám vnucuje svou politiku. Vy jste ale odpovědný svým voličům. OF už neexistuje a přímé volby primátora nebyly. Jak se tedy cítíte před voliči?

JIŘÍ HORÁK: Otevřeně říkám, co dělám a také dělám to, co říkám. Prosazuji velké rozvojové projekty města Brna a snažím se vést město se svými náměstky nejlépe, jak umím. Samozřejmě nikdo z nás není ideální. S oblastní radou ODS nekomunikuji, protože to nemá smysl. Má jediný cíl, svrhnout nás z radnice a věnuje se žabomyším válkám, na které my nemáme čas, protože zodpovědnost za město máme my, a nikoliv oblastní rada ODS.

JAROSLAV KROUPA: A jak je to s Europarkem, největším zábavním parkem ve východní Evropě, který bude pro spádovou oblast o poloměru třista kilometrů, kde vídeňský Práter proti němu nebude mít šanci. Na tiskové konferenci komunálního klubu ODS jste odmítl sdělit informaci o umístění tohoto projektu.

JIŘÍ HORÁK: Zatím bych to prozradit nechtěl, protože jednání proběhnou zhruba do dvou měsíců. Až potom by se dalo snad něco říci.

JAROSLAV KROUPA: Bojíte se ochránců přírody? Tak aspoň řekněte, o jak velký pozemek jde.

JIŘÍ HORÁK: Asi osmdesát hektarů.

JAROSLAV KROUPA: Vznikl nový komunální klub ODS, jehož jste členem. Na podzim bude nový oblastní sněm ODS. Jakou vidíte šanci pro toto křídlo ODS, které začíná nabírat na síle?

JIŘÍ HORÁK: Domnívám se, že všichni pragmatičtí lidé, kteří zhodnotí výsledky oblastní rady ODS a porovnají je s výsledky radnice podporovanými komunálním klubem ODS a nebudou mít přitom klapky na očích, tak zcela zřetelně uvidí, kdo pro město skutečně něco udělal a kdo jej poškodil.

JAROSLAV KROUPA: Václav Havel, když ještě za totality dostal cenu knihkupců, tak ve své psané promluvě určené světovým sdělovacím prostředkům prohlásil, že Petr Cibulka je jeho přítel. Ta promluva měla titul SLOVO O SLOVĚ. Slovní přítel Václava Havla je v Brně znám. Je i vaším přítelem?

JIŘÍ HORÁK: Nevím, jestli se to tak dá říci, ale naše vztahy přátelské jsou. Myslím si, že máme hodně názorů společných. Domnívám se ale, že by Petr Cibulka měl pochopit všechny oficiální struktury a pomoci nám, kteří bohužel sedíme ve funkci, aby se podařilo plnit cíle, které jsme si předsevzali po listopadu.

Zaznamenal:

Jaroslav KROUPA