Domácké podnikání Petra Millera

 

     Od dob, kdy Petra Millera nechtěli pustit do OF v Laterně Magice, takže se namíchl a přivedl na druhý den na Václavák dvacet tisíc čékáďáků, uběho moře vody. Za tu dobu se změnil svět, ale i parlament. V zakopaných pozicích na Malé Straně jsou kanceláře, v nichž se vesele faxuje, cvakají psací stroje, vše pro nová s. r. očka pánů poslanců. Kdo by pak chtěl mít panu federálnímu exministrovi práce a sociálních věcí za zlé, že si pořizuje také svoji pohodlnou trafiku.

     Masarykův institut pro zaměstnanost a sociální politiku s. r. o. je u obchodního soudu zaregistrován od 3. 11. 1992 pod č. j. C - 14 00 9 - Hle ušlechtilý sen, v němž kovář Miller se rozhodl vykročit v šlépějích tatíčka Masaryka, který také odložil kovářské kladivo, stejně jako Přemysl Oráč kdysi vypřáhl voly. Sídlo Masarykova institutu: V Hůrkách 2143, Praha 5, tedy v bytě Petra Millera, naznačuje, že celý podnik bude řídit jako jednatelka, a to patrně přímo od plotny, paní Millerová. Předmětem činnosti má být poradenská a zprostředkovatelská činnost v oblasti zaměstnání a sociální politiky, spolu s koupí zboží za účelem jeho dalšího prodeje. Paní Millerová (neboť choť bude i nadále patrně velmi zaměstnán mimo domov) bude mít k ruce zdatného pomocníka v osobě JUDr. Vítka Samka. Kdyby měli náhodou s tím pečením koláčů mnoho práce, ráda jim vypomůže Ing. Olga Tosecká. Základní dotace společnosti, založené na nadačním principu, tak zvané "startovné na Millerovic kuchyň", činí pouhých 400 000 US dolarů a na rok následující bude jim prý stačit příspěvek již jen 350 000 US dolarů. Tento projekt pořádaný Evropským společenstvím v programu PHARE garantuje mimo ministerstva práce a sociálních věcí i bývalý dvouměsíční předseda sociální demokracie a president Československé komory odborových svazů JUDr. Richard Falbr. Jeho podpis se ostatně na projektu skví hned nad podpisem Petra Millera. Spojení Richarda Falbra s Petrem Millerem je o to podivnější, že pan exministr nemá odbory zvlášť v lásce a donedávna místo nich podporoval vládu. Pro s. r. o. však láska nemusí být zrovna nezbytná. Zdá se, že i tady v kuchyni paní Millerové prochází žaludkem. Stejně tak čtenáře asi již nepřekvapí, že i po zrušení federace existuje živoucí fosilie Československých odborových svazů, která je dnes, stejeně jako Svatoplukovy pruty, rozdělená na Českomoravské komory a Slovenské komory odborových

sväzov. Postava jejího presidenta JUDr. Falbra však i nadále obě komory zastupuje v Bruselu, kde se stal členm výkonného výboru Mezinárodní konfederace odborových svazů. Jen tak pro zajímavost, k tého konfederaci se z území bývalého Východního bloku jako první hlásili právě čsl. odboráři. V současnosti je Richard Falbr navržen jako stálý delegát do Mezinárodní organizace práce v Ženevě.

     Otázek proč se dostal k tomuto balíku peněz může být hned několik. Je možné, že jsou to peníze od amerických, tzv. nadstranických odborů. Nebo peníze přímo od šéfa amerických odborů pan Kierklenda. Toho Kierklenda, který psal petice za propuštněí Václava Havla z vězení. Jedno se však zdá být nepochybné, ře ač Richard Falbr údajně musel odejít koncem osmdesátých let z politiky kvůli milostným pletkám, co se týče peněz, štěstí ho neopouští.

 

                                                 Luboš VYDRA