--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Karel Bedřich
Název: Recenze
Zdroj: NN Ročník........: 0003/017 Str.: 011
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

STŘEDNÍ EVROPA Bedřich KAREL

V úvodu jedenatřicátého čísla Střední Evropy najdeme - proti všem zvyklostem z předchozích čísel, která uváděl dr. R. Kučera - přednášku známého maďarského politologa Gusztáva Molnára, kterou přednesl v únoru letošního roku v Bukurešti. Molnár ve svém expozé dovozuje, že vstup východoevropských zemí do Evropského společenství, není pouze záležitostí jich samých, ale v mnohém závisí na způsobu a rychlosti absorbce těchto států ostatní Evropou. V úvodní redakční poznámce je tento fakt pregnantně vyjádřen. Podle našeho názoru zcela vyvrací (G. Molnár, pozn. aut.) některé názory, které se dnes objevují ve sdělovacích prostředcích, jako např., že "do ES vstoupíme ve chvíli, kterou my sami uznáme za vhodnou" (J. Payne v tv debatě) nebo že "Němci a ne Češi potřebují dokazovat před spojenci své evropanství" (Václav Bělohradský v LN 28.4.1993). Tyto výroky dokazují, že jejich autoři mají velice chabou představu o skutečném postavení České republiky v evropském kontextu. Není pochyb o tom, že evropské uspořádání, které vycházelo z dohod v Jaltě a ve Versailles, dohrálo svou roli. K tomu, aby vzniklo nějaké uspořádání nové, je třeba něčeho víc než jen zbožných přání či sympatií k té nebo oné zemi a neurčitých slibů. Vztahem Antonína Švehly, Tomáše G. Masaryka a Eduarda Beneše, se ve svém článku zabývá Otakar Kokeš a vychází z jejich soukromé korespondece. V textu se velmi kriticky staví k útokům na Švehlu i jiné agrární politiky ze strany Ed. Beneše, jenž např. Švehlu obvinil z podpory Gajdy proti němu, přestože bylo nepopiratelně známo, že tento generál byl odstraněn z armády na konci Švehlovy politické kariéry ministrem národní obrany Udržalem, a že to byla především Republikánská strana, která od samého svého zrodu nekompromisně potíralaoba politické extrémy - komunismus i fašismus.

V rubrice Estonsko najdeme původní článek O. Samorodného Ruská otázka v Estonsku a reportáž L. Ungera, kterou po návštěvě Tallinu napsal pro pařížskou revue Kultura. Další rozhovor z polské knihy Červnový levý hák, tentokrát s bývalým ministrem obrany Janem Parysem, je otištěn na straně 43.Problematikou středoevropského regionu, jež je neodlučitelně spjata s národnostní otázkou, se ve své přednášce obecně zabýval před sto lety francouzský myslitel Ernest Renan a jeho úvahy myšlenkově nesmírně převyšují práce mnohých našich současníků.

V rubrice Česká pravice: osobnosti a politika, najdeme tentokrát monografii z pera Aleše Valenty (nar. 1964, studoval historii na FFUK, pracuje v analyticko-informačním oddělení ODA), kterou věnoval mimořádné osobnosti české politiky, jednomu z hlavních zástupců českých šlechtických konzervativců, hraběti Lvu Leopoldu Thunovi.

Blok Česká zemská šlechta, je v tomto čísle vyplněn příspěvkem Milana M. Bubna, jenž popisuje životní peripetie jednoho z nejpřednějších šlechtických rodů, jež měly a stále ještě mají úzký vztah k zemím Koruny české, knížecího rodu Metternichů.

Na straně 92 najdeme brilantní esej Martina Hyblera (český filozof a psycholog žijící v Limoges ve Francii) psanou pro Střední Evropu, Co je to království ? Ve své stati psané prostým a pohříchu srozumitelným jazykem, dokazuje, že otázkou vlády je třeba se zabývat stále, že úskalí moci číhají i v demokracii, a že vztah k vyšší autoritě - v tomto případě k panovníkovi - je pro společnost a její představitele nezbytný, nemá-l i se moc zvrhnout v tyranii.

V příloze, na posledních stránkách revue, pokračuje další část vzpomínek Eliase Canettiho z jeho u nás dosud nevydané knihy Sám proti smrti.

V pořadí již druhé číslo devátého ročníku Střední Evropy, přináší - jak je už dobrým zvykem - množství poutavého čtení, které přijde vhod zvláště v letních měsících. A mně nezbývá nic jiného než i toto číslo revue doporučit všem čtenářům, kteří kromě zábavy hledají i poučení.

Adresa redakce: STŘEDNÍ EVROPA, Vyšehradská 4 128 00 Praha 2

tel. 02/29 51 10