--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Sládek E.
Název: Kde jsou ty časy,kdy nám Dienstbier stříhal dráty ...
Zdroj: NN Ročník........: 0003/017 Str.: 029
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Každý, co jenom trochu začal podnikat, se dříve nebo později dostane do "mlýna" úředního šimlování ať chce, nebo ne. Začne to již při úpravách interieru, ve kterých chce tu kýženou živnost vykonávat. Víte vůbec, co taková začínající provoznička musí splňovat? Víte, kolik státních úředníků se u vás vystřídá, než uvedete svoji provozovnu do takového stavu dle jejich představ, abyste mohl přivítat první zákazníky? A víte, co všechny ty požadavky stojí? Než vyhovíte všem předpisům a někdy i svéráznému výkladu předpisů, než získáte stavební povolení, než splníte hygienické předpisy, protipožární předpisy, předpisy pro el. instalaci, předpisy a jiné předpisy, zjistíte najednou, že peníze, které jste měli připravené, jak se říká "do kšeftu", jsou pryč. A to jste ještě nevydělali ani korunu. A potom již zbývají jenom půjčky a vysoké úroky. Nevytáhl jsem do boje proti předpisům, ale jenom proti různým výkladům stávajících nařízení, kořeněných někdy trochou zlomyslnosti, a také někdy závistí. A když už předpis, tak pro každého, mám na mysli třeba stánkový prodej, anebo zkuste navštívit nějaké přežívající zařízení třeba Jednoty nebo RaJe atd. Zajděte si na místní sociální zařízení, podívejte se do kuchyně, kam se třeba poděli hasiči s protipožární prevencí, kterou tak důsledně uplatňují u začínajících podnikatelů. Uvědomuje si vůbec státní aparát, že přijde čas, kdy soukromý podnikatel bude ta nosná část naší ekonomiky a bude to on, který bude vydělávat na úředníky tohoto státu. Nevím, jestli je moudré přivádět podnikatele do stresových situací, dávat jim pokuty za nevědomost a snažit se je zlikvidovat daňovými předpisy, různými penále a penále z penále. Jenom přijmutí jednoho nebo dvou zaměstnanců představuje takovou administrativní zátěž, že podnikatel si prostě toho zaměstnance nemůže dovolit. Je to rozumné? Jestliže se naši podnikatelé nedokáží rychle zotavit z finančních nesnází, budou oni i naše ekonomika živořit, jestliže podnikatelé pro samé vyplňování různých papírů a prohlášení nebudou mít čas na nové nápady, může přijít den, kdy nebude mít kdo vydělávat na státní aparát, a co pak?

A co dělá vláda a státní orgány pro soukromníky? Myslím, kromě pořadů v televizi, ze kterých je patrné, že dělají všechno. Jeden příklad za všechny. Již dva roky usilují zastupitelské orgány města Slavonice i sdružení slavonických podnikatelů i celá slavonická veřejnost o prodloužení průjezdní doby hraničního přechodu, Slavonice-Fratres. Záležitost se projednávala ve výboru pro spolupráci s dolním Rakouskem v Brně, ve sdružení starostů pohraničních obcí, které zasedalo v Jindřichově Hradci a v neposlední řadě i v expertní komisi ze dne 24. 5. ve Vídni. Ve všech případech byla doporučena. Na četné urgence a interpelace se nám dostalo jen trochu planých slibů a přehlídky neschopnosti, lhostejnosti a nezájmu právě státních orgánů pasové a celní správy. A teď ať mi někdo prozradí, co je ještě třeba udělat k rozhýbání státního aparátu. Vždyť pro ekonomiku tohoto regionu je propojení přihraničních oblastí tou silou, která potáhne tu ekonomiku nahoru. A nejen to. Celá oblast trpí tím, že není možné pořádat různé společenské ani kulturní akce. Z úst vládních činitelů slyšíme, jak je důležité sbližování národů, ale v praxi jsou to jen fráze.

Poslední dohoda o provozu na státní hranici jenom "vylepší" stávající stav. Začne sice o hodinu dříve provoz, již v 7.00 hod., ale také o hodinu dříve provoz skončí. Další ukázka neschopnosti, nebo že by to byl úmysl?

E. Sládek