--------------------------------------------------------------------------------
Autor: NN
Název: Zpravodaj KAN
Zdroj: NN Ročník........: 0003/017 Str.: 031
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Z materiálů KAN Chtěl bych se zmínit o případu, který u nás řešíme v současné době. U nás na Městském úřadu do správy majetku města byl ředitelem tohoto útvaru přijat bývalý tajemník MNV, funkcionář KSČ, hodnostář milicí, člen prověrkové komise 1969, vedoucí hospodářský pracovník, který musel po listopadu 1989 z funkce odejít. Organizace KAN, KPVČ, ODS a KDU-ČSL vydaly protest, vyvolaly jednání na Městském úřadě s odpovědnými pracovníky, ale zatím jsme nepochodili, navíc zástupci ODS a KDU-ČSL se od tohoto případu distancovali, zůstali jsme sami s KPVČ. Přemýšlíme, jak pokračovat dál v našem případě, zda se dá použít zákon "O protiprávnosti komunistického režimu", zda podat žalobu apod., ale vzdát to rozhodně nesmíme.

Jiří Pikal, předseda KAN, Horní Slavkov

Klub komunistů Válcoven

Noviny koncernu Škoda Plzeň a. s. otiskly 4. 6. 1993 článek tiskového mluvčího GŘ Jaroslava Hudce, z něhož přinášíme podstatnou část i s reakcí KAN Plzeň.

Soudruzi se rojí

Při svém nástupu do funkce loni na podzim prohlásil generální ředitel Škody Plzeň ing. Lubomír Soudek, že politika a podnik se musí věnovat výrobě a ekonomice, a nikoliv diskusím. "Kdo nebude pracovat, ale politikařit, toho bez minulosti vyhodím," řekl tehdy.

A tak na území Škody Plzeň nepůsobí žádná politická organizace, jedno, zda parlamentní nebo mimoparlamentní, vládně-koaliční nebo opoziční. Prostě ŽÁDNÁ! A není-li politik vládním úředníkem (např. ministrem), probíhají všechna jednání s ním mimo podnik - příkladem budiž nedávno sociálně demokratický předseda Miloš Zeman, s nímž se generální ředitel sešel raději v Cizineckém domě. Zdá se ale, že členové komunistického Levého bloku si nechtějí dát pokoj a vylepují uvnitř Škodovky plakáty a pozvánky na svoje soudružské mítinky - naposledy na 31. května do TJ Lokomotiva v Plzni. Zdá se, že jsou nepoučitelní.

Prohlášení KAN Plzeň k činnosti Klubu komunistů Válcovny Škoda vzniklo jako přímá reakce na článek tiskového mluvčího GŘ otištěného ve Škodováku dne 4. 6.: O tom, že se soudruzi ve Škodovce stále setkávají a informují se o dění v koncernu, leccos napovídá i to, že na volná místa (převážně technicko-hospodářské funkce) se dnes opět dostávají lidé, jejichž minulost je spojena s KSČ, zatímco lidé v produktivním věku v rámci tzv. reorganizace a racionalizace museli odejít nebo odešli sami proto, že nehodlali sdílet pracoviště s takovými lidmi. Určitou indicií o aktivitě soudruhů je ta skutečnost, že odchod nomenklaturních kádrů z podniků je většinou doprovázen výplatou odstupného ve výši 5 platů.

Bez zajímavosti není ani to, že když v minulosti poukazovali členové pravicových subjektů (např. ODS a KAN) na nutnost výměny některých nepřijatelných pracovníků a na realizaci zákona č. 451/1991 Sb., vedení koncernu, reprezentované tehdy tiskovým mluvčím Drnkem a vedoucím útvaru pro vztahy k veřejnosti Kudějem, ostře vystoupilo proti těmto aktivitám. Je proto podivné, že když je upozorněno na fakt, že uvnitř koncernu působí stranická skupina KSČM (lhostejno, zda schůzuje v podniku nebo mimo něj, důležitý je její název nesoucí jméno Škoda), je vše v pořádku, neboť se prý jedná pouze o "pár lidí, kteří něco říkají."

Tisková konference KAN

- KAN navrhuje ustanovit občanskou komisi, která by kontrolovala práci civilních bezpečnostních služeb

- KAN upozorňuje, že složení parlamentní komise kontrolující BIS se po volbách změní a její členové budou muset znovu pronikat do problematiky BIS

- aktivity Unie státních zaměstnanců považuje KAN za zoufalý pokus o ozdravění státní správy

redakce