--------------------------------------------------------------------------------
Autor: David Radek
Název: Internacionalismus po jihočesku
Zdroj: NN Ročník........: 0003/018 Str.: 032
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Dvacet let existence vojenské jednotky armády SSSR, dislokované ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice na českokrumlovském okrese, nemohlo - vzhledem k jejímu vysoce speciálnímu poslání - zanechat ve svém působišti nic jiného, než solidní agenturní síť StB a KGB působící po celém Jihočeském kraji. Tato jednotka prováděla za řízení KGB pro Varšavskou smlouvu vysoce účinnou elektronickou špionáž území Jihočeského kraje včetně německého (bavorského) příhraničního prostoru.

Monitoroval se telefonní a telegrafní, případně i dálnopisný provoz, regionální televizní vysílání, rádiový odposlech ... apod. Obsazení této jednotky bylo na vysoké profesionální úrovni a jednalo se vesměs o kryté kádrové rozvědčíky, speciálně vyškolené ve vojenské složce KGB. V boletickém prostoru žili se svými rodinami a šlo vesměs o vojáky z povolání, s výjimkou pomocného personálu.

Jak běžel den za dnem, navazovali sovětské rodinky postupně známosti s rodinkami bolševické elity v Jihočeském kraji. Nejkvalitnější sbližování pak probíhalo podle přísloví: "Bližší košile než kabát", tedy v okresech tomuto útvaru nejbližších - v českokrumlovském a prachatickém.

... s bratry nejbližšími

Téměř každodenně byl k vidění zaparkovaný UAZ sovětské armády s hladovým a nevyspalým řidičem v blízkosti budovy celnice a Okresního oddělení pasů a víz v Prachaticích. Osádka tohoto vozidla - velitel špionážního útvaru v Boleticích, orgánové vojenské složky KGB a další okupanti spolu s "šedou eminencí" StB a KGB okresu - bývalým náčelníkem Oddělení pasů a víz mjr. Františkem Šmejkalem či absolventem Vysoké školy KGB a náčelníkem OS SNB Prachatice pplk. JUDr. Václavem Houškou a jinými kolaboranty, probírali politickou situaci ve státě či ve světě, za bujaré a bezedné konzumace "stoličné".

Bratrství ve zbrani se však rozvíjelo dál a nezůstalo pouze u pravidelných návštěv na pracovištích. Ředitel celnice Políčko spolu s ředitelem Oddělení pasů a víz Šmejkalem si zřídili "pobočky" provozoven, ve kterých šéfovali dokonce i na svých chalupách v srdci krásné Šumavy - v Ovesné u Nové Pece. Zde pak podivným způsobem "odbavovali a proclívali" přijíždějící nákladní ZILy armády SSSR s nejrůznějším zbožím nakoupeným v tehdejší ČSSR.

Někteří příslušníci SNB na druhé straně s chutí "kšeftovali" v boletických kasárnách s nedostatkovými průmyslovými výrobky, pašovanými k nám sovětskou vojenskou "elitou". Novodobý policista Miloslav Kukačka byl v této "branži" známým expertem. Vozil zboží nejen pro sebe, ale i pro své známé. Za podobnou činnost byl v okrese Písek nepodmíněně odsouzen k trestu odnětí svobody pro spekulaci s nedostatkovým zbožím bývalý příslušník VB npor. Pavel Kaplan z obvodního oddělení VB Mirovice. Soudruh Kukačka však měl jiné krytí. Ten si mohl dovolit věci, které si nedovolil ani mnohý z řad estébáků. V době pracovní neschopnosti (zlomenina ruky) budoval po několik týdnů statečně stavbu retranslační budovy VKV, zařízení OS SNB Prachatice, poblíž osady Libínské sedlo. Nemocenská mu šla paralelně s vysokou cílovou odměnou za kvalitní a včasné splnění "úkolu důležitého" pro činnost OS SNB. Je samozřejmostí, že tento fakt prověrková komise pro VB s přehledem přehlédla. Samozřejmě, že M. Kukačka nebyl iniciativní sám od sebe. Trestné činnosti se v tomto případě dopustil bývalý náčelník vnitřního oddělení OS SNB mjr. Miroslav Hromek, který takto M. Kukačku podchytil a využíval po dobu pracovní neschopnosti.

Kdopak ví, najde-li se osoba, která obnoví trestní oznámení v cause "zašantročení" zhruba milionové částky bývalým kádrovákem Okresní zemědělské správy v Prachaticích, dnes veleúspěšným podnikatelem s. Langem. Soudruh Lang byl v této souvislosti vzat do vazby, ze které byl záhy propuštěn na základě zákulisních zásahů vysoce postavených bolševiků a okupační mocnosti. Za podivně zmizelou, na tehdejší dobu nemalou částku, byly totiž nakoupeny lovecké zbraně a munice pro okupační důstojnictvo, včetně oficírů sovětské armády v NDR, odkud byl boletický útvar doplňován a odkud byly prováděny kádrové změny velení útvaru. Alespoň částečně by měl být vrácen podíl ze zpronevěřené částky, která možná nyní rotuje v bolševických rukách a násobí kapitál postkomunistů.

... černé fondy aneb "oko za oko"

Aby vojenští "bohové z Východu" a jim přisluhující česká rudá mafie netrpěla hladem, organizovaly se na různých místech společné "žranice". K financování těchto nezřízených hostin vznikaly různé "černé" fondy. Jeden z nich vznikl v rodném městečku Mistra Jana Husa, v Husinci, při Výrobním družstvu Jihokov. Tento fond v pohyblivé výši 180.000,- Kčs zřídil z odcizených tzv. třináctých platů zaměstnanců, tehdejší vedoucí provozovny v Husinci soudruh Tesař a průběžně jej doplňoval z různých nelegálních zdrojů. Z fondu, zřízeného na pokyn OV KSČ (průmyslového tajemníka s. Nárovce), byly financovány výdaje související s návštěvami turistů a družebních návštěv ze SSSR na OV KSČ a v okrese vůbec, ale i výdaje pro potřeby jednotek SSSR v Boleticích.

Na zpříjemnění života sovětských rodin a jejich pobytu u nás se podíleli i šéfové ostatních podniků v prachatickém okrese. Například vedení z Agrostavu, Banky a Jitony v Prachaticích, Agrochemického podniku Strunkovice nad Blanicí, Jitony a Jatek Vimperk, ONV, OV KSČ a dalších podniků a institucí v okresech Prachatice, Český Krumlov a Strakonice, se předháněla v uplácení okupantů, každý výrobky v oboru, v němž pracovali. Několik okupačních garnitur boletické špionážní elity se zde doslova "napakovalo" nábytkem, vozidly a dalšími vymoženostmi, v "říši zla" nedostupnými ani zasloužilým harcovníkům.

V poslední době před "pádem" komunismu se začaly jednotlivé velící složky boletického útvaru střídat mnohem rychleji než po roce 1968 a své stáže a návštěvy z mateřských "velkoútvarů" v bývalé NDR někteří velitelé rozhojňovali. Nezastupitelné místo v péči o tyto nikým nezvané "stážisty" sehrávaly OV KSČ v Prachaticích a v Českém Krumlově, zejména jejich tajemníci pro průmysl.

Nezastupitelné kouzlo oslav pak měly hodokvasy pořádané při příležitostech "Dne sovětské armády" a "Měsíce SČSP" při výročí VŘSR. Tyto dny se v Prachaticích scházela vskutku elita elit. Pravidelně zde přijížděl rezident KGB na Strakonicku - pplk. JUDr. Růžička, náčelník OS SNB Strakonice a absolvent Vysoké školy KGB, který byl zároveň bývalým náčelníkem zkorumpované inspekce KS SNB v Českých Budějovicích, spolu s mjr. JUDr. Šindelářem, politrukem KS SNB České Budějovice. Oba zde nezřízeně popíjeli a silně se potácejíc pak tropili před podřízenými výtržnosti. Na co se však nikdy při těchto oslavách nezapomínalo, bylo organizování dalších a dalších "šmelin" s průmyslovými výrobky a jiným spotřebním artiklem.

Každá ze spřátelených stran vypomáhala té druhé, pokud se dostala do nepříjemností. V polovině 80. let zavedlo FMV ČSSR spoření pohonných hmot. Zde se projevila - na oplátku - bratrská pomoc z východní strany. Nejen vodka, ale i benzín tekly v Boleticích proudem.

Politruk prachatické OS SNB soudruh mjr. JUDr. František Binka vykazoval pravidelnou nadspotřebu vozidel, která si půjčoval od různých náčelníků oddělení SNB. Příčinou těchto nadspotřeb byly jeho nadmíru časté soukromé - tedy "černé" - jízdy na Českokrumlovsko. Sovětští "molodci" pro s. Binku benzínem nikdy nešetřili. Ostatně ani s kariérou to neměl bývalý pracovník zvláštního odboru (sledování, odposlechy ... apod.) KS SNB České Budějovice nijak složité. Půl roku po dosazení na fukci politruka OS SNB Prachatice je s. Binka dosazen do předsednictva OV SČSP a za rok nato ujíždí na bezplatný zájezd do SSSR. "Oko za oko, zub za zub."

... jak dlouho ještě?

Popisované události jsou jen zlomkem všeho svinstva, které se rodilo a utvářelo v souvislosti s pobytem nezvaného hosta na našem území. Bohužel, mnozí občané tomu pomáhali, mnozí přihlíželi. Bylo jen málo těch, kteří veřejně poukazovali. Paradoxem doby zůstává skutečnost, že jak v minulosti, tak v současnosti sedá na jednotlivé případy trestné činnosti bolševické elity prach. Prach v redakčních stolech bolševicko-bavorského nakladatelství Vltava a jeho filiálek a bohužel i v dokumentech občanských komisí. Jak dlouho ještě...? Radek DAVID