--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Vydra Luboš
Název: "Katalyzátorové vyhlášce" in memoriam
Zdroj: NN Ročník........: 0003/019 Str.: 022
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:

Luboš Vydra

Motto: Suma zla by se ve světě podstatně zmenšila, kdyby se lidé v klidu naučili sedět

ve svých příbytcích

(Mistr Eckhart)

Hergot, buďme přeci chlapi!

Špatná kvalita ovzduší ve všech našich městech je všeobecně známou skutečností. V praxi totiž zatím vzniká pravidlo, že když se zřídí jedno čistící zařízení znečisťovatelé si myslí, že mohou tím pádem ničit životní prostředí desetkrát více. Totéž platí i s výstavbou dalších silnic, které mají údajně odlehčit automobilovému provozu. Opět i zde je skutečnost na hony vzdálená teorii. Počet aut se mezi tím zvýší, staré silnice zůstávají i nadále přeplněné, pouze na nových silnicích přibude další znečisťovatel. Po desetiletí vládne však lhostejnost a módní vysoká otrlost, až jakýsi stoicismus se kterým občan snáší toto neblahé poškozování životního prostředí. Kdo protestuje proti vysoce karciogenním oblakům dýmu chrlených naftovými motory je považován za ubohého změkčilce, nemajícího ve městě co pohledávat. Tento postoj hodný Indiána z kmene Mohykánů, uvázaného u mučednického kůlu pak sdílejí nejen lidé silničního provozu, ale i Magistrát hl.m. Prahy a vládní místa samotná.

Na Temelín! Na Temelín!

Zde se pochopitelně věc netýká pouze automobilů, ale i kotelen a domácích topenišť. Magistrátní úřad peníze na jejich modernizaci nemá a státní dotace nejsou na ně rovněž poskytnuty. Je proto nesmysl, aby řada finančních prostředků z města plynula do státního rozpočtu, když město peníze samo potřebuje.

Obdobná situace je i v chráněných oblastech, na příklad v Krkonoších. Vybírání poplatků za vjezd do chráněné oblasti, zatíží kapsu turistů, posílí fondy zainteresovaných oblastí, ale přírodě a lesům se tím nepomůže. Proto daňové odvody by měly mít pokud možno konkrétního adresáta. Nechápu totiž, když já který jsem odpůrce výstavby jaderné elektrárny Temelín, mám na ní přispívat, přestože bych rád místo toho přispíval, adresně, třeba na obnovu krkonošských lesů, či na dětskou onkologii.

Konkrétní krok pana doktora

Iniciátor "katalyzátorové vyhlášky" RNDr. Jíří Hanzlíček z jehož materiálových podkladů, pro tento článek čerpám některé informace, ke svému návrhu sděluje:" Podíváme-li se tedy na možnosti zlepšení ovzduší Prahy a dalších našich měst zcela reálně a objektivně, tak v současnosti jsou bohužel zatím pouze možné postupy ke snížení emisí z výfuků aut. Máme i jinou možnost. Argumentovat, dokazovat, že to i ono nejde, úmyslně nebo neúmyslně ztracet další roky a přitom se nechat pomalu udusit. Velmi poučné by bylo se při těchto zdůvodňování podívat na silný nárůst respiračních nemocí, dětských alergií, nádorů i rakovinných novotvarů v důsledku komplexních faktorů nezdravého prostředí. Ovzduší je hlavní komponentou. Je to hrůzná a obludná skutečnost, před kterou mnohé argumenty musí ustoupit na vedlejší kolej."

Srýček Skrblík na čistý vzduch nemá peníze

Pražská "katalyzátorová vyhláška" má své problémy jako všechna ostatní ekologická opatření, plynoucí z podřadného místa jaké je tomuto odboru u nás přisouzeno. Vždyť i předseda ODS Václav Klaus tvrdí, že na ekologii si musíme nejprve vydělat. Jeho ostudné tvrzení je dokladem toho jak premiérův pouze pragmaticky uvažující mozek se vzdálil své lidské podstatě, která vzešla z přírody.

Zmocnění "katalyzátorové vyhlášky" a celá její konstrukce vychází přísně jak z federálního zákona č. 309/1991 Sb., o ochraně ovzduší, ş 9, odstavce 3, tak především ze zákona ČNR č. 389/1991 o státní správě ochrany ovzduší, ş 5, písmena a/. Uvedený paragraf národního zákona zmocňuje orgány obcí stanovit obecně závaznou vyhláškou omezení provozů zdrojů znečišťování. Z uvedeného důvodu se "katalyzátorová vyhláška" oficielně nazývá " O ustanovení městských zón s omezením mobilních zdrojů znečišťování ovzduší." Schvalovali jí nejprve poslanci Zastupitelstva, posléze rada Zastupitelstva Prahy. Vyhláška svým legislativním pojetím se snaží eliminovat i obvyklé námitky, že neodpovídá Základní listině práv a svobod. Tedy těch práv a svobod, umožňujících otravovat jedovatými exhalacemi ovzduší spoluobčanů. A to ponecháváme stranou neustálé obtěžování a omezování osobní svobody, které automobilisté svým provozem způsobují také. "Katalyzátorová vyhláška" zmiňující se o "ustanovení městských zón" mimo to zapomíná , že škodlivé emise si vanou jak chtějí a nenechají se řídit podle toho jak na ně kývnou byrokraté z oken pražského Magistrátu. Proto by se například měli milí úředníci informovat jak na př. za první světové války probíhalo řádění našeho yperitu ve vlastním vojsku.

Veselí mafiáni z Mladé Boleslavi

Ale přestože byla tak "katalyzátorová vyhláška" naprosto bezzubá a vlastně od 2. 10. 1992, kdy nabyla platnosti, omezovala pouze právnické osoby, či podnikatele a pro zjišťování škodlivin všech mobilních zdrojů vybavených vznětovými motory, odkazovala pouze na jakési pozorování "tmavého kouře", ani tak nebyla uvedena v život. Důvodem prý je výše poplatků a ceny katalyzátorů , které si tak mnozí nemohou dovolit přikoupit a dokonce ani sehnat. Cena vozů automobilky Mladá Boleslav se zabudovanými katalizátory se v poslední době vyšplhala tak vysoko, že to zní spíše jako mafiánský cynický vtip k problematice zlepšování životního prostředí u nás.

Ani ostatní však nezůstali v cynismu pozadu

Mimo to vloni ještě ve FS při projednávání zákona o dani z přidané hodnoty bylo hlasováním zamítnuto snížení daně na katalyzátory na 5%. Takže ani zde není aplikován ve světě běžný přístup a cena nařízených katalyzátorů je tak zbytečně a nevhodně vysoká. Cena bezolovnatého benzínu není doposud také zvýhodněna tolik, aby byla dostatečnou motivací pro vybavování a katalysátorů v osobním vlastnictví. Vymlouvají-li se ti, kterých se vyhláška týká na uvedené potíže, ať peníze na ně poskytne vláda. Nemusí přece dotovat dostavbu nesmyslného Temelína, jehož elektrickou energii potřebovat stejně nebudeme a budeme jí proto muset prodávat a může místo toho investovat mimo jiné právě do zlepšení životní prostředí v našich městech. To však naši kormidelníci z ODS, finančně provázáni s firmou Westinghaus, jejíž palivové články již nikde mimo nás nechtějí, svými pragmatickými mozky pochopit nemohou.

Co si feťáci benzínového opojení nepřiznají

Důvody proč nebyla "katalyzátorová vyhláška " - kterou by bylo třeba rozšířit, jak na celé město tak i na auta v osobním vlastnictví - realizována, se jeví nepřekonatelné pouze zdánlivě, pokud ovšem na první místo neklademe pohodlí automobilistů, ale zdraví občanů. Je třeba si uvědomit, že obzvláště automobily mají vůči životnímu prostředí veliký dluh, který však nespočívá pouze v otravování ovzduší. Vždyť díky jim byla již jeho velká část proměněna v beton a asfalt dopravních tepen, kolem kterých živoří zbytky povadlé zeleně. Námitky, že rodina s malými dětmi se bez auta již nemůže obejít, pocházejí ze skutečnosti, že za ostrůvky relativně nepoškozené přírody se dnes musíme vydávat právě proto tak daleko, že prostředí v okolí našeho bydliště je nezdravé, ba i životu nebezpečné právě díky živelnému automobilismu. Vytváří se tak uzavřený kruh ve kterém automobiloví potenciální zabíjáci utíkají za bezpečím přírody z prostředí, které sami ohrožují a otravují. Při tomto svém útěku pak často bídně i s rodinami hynou, nebo jsou zmrzačeni a zatěžují zdravotní pokladnu v počtu, který připomíná ztráty způsobené pernamentní občanskou válkou. Přinášejí tak sami oběť Molochu automobilového průmyslu, který na jejich závislosti vydělává miliardy. O tom však podvodné reklamy nemluví, stejně tak jako nepíše servilní pubiblicistika.

Tím, že lidé pomocí automobilů tak snadno pronikají do dosud zachovalých ekologických systémů, však postupně poškozují i je a vytvářejí takové prostředí, před kterým již není utéci kam. Všude jen špína, smrad a příšerná tyranie všudepřítomných auťáků. K tomu se přidružuje všetečná lidská pracovitost ve smyslu stále něco budovat a tvořit, takže vzápětí se v krajině objeví další zpotvořenina lidského nevkusu, která nahradila půvab nenapodobitelné přirozenosti. Proto je třeba tento útěk člověka sama před sebou nadále, v zájmu přírody nepodporovat, ale místo toho se snažit učinit naše města opět obyvatelná, prostoupit je zelení a rozšířit v nich všude zóny bez automobilového provozu.

Vracejme to, co dlužíme svým dětem

K tomu, abychom alespoň zčásti vrátili životnímu prostředí co jsme mu dlužni, měla by být především zavedena ekologická daň odpovídající výši způsobených škod. A jsme opět u toho, proč by daně neměly chodit pouze do jedné kapsy a měly by směřovat adresně ke konkrétním potřebám a požadavkům. Tato daň by měla v případě automobilismu zvýhodňovat výrobce ekologicky přijatelných automobilů, zato ekologicky závadné automobily by měla platebně svojí finanční výší naopak vytlačit z provozu ven.

Vzhledem k tomu, že nejsem humanista, ba ani demokrat, nemyslím si, že automobil, pokud škodí životnímu prostředí, by měl být přístupný bez výhrad každému. Pro příklad, ať si každý sám položí otázku jak se mu jeví třeba nekontrolované početí a porodnost nejen ve své rodině, ale v celé ČR. V otázce automobilismu je bohužel většina našich občanů na obdobné úrovni nezodpovědnosti jako lidé v centrální Africe, Sahelu či Brazílii v otázce populace.