--------------------------------------------------------------------------------
Autor: NN
Název: Stanovisko HOS ke stavu GP ČR
Zdroj: NN Ročník........: 0003/019 Str.: 030
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Útoky vedené ve sdělovacích prostředcích proti JUDr. Jiřímu Šetinovi, generálnímu prokurátoru České republiky, považuje HOS za principiální vyjádření postojů takzvaných nepostradatelných odborníků proti procesu převedení instituce prokuratury na státní zastupitelství.

Malicherný spor o právoplatnost přidělení bytu JUDr. J. Šetinovi je prezentován jako meritorní záležitost chodu prokuratury, instituce mající hájit právo a spravedlnost.

Pomineme-li morálně nepochybný, avšak z hlediska současného takzvaného práva, neřešitelný případ Miloslava Marečka, nalezneme v tisku i mimo něj daleko více případů, jež by si zasloužily zostřenou pozornost vůči prokuratuře jako celku.

V zorném poli této pozornosti by však nebyl sám pan generální prokurátor, ale ti z jeho podřízených, kteří se nyní stavějí do role znalců práva, bez nichž se zejména budoucí státní zastupitelství neobejde.

V dobách, kdy byl JUDr. Šetina přinucen mocí, kterou reprezentovali i nynější jeho kritikové, opustit své povolání, byli to oni, kteří vytvořili dílo, pod jehož tíhou padají rehabilitační senáty, a nejen ty.

V dobách, kdy JUDr. Šetina bydlel mimo Prahu a kdy mu bylo bráněno mocí, jíž reprezentovali jeho nynější kritikové, bydlet ve vlastním domě v Praze 6, přidělovali se státní byty nejen generálním prokurátorům, ale každému, kdo byl totalitní mocí vyvolen k plnění úkolů obrany třídní diktatury.

Lze-li něco skutečně vytknout JUDr. Šetinovi jako generálnímu prokurátorovi, pak jen to, že i on podlehl průpovídkám o nepostradatelnosti takyodborníků z řad ochránců socialistického právního řádu. Měl to být zejména on, kdo mohl rozhodnout spor MY nebo ONI. A následkem toho to jsou nyní ONI, kteří si osobují právo rozhodovat o něm.

Do nebe volajícím příkladem je případ žaloby na socialistického špiona Minaříka, k jejímuž podání nebyl ochoten žádný z exsoudruhů prokurátorů. I zde lze vytknout JUDr. Šetinovi nedostatečnost. Již sám pojem prokuratury zahrnuje v sobě disciplinu, kterou pod rouškou demokratizace exsoudruzi prokurátoři neuznávají. Jsou to ale doposud oni, kteří ve smyslu platného zákona o prokuratuře disciplině podléhají. S plným dopadem by ji měl pan generální prokurátor vůči exsoudruhům prokurátorům využívat, neboť je nejlépe využít zbraní nepřítele. Žel, není znám žádný příkaz či závazný pokyn, kterým by si pan generální prokurátor JUDr. Šetina sjednal ve svém ansámblu, který mu není co závidět, pořádek. Není ani znám případ, kdy by nějakého exsoudruha prokurátora, který se v demokratickém prostředí cítí být nepostižitelným, odvolal.

Pokud pan JUDr. Jiří Šetina podlehne nátlaku a odstoupí, lze jej chápat jako člověka. Lépe by však bylo, kdyby se vzchopil a použil všech prostředků k tomu, aby si sjednal respekt a pořádek. Neudělá-li to on, bude to muset udělat jeho nástupce. I jej totiž čekají neblahé chvíle v jámě lvové, o nichž hovoří tiskový mluvčí generální prokuratury JUDr. Milan Hulík.

Každý takový generální prokurátor najde podporu nejen v HOS, ale u všech poctivých občanů. Ti neočekávají, že generální prokurátor se bude blamovat návrhy zákonů, řešících například spory mezi etnickými skupinami. Ti očekávají zřízení takového státního zastupitelství, které nebude takyodborníky socialistické prokuratury potřebovat, jehož systém vyloučí zneužívání práva ve prospěch jakékoliv skupiny obyvatel, byť by to byla i celá jedna sociální třída, systém, kterému se buďto stávající prokurátoři bez výhrad podřídí nebo v něm nenajdou uplatnění.

redakce