--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Studničná Jitka
Název: Sto let stará moderní avantgarda lidstva
Zdroj: NN Ročník........: 0003/019 Str.: 009
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 19.08.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Komunisté svolali na 19. srpna tiskovou konferenci, aby na ní oznámili, že to, co novináři píší o třech komunistických stranách, není pravda.

Nejsou žádné tři komunistické strany, jak na úvod sdělil předseda KSČM Miroslav Grebeníček, je jenom jedna. Jeho tvrzení podpořili přítomní představitelé druhé komunistické strany, která se jmenuje Strana demokratické levice (SDL). Třetí komunistická strana s názvem Levý blok (LB) - jak upozornili přítomní komunisté, nejde o stranu, ale o hnutí - zde zastoupena nebyla. A tak bylo vypráno prádlo právě jí.

Komunisté v KSČM si nepřejí, aby Jaroslav Ortman v parlamentu mluvil jménem svých voličů, protože voliče je nyní potřeba spravedlivě rozdělit na tři díly. O čtvrté komunistické straně reprezentované M. Štěpánem, a která si říká Socialistická platforma, zde nebyla řeč vůbec. Zřejmě proto, že Štěpán nemá na svůj díl voličů žádný nárok, když v době voleb byl ve vězení. Ani Grebeníčkův spolusoudruh Miloslav Ransdorf nemá Levý blok rád, protože u něho postrádá celkovou koncepci. Jako obvykle protkal M. Ransdorf svou řeč citáty. Jeho zvyk říkat lidem, co kde kdy kdo z klasiků řekl, bavil svého času zejména poslance Federálního shromáždění, jehož byl poslancem. Jakmile z jeho úst zaznělo "a jako argument si dovolím připomenout větu, kterou řekl velký myslitel x-tého století, filozof XY" ve sněmovně to zahučelo a znavená ústa vyslanců lidu se roztáhla do pobaveného úsměvu.

Dnes, kdy komunisté část své tiskové konference zasvětili předvečeru srpnových událostí roku 1968, v níž okupaci jedním dechem pochopitelně odsoudili, zaznívaly pouze citáty západních myslitelů. Ze sovětské provenience ani jeden. Zdá se, že Lenin vyšel z módy.

KSČM je, jak řekl Miroslav Grebeníček, pro dialog s každým, kdo je nositelem demokracie.

Strana demokratické levice chce být stmelovačem levicových stran.

Obě dohromady se cítí být zastánci lidských práv, přičemž blíže nespecifikovaly dobu, kdy se právy lidí začnou skutečně zabývat. Doposud není znám ani jeden případ, kdy by se zastaly nespravedlivě vězněného člověka, kdy by iniciovaly trestní stíhání proti byť i jen jedinému účastníku organizovaného zločinu, který pod rouškou "zájmů státu" pěstovali komunističtí prominenti. Nezveřejnili své archívy, aby toto případně umožnili jiným občanům. Bojkotovali v parlamentu zákony, které k demokratické společnosti neodmyslitelně patří.

Komunisté se na tiskové konferenci opět slovně distancovali od své minulosti, aniž by oznámili, jakými činy chtějí důvěryhodnost svého prohlášení podpořit. Žádná sebereflexe, žádná omluva za pustošení vlastní země, žádné poznání.

Dotazy novinářů typu "jak chce být KSČM moderní levicovou stranu, když vychází ze sto let staré filozofie" zůstávají nadále zodpovězeny velmi mlhavě.

Jitka Studničná