--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Hubáček Petr
Název: Ještě k JUDr. Šetinovi a problémům přidruženým
Zdroj: NN Ročník........: 0003/021 Str.: 014
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Naše milá levice se rozhodla: dosť bolo Šetiny. A naše neméně milá pravice na to skočila. Vládní koalice vůbec vyklízí pozici za pozicí, hlavně ve sdělovacích prostředcích. Premiér Klaus je už pověstný svojí necitlivostí k masmédiím a nepochopitelným nedoceňováním jejich možností. Proč se ovšem distancoval od generálního prokurátora, když pana Koženého hájil až do otřesení vlastní pozice, není jasné. Tím spíše je možno uvažovat o různých důvodech dosud schovaných v pozadí a otevírá se prostor i pro podsunutí důvodů nečestných a nesportovních, zejména pro páně Klausově proslovu na téma: "Vždycky jsem se pral férově", a po následném obvinění ze strany p. Luxe.

V souvislosti s unáhleným a dle mínění části veřejnosti vynuceným rozhodnutím Rady zastupitelstva města Prahy o zrušení nájemní smlouvy dohodou s dr. Šetinou se ale objevily určité možnosti, jak tohoto nechutného politicky motivovaného odpravování generálního prokurátora alespoň využít k něčemu dobrému. Hned následující pondělí po zmíněném rozhodnutí Rady se KAN na tiskové konferenci vyjádřil, že má k dispozici nejméně dva zdokladované případy, kdy Magistrát uzavřel smlouvy o nájmu bytů na dobu neurčitou přes včasné a velmi důrazné upozornění na to, že v těchto případech nejsou v pořádku náležitosti. Byl tím míněn právě zásadní rozpor jednak mezi informacemi uvedenými v žádostech o byt a skutečným stavem, a jednak mezi zákonným postupem jejich výběru a schvalování v městské části a postupem bytové komise a Rady míst. zastupitelstva Zličín.

Případ občana Šetiny se tak stal příkladem, že Magistrát je ochoten a hlavně schopen revidovat svá rozhodnutí. V případech občanky Mírkové a rodiny občana Kindla byl - ovšem ještě za primátora Kondra - totiž Magistrát zcela bezmocný a neschopný.

Na prohlášení KANu zareagoval MGÚ rozhodnutím o kontrole a prošetření všech uzavřených nájemních smluv. Deklaroval tedy nejen ochotu, ale přímo rozhodnutí vyšetřit a případně revidovat to, o čem ještě před nedávnem odmítal konstruktivně jednat. Píši o tom proto, že o tuto revizi bojujeme už rok a vím, že většina podobných případů, kdy se kdokoli domáhá na úřadě spravedlnosti a zákonnosti, trvává neskonale déle. Zpravidla do okamžiku, kdy se stěžovatel unaví a odpadne. Na to ovšem byrokrat čeká. Vidíme tedy, že jedinec se většinou nedomůže. Potřebuje nutně podporu dalších lidí a publicitu. Je tedy třeba působit politickou silou, třeba nevelkou. A je potřeba mít trpělivost. Každý někdy udělá chybu. I mafián. I nomenklaturní úřednický šiml, zejména když je dostatečně sebejistý. A naši šimlové řehtají až nadutě.

Pokud tedy páně primátorovo rozhodnutí zamést konečně nepořádek je upřímné, máme konečně naději rozřešit jeden z mnoha problémů a dokázat občanům, kteří nás volili v komunálních volbách, že nemají pravdu naši odpůrci tvrdíce, že jsme spolek lidí, kterým se nechce pracovat, a proto kritizují. Naše pravda je taková, že mravný člověk se musí i v místní politice JENOZNAČNĚ DISTANCOVAT od mafiánských praktik a jejich nositelů. A když selže vše ostatní, dojde i na podněty prokuratuře. (Kéž by alespoň ty pomohly. Zatím je praxe taková, že policie, které je vyšetření podnětu svěřeno prokuraturou, předá věc k vyřízení přímo podezřelému. Hosana! Až se to změní, půjdem to spolu zapít). Petr Hubáček