--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Grünthalová Pavla
Název: Pragmatické chování ?
Zdroj: NN Ročník........: 0003/021 Str.: 002
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Diskuze mezi premiérem a presidentem České republiky nad návštěvou Salmona Rushdieho znovu, již poněkolikáté, upozornila na rozdíly v chápání pojmu pragmatismus a v souvislosti s tím i pojmu morálka v naší společnosti. Zdá se, že i v tomto sporu jsme svědky neblahého dědictví minulosti.

Samotné stavění morálky a pragmatismu do protikladu v politice i všude jinde, je hlubokým nepochopením podstaty problému. Tyto dvě věci nejsou a nemohou být v protikladu a ani nejsou krajními body jakési škály na jejímž jednom konci je morálka a na druhém pragmatický přístup.

Každé společenství je vytvořeno na existenci jakýchsi pravidel a zásad, bez jejichž dodržování by nemohlo fungovat. K těmto zásadám patří jak pravidla psaná, na příklad zákony, jejichž dodržování je přísně sankciováno, tak pravidla nepsaná- morálně hodnotová, která jsou sankciována či odměňována nepřímo, veřejným míněním. K legislativním zásadám patří povinnost nepřekračovat platné zákony, na př. nekrást a nepodvádět.

K nepsaným zákonům, či společností uznávaným hodnotám, patří na př. nevyužívat ke svému prospěchu společenského postavení, byť by toto využívání nebylo v rozporu s platnými zákony. Dodržování těchto nepsaných zásad, je pro společnost samu, i pro prestiž jedince ve společnosti stejně důležité, jako zákonem stanovená pravidla. Přesvědčit jsme se o tom mohli, na př. na reakci veřejnosti na bezcelní dovoz automobilů, poslanci. Bezcelní dovoz automobilů nebyl v rozporu s platnými předpisy, niméně jeho uskutečněním porušili nepsaná hodnotová pravidla společnosti a stali se tím méně věrohodnými.

Vyjdeme-li z podivně chápaného pojetí pragmatismu, chovali se tito poslanci v souladu s ním. Využili příležitosti k získání majetku a v tomto směru se tedy chovali pragmaticky. Na druhé straně poškodili svůj morální kredit, což se může negativně odrazit v jejich další politické kariéře. V tomto směru se tedy chovali nepragmaticky.

Podobně lze chápat spor kolem návštěvy S. Rushdieho. Představa, že je pragmatické, vyhnout se nepříjemnostem s islámskými státy a případné ztrátě obchodních kontraktů s nimi a odsoudit tuto návštěvu je, i z tzv. pragmatického hlediska, přinejmenším naivní.

Všeobecně uznávané hodnoty demokratického světa, do kterého se chceme začlenit, vyjádřené v Chartě lidských práv, jsou "nehandlovatelné". Právě my jsme se v roce 1938, 1948, 1968 na vlastní kůži přesvědčili, co znamená špatně pochopený pragmatismus ve svých praktických důsledcích. Na takto chápaný pragmatismus doplatili státy, které ho uplatnily, obrovskými lidskými a ekonomickými ztrátami.

Právě my bychom se tedy neměly dopouštět stejných chyb. Za případný obchodní kontrakt s Iránem bychom totiž mohli snadno zaplatit ztrátou věrohodnosti naší oddanosti základním hodnotám demokracie, oddálením našeho vstupu do NATO, i "do Evropy". Quasi pragmatické chování by se tak mohlo stát velmi nepragmatickým.

Paval Grünthalová