--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Blažek Pavel
Název: Letní aféry varují
Zdroj: NN Ročník........: 0003/021 Str.: 017
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Když Beran se chystal střídat Ryby Letní aféry cílily na klíčové orgány státní moci, v nichž jsou připravovány koncepční a personální změny. Jejich odpůrci o nich vědí s dostatečným předstihem. Za pomoci svých spojenců mezi levicovými žurnalisty a poslanci levého spektra se pokusili o pro sebe příznivou modifikaci nezbytných změn ve zpravodajských službách, policii a prokuratuře. Dosažení těchto cílů bylo podmíněno personálními změnami. Načasovanost bytové a daňové aféry generálního prokurátora JUDr. Šetiny lze pokládat za potvrzenou již tím, jak o ní v časovém sledu psal denní tisk. JUDr. Šetina svým "neprávnickým" jednáním poskytl vítanou záminku, i když to byli pracovníci magistrátu, kteří v bytovém dekretu uvedli "dobu neurčitou" jako lhůtu užívacího práva na byt, a nikoliv osoba generálního prokurátora. Aféra Wallis ukázala na problémy zpravodajských služeb, které mají být řešeny reorganizací a zákonnou úpravou. Postavila do zvláštního světla původní tvrzení pana Koženého "o vydírání" a jeho vztahy k vedení ODS. Rumová aféra v televizním vystoupení příslušníka bývalé StB Zikmunda mířila na osobu ministra vnitra, jeho náměstka a policejního prezidenta. Ministr Jan Ruml v zájmu zklidnění vypjaté atmosféry ustoupil od svého stanoviska naznačujícího politické pozadí aféry tezí o její čistě kriminální povaze. O důvodech změny postoje se zatím lze jen dohadovat. Nikdo dosud jasně neřekl, kdo z ústavních činitelů stál v pozadí, a byl-li bývalý východočeský vrchní kriminální komisař Jadrný oním vysokým policejním představitelem stojícím podle vyjádření redaktora ČT 1 Weinera v zákulisí rumové aféry, mířící tak vysoko. Dílčí poznatky naznačují, že je situace vážnější.

Ministru vnitra Janu Rumlovi počátkem srpna adresovala Občanská iniciativa - Občanské komise okresu Plzeň-sever stížnost na porušování zákonů, předpisů, rozkazů, krytí trestné činnosti a nadržování ze strany některých funkcionářů Policie ČR a Ministerstva vnitra. Autoři upozorňují jmenovitě a adresně na to, že není vyšetřována majetková trestná činnost policistů Západočeského kraje - prodej služebních informací, vydírání, nezákonných převodů zbraní, důvodných podezření o spojení některých policistů s organizovaným zločinem včetně pašování drog. Dále kritizují porušování směrnic v personální politice, objasňují roli současného západočeského policejního ředitele plk. JUDr. Moltaše v perzekuci plzeňských občanů v roce 1989. Závažnou část tvoří stížnosti na sledování členů občanské komise vozidly policejní pátračky, bagatelizace pokusu o únos dcery jednoho člena občanské komise.

Nejzávažnější pasáž stížnosti tvoří žádost o vytvoření komise k prověření uvedených faktů. Podle názoru podavatelů by její činnost měla vést i k odhalení překvapivých poznatků o lidech, k nimž má pan ministr Ruml důvěru. Někteří z nich se měli zúčastnit jednání 19. března 1993 v budově Správy policie Západočeského kraje a v Borku u Rokycan, kde se podle textu stížnosti mělo jednat také o kampani s cílem dosáhnout odvolání Jana Rumla z funkce. Její počátek byl stanoven ve znamení zenitu souhvězdí Berana a vrcholit měla v zenitu Raka.

Záhadné aktivity?

Bývalý východočeský vrchní kriminální komisař Pavlíček se v pořadu hradeckého Radiofóra dne 10. srpna 1993 vyjádřil také v tom smyslu, že spolupracoval s bývalým příslušníkem StB Zikmundem v kauze "rumová aféra". V době, kdy již vykonával funkci ředitele firmy Pragma, k jejímž tichým společníkům patří krajský prokurátor JUDr. Antl a ing. Novák, bývalý předseda "malých Slušovic" JZD Svítkov a současný vlastník firmy Atlantik. Vyjádření pana Pavlíčka neobjasňuje jeho roli v aféře, která by měla být předmětem zvláštního šetření i se zřetelem k aktivitám bývalých příslušníků SNB nejen v rámci civilních bezpečnostních služeb. V tomto roce nebyly na intenzitě. Mají zdánlivě povahu soukromých a podnikatelských kontaktů, do nichž jsou vtahováni i policisté, kteří zůstali ve službě a byli jim v minulosti podřízeni, či se s nimi blíže znali.

Vzhledem k tomu, že měla "rumová aféra" sloužit ke zkompromitování vedoucích představitelů Ministerstva vnitra, je významné uvedené aktivity sledovat. Možná, že je v nich ukryta i odpověď na otázku, proč se tak snadno stala výlučně kriminální aférou a osobní tragédií JUDr. Kracíka, kterého má ještě očekávat mnoho měsíců vazby. Za východisko zvolme známé aktivity bývalého vrchního kriminálního komisaře Pavlíčka. V citovaném rozhlasovém pořadu se k určitému podílu na aféře veřejně přiznal.

Východočeské gordické uzly

Gordické uzly nelze rozplést. Samy o sobě jsou indiferentní povahy. Takto bychom mohli chápat i zmiňované aktivity. Kdyby jejich nositelé nebyli v rumové aféře účastni. Kdyby nebyl býval pan Pavlíček nadřízeným pana Jadrného, kdyby do kauzy nevstoupil skrze pana Zikmunda, který z podnětu pana Jadrného v ČT 1 obvinil vedoucí činitele Ministerstva vnitra z úplatkářství, kdyby... Východočechům jsou známy vzájemné kontakty pana Pavlíčka s pány Pjajkou, Kupkou, Žákem, Hofmanem, Antlem, Novákem, Oubrechtem a dalšími osobnostmi, které měly v tomto kraji silný vliv i před listopadem 1989, což lze na vybraných případech názorně přiblížit.

JUDr. Bedřich Pjajka: bývalý náčelník Správy OSH Hradec Králové, frekventant KGB, zařazen do kádrových rezerv na funkci náčelníka sekretariátu MV ČSSR Kincla. V roce 1990 rozhodnutím občanské komise propuštěn ze služby v Ministerstvu vnitra. Nyní vykonává funkci vedoucího hradecké pobočky CBS Argus. Pan Pjajka udržuje zvláště intenzivní styky s bývalým náčelníkem S-StB Hradec Králové JUDr. RSDr. Haklem, udržuje kontakt s bývalým náčelníkem inspekce HS PS OSH JUDr. Sovou, který nyní pracuje v analyticko-vyhledávacím oddělení cizinecké a pohraniční policie, v níž funkce náměstků ředitele (Úřad pro řízení pasové a pohraniční policie) vykonávají vysocí důstojníci bývalé Zpravodajské správy HS PS Vosecký (řídil "agenturu Východ" a Gebhard (řídil "agenturu Západ"). Zpravodajská správa Pohraniční stráže byla řízena směrnicemi I. a II. S-StB, s nimiž měla společné registry agentů a agenturní síť...

Gordické uzly ve východních Čechách tvoří také síť civilních bezpečnostních služeb propojená na pracovníky soudů, prokuratury, podnikatele, Vězeňskou stráž, politické kruhy... Členové tohoto propletence jsou vzájemně solidární a nacházejí potřebnou podporu i u části poslanců ODS zastupujících tento kraj v Poslanecké sněmovně. Jejich spojené síly jsou značné. Panu JUDr. Kracíkovi asi "zlomí vaz", pana ministra Rumla možná donutily s pražskými spojenci k ústupu v hodnocení "rumové aféry" na pozici "banálního kriminálního případu". V rozporu s fakty, k naší občanské škodě, ke škodě Jana Rumla a demokratickému zvratu nebezpečných tendencí v utváření policejního sboru.

Pavel Blažek