--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Karel Bedřich
Název: Exekuce generálního prokurátora
Zdroj: NN Ročník........: 0003/021 Str.: 023
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Bedřich KAREL

V pátek 10. září se v Poslanecké sněmovně sešla na pravidelném jednání koaliční "třináctka" a hlavním bodem programu bylo odvolání generálního prokurátora ČR JUDr. Jiřího Šetiny, jež se chystal navrhnout Levý blok. Vcelku stejný požadavek vyhlásila i křesťanská KDU-ČSL. Předseda Poslanecké sněmovny Milan Uhde prohlásil, že J. Šetina zřejmě odstoupí sám, což je však "pouze jeho věc."

Na činnost gen. prokuratury i p. Šetiny samotného je možno mít rozdílné názory, avšak lehkost s jakou se většina koaličních stran překotně zřekla jeho podpory - s čestnou výjimkou Křesťansko demokratické strany - svědčí o strachu části koaličních stran před aférami, byť causu Šetina není možno za takovou označit. Gen. prokurátor se stal obětí promyšleného útoku Rudého práva a s ním spřízněných narudlých plátků, přičemž televize, podobně jako v jiných letních inscenacích, hrála obvyklý prim. Aniž bych chtěl neúměrně vyzvedávat Šetinovy zásluhy či generální prokuratury vůbec, nezbývá mi než konstatovat, že likvidace nepohodlného soudce se našim přeživším bolševickým maranům podařila dokonale. Svou roli sehrála i jeho naprosto naivní a nevěrohodně působící obhajoba, se kterou vystoupil na stránkách tisku i na obrazovce.

Není sporu o tom, že J. Šetina svým až příliš smířlivým postojem k mnoha zástupcům prokuratury, kteří si z dob reálného socialismu uchovali kromě finančních odměn vše ostatní, umožnil svým odpůrcům zaútočit na svou nepříliš silnou posici. Hovořit v tomto případě - vzhledem k tzv. neoprávněnému získání bytu - o zneužití postavení šéfa prokuratury, je komické. Postačí si vzpomenout na řadu bývalých komunistických hodnostářů, kteří si dodnes hoví v luxusních vilách postavených za peníze, které dozajista získali tím nejpoctivějším způsobem, patrně z darů vděčného lidu. Pouze hrubě naivní člověk by se však mohl domnívat, že tzv. nezávislé Rudé právo či plátky příbuzné, se stejně "odvážným" způsobem pustí do svých bývalých dobrodinců. Bohužel útok se zdařil a řádně zviklaní zástupci koaličních stran začali občanstvo vehementně ujišťovat, že to nebyli oni, kteří pokleslého prokurátora dosadili do funkce. Je zajímavé, proč se stejnou vervou v době nedávno minulé nezapudili i své vlastní hříšníky, velkopodnikatelem Mackem počínaje a administrátorem Kovářem konče.

Argumentovat panelákovým bytem, jenž J. Šetina získal údajně na základě nepřesných údajů o své bytové situaci je směšné a ochota nejnovějšího pražského primátora J. Koukala (ODS) s jakou přitakává naší nezávislé televizi, je pozoruhodná. V civilizovaných zemích na západ od našich hranic je obvyklé, že šéf obdobného úřadu s nástupem do funkce získává nárok na vládní vilu s ochrankou. To se však řadě našich lidí odchovaných čtyřiceti lety socialismu zdá neobvyklé, vždyť jak by mohl někdo bydlet lépe než většina prostého občanstva, to je už samo o sobě podezřelé ... Trapnému konci gen. prokurátora asistoval i president Havel, jenž si při setkání s již zmíněným pražským primátorem neodpustil poznámku nepostrádající logiku, že je "v demokratických zemích zvykem, že když je někdo podezřelý z činu, kterým se zpronevěřuje nebo zneužívá svého postavení, podá demisi nebo odstoupí z funkce." Je však nadmíru zajímavé, že podobné tvrzení slyšíme z vážených presidentských úst poprvé - přes množství případů, ve kterých šlo opravdu o podstatné zneužívání postavení - nejen v případě nešťastného J. Šetiny. A podle stejných měřítek, jimiž argumentoval v jeho případě, by musel presidentský stolec opustit bezpočtukrát, navíc z mnohem závažnějších důvodů než jeden chybně vyplněný formulář ... Inu, humanista se věru nezapře a čerta záleží na skutečném provinění.

Odstoupení generálního prokurátora je zřejmě jediné rozumné řešení, jímž lze celý případ uzavřít. J. Šetina má dosti vážné zdravotní potíže a není ani divu, že díky "podpoře" vládních stran už ani nemá chuť pokračovat v práci.

Přestože je možno mít vážné výhrady k jeho odborné dispozici pro vykonávání natolik náročné funkce, zůstává jeho zásluhou zřízení Koordinačního centra pro vyšetřování komunistických zločinů, i jeho, byť málo důrazná snaha po optimální funkci úřadu, jenž stále zůstává doménou tvrdých obhájců padlého komunistického režimu, což je zvláště patrné u Městské prokuratury v Praze.

Šetinův odstřel se podařil a zajímavé bude, kdo obsadí místo šéfa státního zastupitelství, případně jaké bude personální složení úřadu. Otázkou rovněž zůstává, kdo bude další obětí podobné pseudoaféry- jedno je však možno tvrdit s jistotou: opět to nebude ten pravý.