--------------------------------------------------------------------------------
Autor: účastníci valného shromáždění
Název: Rezoluce
Zdroj: NN Ročník........: 0003/021 Str.: 023
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 11.09.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Političtí vězni shromáždění na valné schůzi plzeňského regionu dne 11. 9. 1993 se zadostiučiněním přijali odhlasování zákona o protiprávnosti komunistického režimu. A to navzdory tomu, že v textu zákona je řada nedostatků a nedůsledností. Tyto věci by měly být dořešeny následnými právními akty, případně i dodatečnou legislativou.

Trestní postih viníků musí být proveden důsledně a beze zbytku. Nemůže být svěřen soudcům a prokurátorům jakkoli kompromitovaným v minulém režimu. Je třeba zamezit trapným fraškám, kterých jsme byli svědky v poslední době při pokusech stíhat Picha-Tůmu či takzvaného kapitána Minaříka.

Trváme na tom, aby byla řešena otázka vysokých důchodů u špiček komunistického mocenského aparátu a nomenklatury. Bylo už mnohokrát zdůrazněno, že důchod u těchto lidí dosahuje horentní výše. A přitom je jasné, že jim byl přiznán ne za jejich práci ve prospěch společnosti, ale za činnost proti demokracii a lidským právům, v řadě případů zločinnou.

V zákoně nebyla též spravedlivě a důsledně řešena restituce komunisty ukradených majetků. Nebyl vzat zřetel, že dosavadní restituční zákony jsou v mnoha bodech nejasné, a umožňují tak starým strukturám zahnízděným na ministerstvech a v jiných orgánech věci protahovat či sabotovat. Trváme na tom, aby tento majetek byl beze zbytku vrácen těm, kterým byl ukraden. Odmítáme paušální útoky na emigraci. Kromě jiného je zde skandální skutečnost, že dnešní postkomunistický stát stále odmítá zrušit teroristické rozsudky normalizačních soudů o konfiskaci rodinného a osobního majetku těm, kteří po komunistickém puči odcházeli z vlasti do ciziny. Odcházeli nejen, aby zachránili životy sobě a svým rodinám, ale aby se stejně jako jejich předchůdci v prvním a druhém odboji postavili aktivně, v případě potřeby i se zbraní v ruce, proti komunistickým světovládným choutkám. Nebýt komunistické zločinnosti, nebylo by emigrantů. Sadistické vraždy ve jménu státní moci, přiznání vynucovaná mučením a bezuzdné žalářování padesátých let byly později sice vystřídány jinými metodami. Ty však byly stejně zavrženíhodné a protiprávní. Žádáme, aby zákony diskriminující naši emigraci byly změněny a křivdy napraveny. Samozřejmost tohoto požadavku vidíme i v tom, že totalitní kořistníci, kteří majetek po emigrantech ve většině případů za směšnou částku získali, budou nuceni ho vrátit. Emigrantům ať je přiznáno též volební právo.

Žádáme, aby vláda v souladu s paragrafem 8 zákona o protiprávnosti komunistického režimu a ve spolupráci s naším ústředím urychleně řešila nápravu křivd spáchaných na odpůrcích komunismu. Nechceme, aby tato věc zůstala jen na papíře, případně se uměle protahovala.

Odsuzujeme v poslední době stále se stupňující drzost a provokativní akce komunistů, s kterými vystupují ve veřejných sdělovacích prostředcích, v parlamentě a úřadech. Sametová revoluce tak sklízí trpké plody své nemohoucnosti. Varujeme naše občany. Pokračující tolerance a trapné přihlížení může zde vést k vážnému ohrožení demokratického státu. Podporujeme stanovisko, že legalita organizace, která svou minulostí i přítomností je spjata s politickými i kriminálními zločiny, je v našich podmínkách absurdní.

Plzeň, 11. září 1993

Účastníci valného shromáždění KPV

plzeňského regionu