--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Dušek Antonín
Název: Zemědělství a agrární komora
Zdroj: NN Ročník........: 0003/021 Str.: 031
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 13.09.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

PARLAMENTNÍ PRAVICE SE PERE A LEVÝ BLOK BODUJE A MNE SI RUCE. Tak lze nazvat i boj kolem Agrární komory a agrárního programu ministerstva zemědělství. KOŘENEM PROBLÉMU JE NEDOSTATEČNÉ ODSOCIALIZOVÁNÍ VESNICE. Na venkově se zachovalo rozhodující postavení nomenklatur, kterým se podařilo zahnízdit jak v rozhodujícím rozsahu prvovýroby, tak zpracovatelském průmyslu. Soukromníci, kteří i při naprosto nepříznivých podmínkách mají nejmenší ztrátovost, zápasí s monopolním obklíčením trnkovských nomenklatur. Bohužel se jim nedostalo vůbec žádné významné pomoci k hospodářskému startu. ODS jakoby instinktivně cítila, že se zde dovršil nesprávný vývoj, odmítá plošné dotování těchto "zachránců" zemědělské výroby a snaží se dopátrat, jak to vlastně vypadá se skutečnou ztrátovostí podle druhu výrobců. Škoda, že nebyla přijata zásada povinného členství v Agrární komoře. Pak by soukromí zemědělci musili mít zákonitě většinu. Agrární komory by se asi staly dost "nepříjemnou" organizací dotírající na politiku vlády, tentokrát jednoznačně ve prospěch početných soukromníků.

Kdyby se však od počátku postupovalo v zemědělství podle zásad, které ve svém programu doporučoval KAN, nemohlo by k takovýmto problémům dojít. - POŽADOVALI JSME PLOŠNÉ ROZDÁNÍ ZEMĚDĚLSKÉHO MAJETKU RYCHLE A BEZ PRŮTAHŮ DO RUKOU SKUTEČNÝCH VLASTNÍKŮ. - KAŽDÉMU, KDO TAKTO RESTITUOVAL, MĚLA BÝT POSKYTNUTA PŮJČKA PODLE ROZSAHU PŮDY, KTEROU PŘEVZAL. - MĚL BÝT OSOBNĚ VÁZÁN PO 5 LET SE POSTARAT O OBHOSPODAŘOVÁNÍ MAJETKU OSOBNĚ NEBO PRONÁJMEM. - MĚLA BÝT ZŘÍZENA SERVISNÍ STŘEDISKA NA ZEMĚDĚLSKÉ SLUŽBY ZE STÁTNÍCH DOTACÍ A POZDĚJI PRIVATIZOVÁNA. - SLUŽBY MĚLY BÝT ROZJEZDOVĚ DOTOVÁNY. - ROZUMÍ SE, ŽE MĚLO DOJÍT K ÚPLNÉ LIKVIDACI PŮVODNÍCH KOLCHOZŮ A STÁTNÍCH STATKŮ POD PŘÍSNOU KONTROLOU MAJETKU STÁTEM. - VŠE PARALELNĚ S ODSTRANĚNÍM BÝVALÉHO KOLABORANTSKÉHO VEDENÍ. Dnes, kdy tato opatření ze strachu vlády a ministrů před hrozbami starých bolševiků se neuskutečnila, stává se zákonitě i Agrární komora nástrojem nomenklaturní politiky. Jakékoliv vyjednávání s bolševiky vždy skončí porážkou nesjednocených demokratů. Jako v jiných rezortech i zde bolševici utekli od zodpovědnosti svého minulého destrukčního vládnutí, strčili žezlo do rukou jiných, udrželi si faktickou moc a rozebrali si rozparcelovaný hospodářský monopol. Nakonec se přes ČSSD a levý blok znovu vloudí do rozhodujícího mocenského postavení ve státě, pokud se jim to již dávno nepodařilo potichu, ovládnutím takzvaných pravicových parlamentních stran. Vyštvou z nich všechny nekonformní poctivce.

Televizní duel pana Ježka a pana Rychetského je názornou ukázkou divadélka, kde odpovědní mužové (ODA a OH) zcela bez studu a v pohodě přiznají všechny nedostatky privatizace a legislativy, za kterou významně odpovídali. Vše vyzní v žoviální závěr: věděli jsme, že nejednáme dobře, ale to, co bylo rozkradeno, se už nedá vrátit. Tak co o tom dělat takový povyk .....

Praha dne 13. 9. 1993

ing. Antonín Dušek, předseda PK KAN