--------------------------------------------------------------------------------
Autor: David Radek
Název: Polistopadové Občanské komise v rukou druhé garnitury bývalého...
Zdroj: NN Ročník........: 0003/022 Str.: 023
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

FMV ? Ne všude a ne vždy plnily polistopadové občanské komise to, co od nich občané očekávali. V převážné většině se tyto komise ubíraly směrem, krerý jim vytýčili doposud přežívající a za nitky tahající staronoví pracovníci tajných služeb, bývalí vysocí funkcionáři správ SNB tvořící navíc zároveň nesmírně činorodý agenturní potenciál KGB.

V řadě případů obdržely komise množství kvalitních informací a materiálů o činnosti bolševických policistů. Tyto dokumenty byly mnohdy dostatečně pádnými argumenty k tomu, abychom mnohé - dnes "pány" policisty tentokráte v modrém - již více než tři roky v tomto stejnokroji nepotkávali.

O tom, jak občanské komise a zejména jejich předsedové byli zmanipulováni (rozhodně však ne nevědomky), svědčí následujících několik případů z jihu Čech.

... druhá garnitura FMV ČSSR

Během 80. let byly inspekci MV ČR, FMV ČSSR, tehdejší revizní komisi ÚV KSČ a vojenské složce prokuratury oznámeny některými odvážnými příslušníky SNB a dalšími občany závažné trestné činy, spáchané tehdejší bolševickou nomenklaturou v SNB a KSČ na Prachaticku. Za mnohé z nich nesl odpovědnost, mimo jiné, také někdejší náčelník OS SNB Prachatice plk. JUDr. Václav Houška, absolvent Vysoké školy KGB v SSSR, který byl zároveň důvěrným i oficiálním kontaktem důstojníků bývalého špionážního vojenského útvaru KGB, dislokovaného ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice (okr. Český Krumlov). Z politických důvodů nebyly oznámené trestné činy nikdy řádně vyšetřeny. Proč bylo tehdejšími politickými zločinci ve vedení státu takto postupováno, osvětluje přísně tajný dokument nazvaný: "Zpráva o provedení přehodnocení kádrových rezerv na bezpečnostním úseku MVŽP ČSR v návaznosti na novelizované kádrové požadavky stranických orgánů."

Jedná se konkrétně o přílohu č. 2 k č. j.: KČ-0069/10-8, která obsahuje seznam kádrových rezerv z řad příslušníků SNB, mezi nimiž se nacházejí i jména náčelníka Správy VB KS SNB České Budějovice plk. JUDr. Stanislava Poláčka (od policie odešel až v roce 1992 na základě zdravotních potíží) a náčelníka OS SNB Prachatice plk. JUDr. Václava Houšky. Na úvodní straně tohoto materiálu je rukou (jednoho z náměstků MV) připsána poznámka: KGB: Horek, Houba, Mikulenka, Poláček, Novák, Popelář, Šejvl, Švehla

StB: Bouška, Hampl, Houška, Chovančík, Klokočník, Krejčí, Beránek, Rojíček

Zpráva zní:

"V roce 1988 byla provedena reorganizace bezpečnostního úseku Ministerstva vnitra a životního prostředí ČSR se snížením početního stavu příslušníků o 30 %. Téhož roku byl nově zřízen Výbor pro stranickou práci v ČSR a schváleny nové stranické kádrové pořádky orgánů. Tato opatření si vyžádala i přehodnocení stávajícího stavu kádrových rezerv. Při dodržení zásad, schválených pro výběr a vlastní práci kádrových rezerv, bylo při přehodnocování vycházeno i z požadavku krytí kádrových rezerv těch funkcí, kde se předpokládá jejich uvolnění do roku 1995 včetně."

Dále zpráva zní: "Dosud je v rezortu MVŽP ČSR vedeno v kádrovém pořádku ÚV KSČ 31 funkcí. Úpravou kádrových pořádků stranických orgánů a vytvořením kádrového pořádku Výboru pro stranickou práci v ČSR došlo k podstatným změnám v rozsahu funkcí, zařazených do stranických nomenklaturních orgánů. V kádrovém pořádku ÚV KSČ zůstala pouze funkce ministra vnitra a životního prostředí ČSR. Z těchto důvodů bude předložen návrh na vyjmutí kádrových rezerv rezortu z kádrového pořádku ÚV KSČ.

Na základě úprav kádrových pořádků stranických orgánů ve spolupráci s prvním náměstkem MVŽP ČSR genmjr. RSDr. Karlem Novákem a náčelníky útvarů bylo provedeno přehodnocení stávajících kádrových rezerv. Bylo přitom vycházeno z kritérií pro přípravu kádrových rezerv v nových podmínkách, schválených předsednictvem ÚV KSČ dne 10. března 1989.

K zařazení do kádrových rezerv byli vybráni: plk. JUDr. Jaroslav HOREK nar. 27. 11. 1940 plk. JUDr. Jaroslav HOUBA 25. 10. 1939 plk. MUDr. Petr HUDSKÝ 6. 5. 1946 plk. JUDr. Bohumil JUŘIČKA 9. 5. 1935 plk. JUDr. Ladislav LABUTA, CSc. 5. 9. 1940 mjr. JUDr. Bohumil MATUŠKA 9. 7. 1950 plk. JUDr. Jan MIKULENKA 19. 2. 1936 plk. Miroslav PAULÍK 6. 5. 1946 plk. JUDr. Stanislav POLÁČEK 2. 5. 1940 plk. RSDr. Pavel ŠTOLA 7. 7. 1942 plk. PhDr. Vladimír ŠUTERA, CSc. 13. 6. 1942 plk. JUDr. Karel TREFIL 15. 9. 1935 mjr. RSDr. František BOUŠKA 16. 7. 1947 plk. RSDr. Josef HAMPL 1. 10. 1940 plk. František HÁNA 19. 12. 1945 plk. JUDr. Václav HOUŠKA 28. 1. 1936 plk. JUDr. Petr CHOVANČÍK 5. 5. 1945 plk. JUDr. Jiří JANOVSKÝ 11. 3. 1943 plk. JUDr. Jaroslav KLOKOČNÍK 20. 8. 1948 plk. ing. Stanislav KREJČÍ 20. 3. 1933 plk. JUDr. Jaroslav NOVÁK 14. 9. 1942 plk. RSDr. Břetislav ONDRŮSEK 13. 7. 1933 plk. JUDr. Ivo POPELÁŘ 28. 2. 1945 plk. JUDr. Ladislav SVOBODA 19. 9. 1947 plk. JUDr. Jaroslav ŠEJVL 3. 10. 1943 plk. JUDr. Stanislav ŠIBOR 1. 5. 1946 mjr. JUDr. Vítězslav ŠVEHLA 23. 8. 1944 plk. Pavel BERÁNEK 20. 6. 1943 plk. Milan JOKL 30. 3. 1946 plk. PhDr. Jindřich ROJÍČEK 11. 5. 1944 mjr. Petr VÁLEK 3. 10. 1946

Tolik ze "Zprávy o provedení ...". Dnes už ani nepřekvapuje "mládí" vybrané druhé mocenské garnitury pro porevoluční uspořádání.

I přes prokázanou průkaznost a sílu důkazů o tehdejší trestné činnosti nomenklatury, včetně chronického alkoholismu natrénovaného pod dozorem instruktorů KGB (jinak by zřejmě jejich organismus mohl poněkud hůře snášet proslulou otrlost), byla tato druhá garnitura složená z bolševických a estébáckých kádrů, spolupracovníků s KGB a zároveň odchovanců v jejich školách, podsunována občanům a veřejnosti režiséry neobolševismu z Moskvy, tahajícími za nitky loutek "sametové revoluce".

Právě tato druhá garnitura zajistila, a to nejen v Jihočeském kraji, průběh prověrek v SNB. Konkrétně pak plk. JUDr. Poláček proškoloval členy prověrkových komisí z celého Jihočeského kraje. Zvláštní důraz byl kladen na předsedy těchto komisí. Například předseda občanské komise pro prachatický okres Marian Hrubec (OH) byl v podstatě řízen prvním "porevolučním" náčelníkem KS SNB v Českých Budějovicích, absolventem Vysoké školy KGB majorem Augustinem Janouškem, který v rozporu s pluralitní vůlí členů komise dosadil do Prachatic současné kryptokomunistické velení okresního ředitelství. Ne jinak tomu bylo v okrese Strakonice, kde předseda občanské komise Daniel Hofmann zařídil, že všichni zůstali na "svých" místech a navíc byl přijat do služebního poměru na OŘ PČR i přesto, že je vlastníkem "modré knížky" a je mu 45 let. Porušení dvou kritérií (zdravotní a věkové) korunuje již jen přidělení hodnosti "nadporučíka", aniž by pan Hofmann prošel jakýmkoliv policejním vzdělávacím zařízením... Může situace v jižních Čechách vypadat jinak než vypadá?

Radek DAVID