--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Gajda Jaroslav
Název: Jak chutná moc
Zdroj: NN Ročník........: 0003/022 Str.: 004
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Tep nočního Manhattanu v dálce člověk jen tuší. Hluk zavřenými okny neproniká a u psacího stolu je ticho jako kdyby New York vůbec neexistoval. Dokonce ještě ani fax nezabzučel přesto, že v Praze se už všichni probudili ranním kafíčkem nad denním tiskem. Tady, v hluboké noci, zatím nejlepší čas přemýšlení.

Znovu pročítám faxové zprávy a tisk minulých dnů z Československa a opět si uvědomuji všechny zdlouhavosti blížící se k stagnaci, kterými republika žije. Deníky píší o "problémech" spojených s demokracií, zatím co faxy většinou o záměrech zdržování vývoje. Tabulka přehledu hlasování poslanců dokazuje častou absenci mnohých a mne napadá, že vlastně "nepřišli do práce". Jistě měli k tomu nějaký důvod. Jeden nemocen, jiný na dovolené a třetí, alibista, se třeba vyhýbal hlasování proti linii vlastní strany. Čert ví, do duše nikomu nevlezete. V tom rozjímání mne napadlo, co by se stalo, kdyby ....

Představte si, že prezident, vláda a poslanci nedostanou platy, jaké si odhlasovali, ale jen nízký základ a k tomu honoráře za kvalitně odvedenou práci. Nesmějte, se stejným způsobem byli kdysi placeni všichni tvůrčí pracovníci státního filmu a ono to fungovalo! Proč by to tedy nemohlo fungovat ve vedení státu? Svým způsobem jde také o "tvůrčí" pracovníky, jenže zatím, jak je po třech letech vidět, toho nijak moc "nevytvořili"! Zatím spíše jen okusili "jak chutná moc" a mnohým se to líbí bez přemýšlení nad povinnostmi z "moci" vyplývajícími. Bylo by zajímavým vědět, co by se stalo, kdyby ....

Všem byly sníženy platy na 25 % současných platů a podle honorářové tabulky byly vypláceny honoráře za vykonanou práci až do výše současných platů za předpokladu splnění úkolů. Kvalita vykonané práce by se měřila nejen postupem demokratizace, ale také prosperitou státu. Tedy stupněm životní úrovně obyvatel. Jsem přesvědčen, že při takovém hodnocení pracovního výkonu by všichni, zodpovídající voličům za vedení státu, neobědvali v Ambasadoru na Václaváku, ale chodili na polévky do Armády Spásy. A pokud by do toho Ambasadoru opět chtěli chodit, museli by podat kvalitní pracovní výkon.

Vůbec si nemyslím, že mám "surové" nápady. Právě naopak! Takovým a podobným způsobem jsou odměňovány miliony lidí v republice. Proč by to tedy nešlo ve vedení státu, na jehož kvalitě odvedené práce jsou ti v "podhradí" závislí?

Myslím si, že by se dělo daleko více a mnohem méně by se diskutovalo o "problémech" jasných v "podhradí", ale ještě stále nejasných za branami "Hradu". Přestalo by se říkat "nebuďme jako oni", tvrdit, že lustrační zákon hrubě porušuje "lidská práva" a všichni oportunisté z minula brzdící vývoj by rychle "vypadli z kola", poněvadž těm poctivým by šlo o to, aby jejich kvalitní práce byla spravedlivě honorována a mohli zase na obědy do toho Ambasadoru.

Já vím, teď má generální prokurátor v rukou písemný důkaz o mém "pobuřování", "rozvracení republiky", a dokonce by mohl požádat "nezávislou" komisi, aby mne prohlásila za "okolí nebezpečného" a na základě takového verdiktu bych mohl být zavřen do nekonečna na psychiatrii. To nejspíše, poněvadž by asi neriskoval postavit mne před soud. Tam může člověk přece jen mluvit, a to je vždy nebezpečné každé lumpárně.

Přelíčení nepřístupné veřejnosti by se snad dalo zdůvodnit při projednávání trestného činu ve věci "státního tajemství". O to však v žádném případě nejde, celý národ totiž ví, jak to vlastně s tou "cestou do demokracie" dnes vypadá.

Nedělám si legraci, ale napadá mne to při listování v trestním zákoníku, seznamu soudců, prokurátorů a čtení jmen celé řady bývalých estébáků sloužících dnes dále u "obrozené" policie. Většina z nich má s tím totiž dokonalé zkušenosti z minula a člověk ze zakořeněného "zvyku" zbavuje jen těžce. Hlavně ten, kterému "chutná moc".

Jaroslav Gajda, New York