--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Veselá Jana
Název: Co v práci nebylo
Zdroj: NN Ročník........: 0003/022 Str.: 005
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

"Když byl s Vámi loni na jaře v rádiu rozhovor, tak jste tehdy na otázku redaktorky, kdo za Vámi stojí, odpověděl: NIKDO ZA MNOU NESTOJÍ. Dělám to sám s rodiči a s dědečkem a babičkou. Jak se však tato Vaše odpověď srovnává s Vaším přiznáním letos v létě v televizi, že ve Vašem Harvardském fondu působí mnoho bývalých příslušníků StB?"

To je dotaz pro pana Viktora Koženého, který do rubriky "Obrázky na víkend" v deníku Práce zatelefonoval náš čtenář pan Kroupa z Prahy 3. Pan Kožený na otázku neodpověděl, čímž se pan Kroupa nechal poněkud vyvézt z míry.

Milý pane Kroupo, zalistujme spolu v novinách a pokusme se na položenou otázku odpovědět sami.

Pan Kožený se údajně vrátil do staré vlasti s 3.000 dolarů v kapse. Vzhledem k tomu, že jeden rok na Harvardu přijde na 17.000 až 20.000 dolarů, nedá se předpokládat, že by rodiče či prarodiče pana Koženého disponovali částkou o mnoho vyšší. Pan Kožený je mohl jen ztěží finančně podporovat a oni ze svých platů před listopadem 89 nemohli poctivým způsobem nabýt větších majetků.

Říká se, že pan Kožený dělal určitý čas (1990-91) poradce ministru FMV Jánu Langošovi. Spolu s náměstkem ministra FMV a pozdějším ředitelem Technické správy Arnoštem Kohutem se údajně podílel na prodeji zařízení a technologie z tehdejšího FMV do Švédska. Z předmětné divize pocházelo spojovací satelitní zařízení, které mělo být podle poslance Stanislava Grosse (ČSSD) prodáno do Švédska. V souvislosti s tím není nic překvapujícího na faktu, že náměstkem ředitele společnosti HC and C je pan Vostrý, dřívější zástupce bývalé VI. správy SNB, specializované na zpravodajskou techniku včetně vývoje a instalace zařízení pro odposlechy a tajné obrazové záznamy. Příslušníkem bývalé VI. správy SNB byl i pan Hříbal, který vede Harvard Security Products, a. s., jednu ze skupin základních akciových společností tvořících Harvard Capital and Consulting. Jiný dřívější pracovník FMV, pan Hlaváč, se ve společnosti věnuje vytváření a ochraně informační sítě (LN, 29. 1. 92 a 3. 8. 93). Koncem minulého roku přidělil tehdejší ministr FMV Petr Čermák Viktoru Koženému ochranku. Mužům z této ochranky se u pana Koženého tak zalíbilo, že přešli do jeho osobní ostrahy a zůstali u něj nastálo. Sebou si přivedli i některé řidiče federální ochranky. Říká se, že jde o chlapce, kteří neprošli lustracemi.

Pokud bychom výše napsanému chtěli věřit, pak by nás výrok pana Koženého na tiskové konferenci 30. 3. 93 o tom, že se nejprve domníval, že Wallis patří k obyčejné pouliční mafii, když zjistil, že jde o pracovníka FBIS, našel odvahu a ohlásil ministru Čermákovi, že je vydírán, nejspíše rozesmál. Fakt zřejmě ale je, že za tuto osobní statečnost, za přiznání, že je vydírán, daroval Čermák Koženému pistoli. To je asi více než 30 stříbrných...

Člověk nemusí být právě šerlok, aby ho napadaly různé souvislosti. Nu, koho pan Kožený zaměstnává, je jeho věc, a únik informací z ministerstev a zpravodajských služeb je zase věcí státních úředníků. Podle LN z 2. 8. 93 řekl M. Kříženecký: "Odborníci Harvardských fondů je (ekonomické informace, pozn. Veselá) nepochybně vyhodnocovali a pravděpodobně Koženému doporučili, že je třeba za ně i zaplatit. Fond se podle těchto informací i choval a na jejich základě investoval svůj kapitál".

Milý pane Kroupo, já bych se pana Koženého asi zeptala na něco jiného. Např. zda nedostal od Wallise materiály tak závažné a tak jasně pocházející z archivu tajné služby, že pochopil, že by mu mohly být nebezpečné, a zda jej právě proto nepráskl. Ale neurazím se, když mi tak, jako Vám, neodpoví.

Jana VESELÁ