--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Grünthalová Pavla
Název: Benda chtěl nakukovat ?
Zdroj: NN Ročník........: 0003/023 Str.: 010
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Když si předseda KDS Václav Benda dovolil v listopadu 1992 upozornit na to, že je pravděpodobně odposloucháván, strhla se bouře nesouhlasu ze všech stran. V.Benda byl označován za člověka trpícího stihomamem a bezdůvodně napadajícího naše bezpečnostní složky z nezákonné činnosti. Pan Spurný z Respektu označil jeho prohlášení za :"šokující, nejen svými závěry, ale i ublíženým tónem. KDS je členem vládní koalice a má obsazeno několik ministerských postů. Všechny podstatné tajné služby má pod kontrolou ODS, která šla do voleb s Bendovou KDS na jednotné kandidátce. Byl to tedy (rozuměj to, že uvedl, že je odposloucháván - pozn. aut.) výstřel do vlastních řad." Tolik pan Spurný v Respektu, 30.11.1992. Neuplynul ani rok a ředitel tajné služby S.Devátý sdělil bez uzardění v televizi, že je pravděpodobně odposloucháván a proto raději doma moc nemluví.

Neuplynul ani rok a ministr spravedlnosti Novák, člen ODS, odhalil odposlech svého telefonu. Kam je to výstřel teď, nevím, čekám, že mi to pan Spurný vysvětlí.

Vysvětlují však zatím jiní a to vskutku kuriózně:

Místopředseda ODS P. Čermák pojal podezření, že odposlech mohl být provokací, čí však nevysvětlil.

Všechno se jaksi podivně začíná stahovat kolem "nechtěného dítěte" Generální prokuratury, náměstka P. Breta. Nejmenovaný vysoký funkcionář ODS v Telegrafu sdělil, že :" se vyskytla obava, aby P.Bret, který má úzkou vazbu na KDS, neumožnil předsedovi KDS přístup k utajovaným materiálům, konkrétně k povolování odposlechů." To je skutečně vážná obava, svědčící o tom, že tento funkcionář ODS, má o dodržování právních předpisů vysokými justičními funkcionáři značné pochyby. Dá se dovozovat, že na základě jistých zkušeností. Rozhodně je velmi pozoruhodné, že důvodem odporu části poslanců ODS a dalších parlamentních stran ke jmenování P.Breta prvním náměstkem GP, byly obavy, aby se náhodou V.Benda nedostal k seznamům odposlouchávaných telefonů. ( " Známá Bendova utkvělá představa, že je odposloucháván " a to, že :" by se tedy mohl snažit zjistit přes Breta, zda je správná ", vzbudily obavy poslanců !).

To jsou opravdu politické fauly nevídaných rozměrů . Poslanci koaličních stran odvolají vysokého státního úředníka proto, aby předseda jedné z koaličních stran náhodou nenakoukl do seznamu povolených odposlechů. Zatímco v J.Patočku, bývalého prokurátora před rokem 1989, koaliční i opoziční poslanci důvěru mají, tak syn politického vězně, člověk s naprosto čistou minulostí jejich důvěru nemá. Jaké jsou důvody ? Něco se dovídáme z úst pana Devátého, ředitele BIS, který se rezolutně postavil proti tomu, aby P. Bret mohl povolovat odposlechy. V BIS "také panovala obava z toho, jakým způsobem by P.Bret postupoval v souvislosti s případy trestního stíhání bývalých příslušníků tajné služby, pokud by se tyto případy týkaly jeho známých." ( viz Telegraf, 24. 9. 93). Obavy jak objektivně budou rozhodovat soudci a prokurátoři s bohatou praxí v totalitní justici však naše poslance netrápí a to ani ty koaliční.

Předseda parlamentu M.Uhde na dotaz po důvodech svorného nesouhlasu opozice i koalice se jmenováním P.Breta prvním náměstkem GP, odvětil :" Nešlo o nesouhlas. Generální prokurátor má právo rozhodovat. Šlo o překvapení, že učinil takové rozhodnutí na odchodnou. Obavy také byly ."

Na dotaz z čeho panovaly největší obavy a zda je může blíže určit, zněla odpověď: "Nemohu, pana Breta neznám. Pochopil jsem, že určité obavy jsou, ale nepocházely z jeho politického zaměření."( LN, 22.9.93) Pan Uhde je prostě chápavý a taky poslušný. Škoda, že se ho tazatel nezeptal, zda zdvihl při hlasování ruku proti člověku, s nímž se nikdy nesetkal. Asi ano, to se tak přece dělalo celé roky. I proti Chartě 77 zdvihali ruce lidé, kteří ji nečetli.

Z uvedených odpovědí vyplývá, že rozumné důvody pro ten cirkus, který se rozpoutal kolem jmenování P.Breta prvním náměstkem generálního prokurátora neexistují. Asi nezbývá, než se spokojit s dojmem, že je to zejména kvůli tomu, aby se "přes něj" V. Benda nedozvěděl, zda byl či nebyl povolen odposlech jeho osoby.

Jako důvod nám to připadá poněkud chabé a to i v tom případě, kdyby jsme náhodou nechtěli jít "do Evropy". Pokud tam ještě pořád směřujeme, tak v tomto případě někudy přes Čečensko a Ingušsko.

Pavla Grünthalová