--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Králík Josef
Název: Svědectví o pravdě vydané
Zdroj: NN Ročník........: 0003/023 Str.: 012
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

"Po euforii revolučních událostí v listopadu 1989 pomalu, ale jistě upadáme do fasilního stavu ..." píše Antonín Kratochvil v I. díle své nové knihy "... za ostnatými dráty a minovými poli ...", kterou vydalo mnichovské nakladatelství Erasmus-Grasser-Verlag GmbH (Brno-Mnichov 1993). Recenzoval prezident exilového PEN-clubu, dr. Rudolf Ströbinger. Prolog ke knize napsal vedoucí kulturního oddělení rozhlasového vysílání Svobodná Evropa dr. Jaroslav Dresler a provádí nás v něm aktivní literární a kulturní činností Antonína Kratochvila v zahraničí. Antonín Kratochvil byl 3. května 1948 akčním výborem FF MU vyloučen ze studia nejen na brněnské fakultě, ale i na všech vysokých školách v Československé republice. Před zatčením byl nucen uprchnout do zahraničí, a tak se stal přímým účastníkem literárního dění první poválečné exilové vlny. Zakládal edice, vydával časopisy, redigoval a komentoval českou exilovou literaturu, sám je autorem 15 knih. Jako člen výboru Mezinárodního PEN-clubu, redaktor Hlasu Ameriky a Svobodné Evropy se poznal s celou řadou významných osobností. Proto si může dovolit i ve své nové publikaci vzácně kombinovat zasvěcený, podrobný a samozřejmě i fundovaný výklad s vlastními vzpomínkami a svědectvím o době a skutcích, jak ostatně naznačuje i podtitul celého souboru "vzpomínky a svědectví".

Kniha je plná zážitků ze vzájemné spolupráce s jednotlivými autory a bohatá znalostmi literárního historika. "Kdo z nás ví, kdo byl v dějinách evropské a světové kultury prvním emigrantem?" ptá se nás autor. A tak s ním projdeme časovou přímku od doby dva tisíce let před Kristem až po dnešek, vdechneme atmosféru lágrů, kde se cyklostylovaly listy a sešity pro potřeby utečenců a nemůžeme nevzdat hold dílům, která se později vydávala a i "pašovala" do rodné vlasti.

Podrobněji se seznámíme s autory třetího odboje, především Ivanem Blatným, Jaromírem Měšťanem, Robertem Vlachem, Pavlem Javorem, Ivanem Jelínkem, Janem Čepem. A z každého tohoto medailónku cítíme osobní pravdivé a nejryzejší vyznání.

Druhou část knihy tvoří Malá antologie, ve které najdeme ukázky z díla výše uvedených autorů, ale i dalších, jako např. Viktora Fischla, Egona Hostovského, Bohdana Chudoby, Františka Kovárny, Jaroslava Dreslera atd. Bohatý a jedinečný je zde obrazový materiál, obsahující titulní stránky nejzajímavějších knih, které v exilu vyšly, a množství fotografií a dobového materiálu z exilového kulturního života.

Kniha je psána s pokorou k poezii a próze všech, kteří byli donuceni žít za hranicemi své vlasti. Vidí a objevuje ty autory, kteří dosud v jiných příručkách absentovali. Hlavně je ale prvním pohledem do atmosféry padesátých let v kulturním exilu u nás. Do druhého dílu autor připravuje mimo jiné i kulturní a ediční činnost exilových organizací, školství a rozhlasových stanic. Antonín Kratochvil zvolil exil, aby vydal svědectví o pravdě. "Monumentální postava nad svárem politického dne", - napsal o něm univerzitní profesor dr. Karel Mácha. Co k tomu dodat? Josef Králík

Kniha stojí 79,- Kč.

Můžete ji objednat na adrese:

Anna Fickerová

Česká 6

602 00 BRNO