--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Čeřovský Zbyněk
Název: Ohlasy
Zdroj: NN Ročník........: 0003/023 Str.: 012
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 28.09.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Dopis čtenáře

V čísle 19/93 byl uveřejněn rozhovor Pavla Blažka s předsedou strany Zelených a poslancem Parlamentu panem RNDr. Vlčkem. Pominu odpovědi pana poslance Vlčka k jiným otázkám, ale osobně se mne dotýká jeho názor, který byl publikován na straně 16.

Cituji:

Jaká je souvislost mezi snahou KDU-ČSL (pan Čeřovský) a ODS vybudovat vlastní zpravodajskou službu? ČSL na to doplatila. Konec citátu.

Pan poslanec Dr. Vlček, jehož osobně znám a jenž se dosti často zúčastňoval jednání tzv. osmičky, musí vědět, že KDU-ČSL nebudovala a nevlastnila žádnou zpravodajskou službu, mnou řízenou. Československá strana lidová na podzim roku 1990 za předsednictví Ing. Josefa Luxe vytvořila stínový kabinet, na což má ostatně právo každá opoziční strana. A ČSL (tehdy ještě bez KDU) byla stranou v opozici tehdejší federální vládě a vládnoucímu OF. Ostatně k tomu měla po aféře, zorganizované panem Rumlem a Křižanem za patronace prezidenta Havla své oprávnění a opodstatnění. Vybudovala pod mým vedením branně-bezpečnostní komisi, která byla napadána, pomlouvána a jejíž činnost byla všelijak difamována ze všech stran. Zajímavé však je to, že obdobná komise OF, vytvořená ještě ve Špalíčku a později působivší ve Sněmovní ulici v kanceláři, kde nyní sídlí výkonný místopředseda ODS dr. Čermák, nikomu nevadila. Této komisi šéfoval dr. Lis a z této komise vzešel za Obrodu i pozdější náčelník generálního štábu, nově povýšený armádní generál Pezl a někteří poradci, kteří za OF (a snad i za KGB, StB či VKR) dosud působí ve strukturách českého ministerstva obrany.

Pan dr. Vlček ví, že strany tzv. osmičky byly vyzvány ke spolupráci a že se této činnosti zúčastňovali i zástupci jiných opozičních politických stran. Pan dr. Vlček přehlédl, že se podobnou činností zabývali i na ÚV KSČM, ale zapomněl se o tom vědomě či úmyslně zmínit. A proto buď pan Vlček úmyslně lže, což by mě nijak nepřekvapovalo, protože jsem s podobným jednáním byl konfrontován i u jiných poslanců Parlamentu. Vzniká tedy otázka, či ústy pan dr. Vlček mluví, neboť řada pomluv, lží a útoků proti branně-bezpečnostní komisi ČSL pocházela z kruhů velice temných a podezřelých. Jestliže z nich pochází i pan dr. Vlček svojí minulostí, pak se ani já této jeho lži nedivím. Ostatně se ani nedivím tomu, proč má Parlament tak nízkou důvěru svých voličů. Mohl bych na příkladech dokumentovat, že někteří páni poslanci, ač pobírají 24 tisíce Kč a více, nejsou ochotni odpovědět ani na dopis svému voliči. To předchozí totalitní Parlament nebo ČNR byli jiní pašáci. Ti na mne poslali alespoň StB, takže jsem hned věděl, že dopis byl doručen. Možná že si berou příklad z Hradní kanceláře. Pan prezident také na mé dopisy neodpovídal, anebo byl v krajním případě nekompetentní.

Rád uslyším zdůvodnění tvrzení páně Vlčkovo. Jinak si budu muset myslet, že pod jeho jménem je v Parlamentu další lhář. Zbyněk Čeřovský