--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název: Aktivity Richarda Sachera bez hraníc
Zdroj: NN Ročník........: 0003/023 Str.: 019
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Nie je žiadnym tajomstvom, že spoločnosť Group 4 Securitas, ktorá má v dozornej rade aj bývalého ministra vnútra ČSFR R. Sachera, je zahalená oblakom tajomnosti. Hovorí sa, že sa stala predľženou rukou niektorých príslušníkov bývalej ŠtB.

Možno práve aj tajomné aktivity bývalého ministra vnútra zohrali svoju úlohu v dopise, ktorý 30. 8. 1990 adresoval John Miller, riaditeľ Group 4, Jiřímu Křižanovi, v tom čase poradcovi prezidenta ČSFR Václava Havla.

Z obsahu dopisu jednoznačne vyplýva, že Richard Sacher sa na svoj džob pripravoval už ako minister vnútra. Nepochybujem, že mal čo ponúknuť. Nakoniec aj citované pasáže z tohoto dopisu o tom vypovedajú.

Vážený pan Křižan,

JUDr. Richard Sacher súhlasil s účasťou v dozornej rade našej akciovej spoločnosti. Zaslal som mu informáciu o našich plánoch, a pretože je teraz mimo republiky, poslal mi fax, v ktorom doporučuje, aby som Vás s našimi zámermi v ČSFR zoznámil. Je mi potešením tak urobiť.

Bolo mi oznámené, že ste v dobrých kontaktoch s britskou políciou a myslím, že by Vám mohli podať dobré hodnotenia o skupine Group 4 a o mojej osobe. Chcel by som poznamenať, že napriek tomu, že v každom štáte, v ktorom operujeme, sme nápomocní polícii, hoci sme civilnou organizáciou.

Group 4 Securitas je najväčšou spoločnosťou v západnej Európe, zamestnáva viac ako 33.000 zamestnancov na plný úväzok. Naše služby poskytujeme továrňam, úradom, bankám, zastupitelským úradom, obchodným domom, hotelom, zariadeniam pre odpočinok a šport atď.

Otvorenie hraníc, privatizácia, väčšia osobná sloboda, atď., to všetko sú veci prispievajúce ku zvýšeniu rizika ztrát a sú nebezpečnými pre majetok a občanov ČSFR.

V prvom rade sme sa v ČSFR predstavili ministerstvu vnútra, aby sme sa presvedčili, že z ich strany nie sú námietky. Až potom sme pokračovali v zakladaní spoločnosti a uskutočnili jednania s národnými ministerstvami vnútra a náčelníkmi polície. Vo všetkých týchto prípadoch nám bola prejavená podpora.

Podobná situácia nastala pri našich jednaniach s armádou, kde sme očakávali a skutočne našli vhodný zdroj náboru. Mladši i starší vojáci majú predpoklady, ktoré chceme a po výcviku, čo je základom úspechu, im môžeme ponúknuť povýšenie a možnosť perspektívy v dôležitej oblasti nových priemyslových služieb v ČSFR. Nábor prevádzame samozrejme aj v ďalších oblastiach. Zo začiatku poskytneme našich odborníkov z iných štátov, predovšetkým pre výcvik. A s československými zamestnancami, ktorých vyškolíme v zahraničí, očakávame, že sa naše služby v ČSFR rozšíria.

Pokiaľ by Vás tento dopis pripravil z dôvodu mojho eventuálneho špatného pochopenia faxu JUDr. Sachera o Váš čas, musím na svoje ospravedlnenie uviesť, že verím, že tieto priemyslové služby, v ktorých som sám zamestnaný, zohrajú dôležitú úlohu v ČSFR a čím väčšej podpory sa im dostane v začiatkoch, tým užitočnejšími sa stanú. Ich zavedenie by mohlo napomôcť a podporiť ďalšie zahraničné investície.

S úctou

John Miller

riaditeľ Group 4, Services a. s.

Toľko základné pasáže z dopisu. A zvedavý čitateľ si môže položiť niekoľko otázok.

Kedy si napríklad Jiří Křižan vybudoval dobré vzťahy s britskou políciou? Či od novembra 1989 do konca augusta 1990? Ale veď v tom čase nemal na to primeranú a zodpovednú funkciu. Alebo za bývalého režimu? Veď medzi ľuďmi sa všeličo rozpráva. Napr. o jeho údajnom vzťahu s anglickou spravodajskou službou. Ďalšou zaujímavou pasážou v dopise je konštatovanie, že privatizácia bude viesť k zvýšeniu rizika strát v našej ekonomice. Nepochybujem, že o tomto vedela aj naša vládná a poslanecká garnitúra. Miesto pripravenia a schválenia takých zákonov, ktoré by boli tomu zabránili, urobili všetko naopak. Hoci čelní predstavitelia ministerstva vnútra vedeli, že v tejto firme sú ľudia s pochybnou minulosťou, napriek tomu dostali podporu. Prečo asi?

A čo sa týka ich jednania s armádou, nebolo by od veci, keby sa pred verejnosťou pochválili, či náhodou nebrali z armády takých súdruhov, ktorým ich čierna minulosť nedovolila, aby v nej ďalej slúžili?

Keď už Richard Sacher doporučoval Johnovi Millerovi Jiřího Křižana, nemá to náhodou aj súvislosť so "Z" fondom, z ktorého v tom čase ako minister vnútra získal kompromitujúce materiály na našu vládnúcu špičku?

Vladimír Pavlík