--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Grünthalová Pavla
Název: Mafie řádí v Ústí
Zdroj: NN Ročník........: 0003/023 Str.: 020
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

V č. 19 Necenzurovaných novin jsme informovali čtenáře o dopise, který 15.4. 1993 poslala Koordinační rada Občanské iniciativy -Občanské komise (OI-OK) inspekci MVČR. V tomto dopise žádala o prošetření skutečností majících vztah k osobě současného ředitele Policie ČR Správy Ústí nad Labem pplk JUDr Trejbala.

Dne 23.8.1993 poslala Koordinační rada OI-OK řediteli inspekce MV (a na vědomí ministru Rumlovi) dopis, že pokud do 31.8.1993 nedostane informace o šetření této záležitosti, požádá sdělovací prostředky o doslovné zveřejnění své žádosti. Odpověď OI-OK nedostala a proto jsme její dopis zveřejnili.

Teprve 9.9. 1993 obdrželi dopis náměstka ministra vnitra Křižana. (Zajímavé je, že je datován 26.8.1993).

Pan Křižan v něm opakuje, že šetření je složité a bude trvat delší dobu. Zajímavé je, že teprve v jeho dopise se objevuje reakce na nabídku Koordinační rady OI-OK, že jsou ochotni poskytnout pro šetření některé podklady, které mají k dispozici. Téměř pět měsíců nejevila inspekce o tyto podklady žádný zájem. Až upozornění, že záležitost bude předána sdělovacím prostředkům, přimělo inspekci k tomu, aby se o tyto podklady začla zajímat.

Za vskutku "vstřícný postoj" k podnětu občanů lze považovat následující pasáž z dopisu náměstka Křižana: " Vzhledem k Vašemu původnímu podání, charakteru podnětu k zahájení šetření ve věci podezření z trestné činnosti, kdy Koordinační radu nelze označit za stěžovatele ani poškozeného, je ochota inspekce informovat podavatele podnětu projevem snahy o navázání dobrých vztahů. Prošetřované věci jsou služebního charakteru a proto je nelze sdělovat neoprávněným osobám." Takže, občane, když máš podezření, že šéf policie se neoprávněně obohacuje, nechává se sponzorovat místním vůdcem mafie, a že špatně plní své úkoly při zajišťování bezpečnosti občanů, tak prosím, podej podnět, ale nechtěj vědět zda se něco vyšetřuje a co se vyšetřilo, protože to je služební tajemství a do toho ti je "kulový".

Pět měsíců leží na inspekci MV podnět k prošetření této causy a nic se neděje. Šéf policie pplk. Trejbal šéfuje dál a bezpečnostní situace se zhoršuje. Občané Ústín.L. se bojí. Bojí se ohlásit trestné činy, napadení, okradení a pod., bojí se svědčit. Mají k tomu důvod. Mafiáni jim vyhrožují fyzickým násilím a násilím na členech rodiny. V poslední době své výhružky už realizují. Tento stav je v Ústí nad Labem obecně znám a policejní orgány o něm vědí. Co proti tomu dělají ?

Na místního "podnikatele" J. S. je od července 1993 podáno trestní oznámení za to, že hrubým způsobem urážel dvě hlídky městských strážníků a vyhrožoval jim. Rodina J.S., která patří , podle vyjádření člena branně bezpečnostní komise J. Dvořáka, k podnikatelským kruhům v Ústí n. L., se pokusila dosáhnout stažení trestního oznámení na vedení Městské policie. Nebylo jim vyhověno a následovalo znásilnění ženy z blízkého okolí jednoho z městských strážníků, kteří podali na J.S. trestní oznámení. Žena byla znásilněna třemi Romy, kteří ji násilím odvlekli na Větruši. Ze strachu o svůj život odmítá cokoli vypovídat.

Nedávno J.S. fyzicky napadl jednoho ze strážníků Městské policie, který na něj podal trestní oznámení. Strážník utrpěl otřes mozku a další zranění, která si vyžádají měsíční pracovní neschopnost. J.S.při útoku prohlásil, že když už má kvůli němu jít sedět, tak ať to stojí za to.

Po ukončení hospitalizace, byli strážník i znásilněná žena , svými kolegy z Městské policie odvezeni na neznámé místo, protože podle prohlášení ředitele Městské policie P.Bakuleho, není možné zajistit jejich bezpečnost v Ústí n.L.

Mluvčí ústecké policie J.Pávek, stejně jako pracovníci ústeckého úřadu vyšetřování odmítli podat novinářům informace. Sdělili pouze, že bylo jejich úřadu (na základě podnětu Okresní prokuratury) postoupeno oznámení, které se týká fyzického útoku na veřejného činitele a že trestní stíhání pro trestný čin útoku na veřejného činitele z července t.r. bylo již vyhledavatelem ukončeno a prokuratuře byl podán návrh na obžalobu J.S.

V této souvislosti upozorňujeme, že jedna z otázek, kterou Koordinační rada OI-OK v Ústín.L. položila řediteli inspekce MV ČR byla: "Odkud přicházejí na Krajské ředitelství policie sponzorské peníze ?" Pět měsíců je nezodpovězena a obecně kolující názor ústeckých občanů, že policie je sponzorována právě "podnikatelskou" romskou rodinou Slepčíkových nikdo nevyvrátil ani nepotrvrdil. Podařilo se nám však získat svědka, který může dosvědčit, že pan Slepčík, dnes "podnikatel" byl nejméně dvakrát zadržen v nedávné době při pašování na hranicích. Je-li to pravda, nepochybně to musí být uvedeno i v policejních záznamech. Když se však novináři ptali policejního mluvčího, zda rodina J.S. sponzoruje ústeckou polici, J. Pávek odpověděl, že : " podle jeho zjištění od této rodiny policie žádný sponzorský dar nepřijala". Co toto vyjádření vlastně znamená ? Lze jej považovat za oficiální popření sponzorské činnosti rodiny Slepčíků, nebo nikoli ?

V každém případě je současná bezpečnostní situace v Ústí dokladem špatné práce policie a dokladem vzrůstající moci mafií i neschopnosti (ne-li neochoty ) policie účinně čelit jejich protizákonné činnosti. Těžko se cokoli změní k lepšímu, nebudou-li příslušné policejní orgány spolupracovat s občany a získávat jejich důvěru včasným a nekompromisním řešením všech nezákonností.

Pavla Grünthalová