--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Dratnal Milan
Název: Zpravodaj KAN
Zdroj: NN Ročník........: 0003/023 Str.: 025
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Senátu PRÁVO VOLIT

Text § 3 odst. 3 říká: volby se konají ve volebních krajích a ve volebních obvodech na území České republiky!

V důvodové zprávě k § 3: Nepředpokládá se konání voleb na zastupitelských úřadech v zahraničí, na českých lodích apod. § 6 připouští volební právo občanům ČR, kteří nemají na území státu trvalý pobyt, pokud se v den voleb dostaví do volební místnosti. § 14 toto umožňuje i prostřednictvím zmocněného zástupce. Tyto možnosti považujeme za nedostatečné. Ne všichni občané ČR se budou moci dostavit k volbám a ne všichni najdou spolehlivého "zmocněného zástupce". Jsme přesvědčeni, že volební místnosti by měly být na všech zastupitelských úřadech (tedy na území ČR!). Tam by rovněž měly být kandidátky všech volebních krajů a obvodů. Volič by měl právo se rozhodnout, kde chce volit. Volební právo by mělo být stejné a rovné pro všechny občany ČR!

PRÁVO BÝT VOLEN

V §§ 20 a 51 je uvedeno, že zvolen může být občan ČR, mající trvalý pobyt na území ČR. KAN se domnívá, že je věcí politické strany, koho na kandidátku zařadí a je věcí voliče, zda zvolí kandidáta, který nemá trvalý pobyt na území ČR. Navíc by v těchto ustanoveních měla být zakotvena povinnost lustrace se zveřejněním výsledku.

ÚSTŘEDNÍ VOLEBNÍ KOMISE

Složení ÚVK především z náměstků uvedených ministerstev je problematické. Znamená to, že ÚVK bude v podstatě složena pouze ze zástupců vládních stran. Z návrhu nevyplývá, zda a jak lze člena ÚVK odvolat a jmenovat jiného. Doporučujeme ponechat dosavadní právní úpravu s tím, že každá polit. strana, účastnící se voleb, bude mít v ÚVK jednoho zástupce.

FINANČNÍ ZÁLOHY pro zahájení tisku hlasovacích lístků Návrh zákona v § 30 a v § 59 navrhuje složení zálohy na vytištění hlasovacích lístků ve výši 100 tis. Kč pro Poslaneckou němovnu a 20 tis. Kč pro Senát. KAN navrhuje toto ustanovení zrušit. Vzdor znění důvodové zprávy, která mluví o volebních nákladech, je třeba uvážit, že navržené znění výrazně preferuje nejen velké politické strany, nýbrž zejména ty politické strany, které disponují silným ekonomickým potenciálem. Takovými jsou i některé menší strany, přičemž původ jejich finančních prostředků může být nejasný.

ZPŮSOB TISKU HLASOVACÍCH LÍSTKŮ

Ustanovení §§ 33 a 61 určuje způsob vytištění hlasovacích lístků. KAN se přiklání k variantám I., kde tisk zajišťují volební komise. S variantami II., které navrhují, aby si vytištění hlasovacích lístků zajišťovaly polit. strany samy, nelze souhlasit z důvodů uvedených v §§ 30 a 59. Mimoto je tato varianta zneužitelná proti politické straně, neboť podle zkušeností lze v některých místech zablokovat přístup k tiskárně, apod.

PROCENTNÍ KLAUZULE

Jedná se o § 43, který ustanovuje postup politických stran do prvního skrutinia. KAN navrhuje snížit uvedená procenta na 2 % pro jednu politickou stranu, 4 % pro dvě, 7 % pro tři a pro více, než tři politické strany ponechat 11 %. Navrhovaná vysoká klauzule (5 % u jedné polit. strany) výrazně znevýhodňuje menší politické strany, které k politickému spektru nutně patří, zvláště u vznikajících demokracií v zemích, kde vládla jakákoliv diktatura. V Evropě je zcela běžná existence více polit. stran a jejich zastoupení v parlamentech. Mimoto je nutno uvážit, že propadnutí menších polit. stran znamená, že část těchto hlasů se přiděluje politickým stranám opačného politického zaměření, než kam tyto hlasy směřovaly.

ÚHRADY POL. STRANÁM ZA VOLEBNÍ VÝSLEDKY Není jasné, proč se úhrada poskytuje pouze za volby do Poslanecké sněmovny. Je málo pravděpodobné, že bude do Senátu kandidovat, příp. bude zvoleno větší množství "nezávislých" kandidátů, a pokud ano, pak i tito senátoři vstoupí do politického dění ve státě. Hlas voliče by měl mít stejnou hodnotu, ať volí kohokoliv. Dále KAN navrhuje u § 85 vypustit 3. větu, podle níž se poskytuje úhrada té polit. straně, která ve volbách získala více než 4 %. Jedná se o nedemokratickou diskriminaci menších polit. stran a o snahu větších polit. stran menší ekonomicky eliminovat. Náhrada má být úměrná počtu hlasů daných politické straně.

Vypracoval: Milan Dratnal