--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Durdil Miroslav
Název: Sokol Dubeč čeká na vrácení majetku
Zdroj: NN Ročník........: 0003/024 Str.: 026
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Mir. Durdil Motto: Dejte mi vědět, až budete ty pozemky prodávat... V šestadvacátém čísle minulého ročníku NN vyšel článek pojednávající o problémech místního Sokola s navrácením jeho majetku. Rok uplynul a je naší povinností seznámit čtenáře s dalším průběhem událostí týkajících se snahy členů Sokola o navrácení majetku. Jak z předešlé věty vyplývá, stále ještě není ukradený majetek v rukách oprávněného majitele, ale nepředbíhejme...

Rezoluce valného sjezdu Č.O.S. ze dne 27. a 28. 11. 1910 Sokolstvo slučujíc v sobě všechny muže a ženy, které sdružuje láska k vlasti a jimž je společná snaha tělocvikem vypěstiti zdraví a sílu, zásadou pak svobody, rovnosti a bratrství posíliti ducha, zušlechtiti srdce a vytvořiti pevnost a ryzost povah, jimž společným úkolem konečně je sloužiti pravdě, hájit právo a šířiti světlo, nemůže ani formálně, jako společenství nepolitické, ani věčně jako bratrské sdružení všech, kdož znají se k oněm zásadám sokolským, poddávati se chvilkovým proudům dočasné politiky, nemůže přisluhovati jednotlivým stranám politickým, ani jednotlivým sdružením stavoským. Sokolstvo musí si zachovati úplnou svou samostatnost a neodvislost, nesmí znásilňovati nikoho ze svého členstva v jeho politické příslušnosti k té neb oné straně, ale musí dbáti toho, aby přesvědčení veškerého členstva jeho neodchylovalo se od základních zásad, na kterých Sokolstvo je založeno. V tom musí Sokolstvo hájiti jednotu a neporušitelnost celého ducha sokolského (pozn. jak ušlechtilá rezoluce na rozdíl od stanov ČSTV, propagující nadřazenost komunistických ideálů).

Zrod Sokola Dubeč

V malé obci Dubeč (dnes součásti desátého pražského obvodu) byl Sokol založen již před osmdesáti lety. Po letech činnosti provozované pod širým nebem se v roce 1931 otevřela pro další generace Sokola pěkná sokolovna. Uvnitř i okolo ní se zdárně plnily ideály výše popsané v rezoluci Č.O.S. Veškerá činnost však byla násilně přerušena po komunistickém puči v roce 1948... Po listopadu 1989 se rozhodli členové bývalého Sokola obnovit jeho činnost v obci. Dne 7. srpna 1990 je tak příslušným útvarem Ministerstva vnitra ČR pod evid. číslem VSP/1-2180/90-R zaregistrována TJ Sokol Dubeč. Reálná možnost vrácení ukradeného majetku se znásobila vydáním zákona České národní rady (ČNR) ze dne 22. května 1991.

Zákon České národní rady

V zákoně ČNR o podmínkách a způsobu navrácení majetkových práv vyplývajících ze zákona č. 173/1990 Sb., kterým se zrušuje zákon č. 68/1956 Sb., o organizaci tělesné výchovy a kterým se upravují některé další vztahy týkající se dobrovolných tělov. organizací, se praví v ş 1, odst. 2: "Oprávněnými organizacemi k navrácení majetkových práv jsou Československá obec sokolská (dále jen Č.O.S.) a ostatní, znovu vzniklé dobrovolné tělovýchovné organizace, které uplatní své nároky u právního nástupce organizace uvedené v ş 2 zákona č. 68/1956 Sb., o organizaci tělesné výchovy do 31. června 1991. V ş 2, odst. 1 se dočteme, že nárok na vrácení majetkových práv uplatní oprávněná organizace písemnou výzvou ve lhůtě uvedené v ş 2 zákona č. 173/1990 Sb., u právního nástupce uvedené v ş 2 zákona č. 68/1956 Sb.

V odstavci následujícím se uvádí, že k písemné výzvě připojí oprávněná organizace za a) doklad o registraci a své stanovy, za b) doklady prokazující uplatňovaný nárok (např. retribuční dekrety), jde-li o navrácení práv k movitým věcem doklady prokazující, kde se věc nalézá (!!!).

(Pozn. stručně naznačeno, dokažte nám, komunistům, svoje nároky). V paragrafu třetím se uvádí, že předloží-li oprávněná organizace doklady podle ş 2, odst. 2, uzavře s ní povinná organizace do 30 dnů dohodu o navrácení majetkových práv. V případě odmítnutí uzavřít tuto dohodu může oprávněná organizace uplatnit své nároky u orgánů hospodářské arbitráže nejpozději do 31. července 1992. Přerušme zatím citaci uvedeného zákona a sledujme další kroky členů obnoveného Sokola Dubeč. Po dvojnásobném odmítnutí výzvy starostky paní Krejcárkové TJ Dubeč ve věci navrácení majetku podává navrhovatel TJ SOKOL Dubeč žalobu na odpůrce TJ Dubeč (viz NN 1992, č. 26).

Soudní líčení v přímém přenosu...

Dne 1. června t. r. tak usedají do soudních lavic na straně jedné starostka TJ SOKOL Dubeč paní Krejcárková spolu s právním zástupcem JUDr. Balíkem, zatímco na straně odpůrce zasedl předseda TJ Dubeč Jiří Kubálek a JUDr. Vachta. Soudkyně JUDr. Pitínová zahajuje líčení nejprve stručným popisem žaloby a dává slovo JUDr. Vachtovi. Ten zcela v duchu minulé doby prohlašuje: zcela zpochybňuji nárok TJ SOKOL Dubeč (!!!). Není žádného důkazu, že činnost Sokola byla v roce 1948 i v letech následujících skončena, natož odňat majetek (!!!). Na dotaz, zda také vylučuje činnost současného SOKOLA, prohlašuje jízlivě, že je to obnovená účelová organizace, sloužící pouze k propagaci některých jeho členů. Dle jeho názoru je stávající TJ Dubeč i nadále jediným právoplatným subjektem (pozn. zrodil se KLÁR, č. 2).

Předseda TJ Dubeč J. Kubálek poté nabízí v roli diváků přítomným členům Sokola možnost spolupráce (!). O jaký druh se jedná, se později dozvědí z jeho dopisu ze dne 9. 9. 1993 adresovanému k rukám paní Krejcárkové. V něm se uvádí: ... bylo schváleno usnesení výboru TJ Dubeč, které Vám umožňuje pravidelné cvičení Vašeho žactva vždy v pondělí od 16.30 do 17.30 hod. Případné další rozšíření hodin bude záviset na projednání podmínek, t. j. Vašeho podílu na úhradě nezbytně nutných nákladů (elektřina, koks, voda). Vraťme se raději do soudní síně...

JUDr. Balík poukázal ve své řeči zejména na morální hledisko případu, t. j. násilné zrušení Sokola v roce 1948, neoprávněnost TJ Dubeč jako pokračovatele zlikvidované jednoty i na nutnost vrácení majetku znovuobnovenému Sokolu v obci.

(pokračování v dalších číslech)