--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Bělohoubek Antonín
Název: Zkusme si vládnout jako Švýcaři
Zdroj: NN Ročník........: 0003/024 Str.: 002
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Nenechme si nikým vsugerovat, že nám nezbývá, než si vybrat mezi potupnou mizérií s V. Klausem a potupnou mizérií s M. Zemanem, mezi politickými šarlatány pravicovými a levicovými!

Deziluze velké většiny našich lidí z polistopadového vývoje a z našich polistopadových vládců je tak veliká, že je zcela oprávněný požadavek, aby bylo uspořádáno referendum o tom, jestli máme zůstat u demokracie zastupitelské, nebo jestli si většina přeje odzkoušet způsob správy věcí veřejných, který se už dlouho velice osvědčuje ve Švýcarsku. Při tomto způsobu řízení společnosti rozhodují občané o všech důležitých věcech nikoliv prostřednictvím volených zástupců, ale bez rizika politických čachrů nebo jiných selhání těchto zástupců. Rozhodují sami, v referendech. Budou-li nám opět vnuceny volby do zastupitelských sborů bez referenda o tom, jestli si většina našich lidí přeje být zastupována dál, bude to jen prostý a sprostý podvod, jen prostá a sprostá zvůle!

Připomeňme si zásadní přednosti přímé demokracie: 1. I v naší zemi by už konečně přestali být vládcové a ovládaní. Nebyli bychom už v roli duševně méněcenných, za které musí rozhodovat jiní.

2. Po desetiletích vybíjení, vyhánění a duševního mrzačení našich nejlepších lidí (napřed nacisty, pak komunisty) trpíme velikým nedostatkem takových, kteří by byli opravdu hodni toho, abychom jim bez velkých obav a bez velkého rizika mohli svěřit vládu nad našimi osudy.

3. Čtyři roky od listopadu 1989 ukázaly přesvědčivě, že vláda nekomunistických neřádů nemusí být zas o tolik lepší než vláda komunistických zločinců. Před pustošivou chtivostí peněz, moci a nezasloužené slávy jsou imunní jen lidé morálních kvalit dosti výjimečných. Takových lidí je u nás katastrofálně málo. 4. V přímé demokracii lidé vědí, že neponesou následky rozhodnutí jiných, ale následky rozhodnutí svých. Dávají si proto mnohem víc záležet na tom, aby byli před svými rozhodnutími informováni skutečně poctivě. Chtějí dobře znát přednosti i zápory možností, mezi kterými musí volit. Za tohoto stavu je nemyslitelné, že by si nechali líbit, aby v naší televizi a v našem rozhlase působili dál prodejní sedmilháři, kteří se komunistům tak osvědčili při křivení a ohlupování lehkověrných lidí.

5. Je velice pravděpodobné, že přímá demokracie by možná už dost brzy výrazně pozměnila i dosavadní pořadí životních hodnot mnoha lidí. Výrazně by nám možná ubylo lidí všelijak nepoctivých a přibylo by nám lidí poctivých. Ubylo by nám možná lidí všelijak nanicovatých a přibylo by nám lidí usilujících o život ušlechtilý, nemrzačený darebnými vládci.

Ant. Bělohoubek

P.S.

Přechod k přímé demokracii JE cestou, jak předejít tomu, co se stalo v Polsku při posledních volbách. Bude-li tato cesta dnešními vládci svévolně zmařena (a my pak budeme následovat Polsko v jeho recidivě vlády komunistů), nechť jsou pak tito vládcové tvrdě voláni k zodpovědnosti.