--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Vydra Luboš
Název: S šavličkou proti větrným mlýnům?
Zdroj: NN Ročník........: 0003/024 Str.: 030
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Luboš Vydra Přesně to si myslí o člověku, který chce přesvědčit kompetentní místa o nesmyslnosti toho, co se u nás proti přírodě děje. Jak také jinak, když je nemožné přesvědčit i osoby jinak názorově celkem blízké. Přestože naměřené úbytky ozónu nad námi vykazují už i na začátku podzimu alarmující hodnoty ztrát o více jak deset procent, v malostranském parlamentě již mnozí poslanci opět uvažují o "změkčení" tzv. freonového zákona a chtějí ho novelizovat. Všem těmto snahám pak vládne jakési pofiderní" právo na pohodlí", které má být každému zákonitě dopřáno, protože jinak bychom se prý nedostali, podle módního žvástu tzv." do Evropy". Nikoho nezajímá, že v některém z dalších kyvadlových úbytků ozónu na konci zimy může jeho množství poklesnout i o 50 - 60%. Nejenže pokračuje i nadále letecká doprava ve vysokých výškách, ale i freonů jsme u nás jen za rok spotřebovali opět okolo 3000 tun. K tomu zcela neomezeně se vyrábějí i další chemikálie ničící ozón, přidávající se do pěn, hnacích plynů, chladících médií, nadouvadel, čistících prostředků, vysoušedel, pesticidů a hasících přístrojů. Pevná pěna se pak zejména objevuje v čalounění automobilů, v trupech lodí, v talířích a hrníčcích, v izolaci. Pružná pěna v polštářování nábytku, matracích, polštářích, sedačkách, obalech, hračkách a vycpávkách sportovních potřeb. Ozón ničící plyny obsahují i aerosolové čistící prostředky, insekticidy, leštící prostředky, umělé klouby a protézy, četné lékařské pomůcky. Mezi odvětví, která spotřebují nejvíce ONP, patří elektronický průmysl, výroba počítačů, ledniček a klimatizací. Výzkum, vývoj, testy a uvedení sloučenin, které bude stát v celosvětovém měřítku asi 1 miliardu dolarů, za zavedení alternativních sloučenin zaplatí svět asi 5 - 7 miliard dolarů. Přitom již pouhé zmrazení výroby a spotřeby ONP jen v USA ve 375 000 odvětví, připraví tuto zemi o 28 miliard dolarů. Největším problémem přitom zůstává mrazení a klimatizace, kde musí být náhradní sloučeniny použitelné v zařízeních za 135 miliard dolarů. V USA je s výrobou ONP spojeno víc než 700 000 pracovních příležitostí,roční výroba a služby představují částku 28 miliard dolarů. Slibné technologie - fluoroétery, či stlačené hélium vyžadují změnu v celé infrastruktuře. Jen na ekologicky "čistých" autech, to jest vybavených katalyzátory, bude nutných 28 úprav. Jak provázané je zlo, dovozuje příklad "ekologického " čipu, který kontroluje výfukové plyny: na jeho čištění se používá jedna z nejničivějších protiozónových sloučenin - CFC 113. Mnozí výrobci přecházejí od ozón ničícího plynu k látkám způsobujícím rakovinu, či jen k náhražkám ozónu nepřátelským jen o něco méně. Tak je tomu na příklad i se sloučeninou nazývanou HCFC.

Je také otázkou, kde na to svět vezme peníze při rychle narůstající populační explozi podporované nejvyššími církevními kruhy a při současně se rychle šířící pandemii AIDS, kdy léčení 30 - 110 milionů abonentů této pomalé smrti bude v roce 2000 svět stát již 356 - 514 miliard US dolarů. Člověk má až neuvěřitelnou schopnost nechtět si přiznat nebezpečí, které mu hrozí a přitom všechny ty aféry o kterých se dnes píše v novinách a mluví ve sdělovacích prostředcích jsou jen stínem dramat o kterých se neodvažujeme přemýšlet, ale které nám zcela bezprostředně hrozí. Máme cosi společného s lidmi, kteří jdou zcela klidně po nádražních rampách Osvětimi a třebaže vědí, že nastává jejich konec, přesto tomuto konci nevěří. Trpělivě stojí ve frontě před plynovou komorou, pokojně se svlékají, zatímco jejich děti si vedle nich bezstarostně hrají.

Zkusme si proto alespoň na chvíli představit jaké to bude, až se u nás v létě dočteme v ranních novinách o úbytku ozónu okolo 50%. Ven se dá již chodit pouze v tmavých brýlích opatřených postraními bočnicemi. Protože se totiž jedná o druhý stupeň ohrožení, stačí je několikrát zapomenout a oslepnete na šedý zákal. (Jako velmi názorné varování nám tuto skutečnost připomíná množství těch, kteří nebrali slova ekologů od počátku vážně a kteří nyní pouze bezmocně tápou na sluncem zaplavené ulici a nebo apaticky sedí na chodnících a žebrají.) K tomu je třeba natřít si tvář silnou vrstvou krému, tělo neprůsvitně zahalit a na ruce si vzít v letním vedru rukavice. Nejhůře je malým dětem, které nosit brýle odmítají a každou chvíli brečí a pokoušejí si je strhnout. Odevšad přicházejí zneklidňující zprávy. Na březích mnoha moří a řek se již nedá pobývat, neboť zápach z živočichů vyvrhlých na pobřeží je nesnesitelný. ÚV záření totiž zničilo veškerý plankton. Zemědělcům se již nedaří takřka nic vypěstovat, protože ultrafialové záření dříve či později všechno spálí. Prudce proto klesá produkce potravin a urychleně mizejí rostlinné a živočišné druhy. V obrovských prostorách bývalého Sovětského svazu a východní Evropy řádí hladomor, který vyhání miliony svých obyvatel na západ. Dochází k útokům na zasklené plochy polí, které si pořídili boháči sami pro sebe a tím i k velkým krvavým masakrům. Nevyléčitelnou rakovinou kůže v této chvíli již trpí nekontrolované množství lidí. Stačí jen trochu odkrytá nenakrémovaná kůže. Zdravotnictví se rozpadá. Živí začínají závidět mrtvým.

Co proti tomu dělat? Každý alespoň to málo za sebe, dříve než bude pozdě. Obracejte se na své poslance, aby freonový zákon nejenže "nezměkčovali", ale naopak další novelou ještě "přitvrdili". Výrobu freonů je nutné zakázat okamžitě! K tomu je třeba provádět velké protestní demonstrace obzvláště před Spolchemií v Ústí nad Labem, Colorií Uherské Hradiště, Astrid Praha, Dental Praha, Druchema Praha, Hlubna Brno, Frigera Kolín, ČKD Kompresory, ČKD Choceň, LVZ Liberec, ZVZ Brno, Gumotex Břeclav, Svit Zlín a dalšími. Je třeba obrátit hodnoty a přestat finančně odměňovat dál lidi za nesmyslné budování a drancování životně důležitých zdrojů, ale odměňovat je především za udržování životního prostředí a jeho rekultivaci do původního stavu. Pokud premiér Václav Klaus zastává i nadále názor, že čím větší spotřeba (včetně surovin, energie a freonů), tím vyšší prosperita a za tuto cenu prohlašuje, že si na ekologii musíme vydělat, pak opravdu nevím, co má ve vládě ještě pohledávat.