--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Grünthalová Pavla
Název: Rumová aféra a její protagonisté
Zdroj: NN Ročník........: 0003/024 Str.: 013
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Rumová aféra ve východočeském kraji přestala plnit stránky novin. Podle vyjádření odpovědných činitelů prokuratury a policie se vyšetřuje a v zájmu jejího řádného vyšetření je, aby vyšetřovatelé a prokuratura mohli pracovat v klidu, bez vnějšího tlaku. S tím je nutno souhlasit. Přesto však v dosavadním průběhu aféry je možno najít postupy, které jsou poněkud nepochopitelné. Nabízí se například otázka, proč byl zproštěn výkonu služby a v důsledku toho opustil řady policie, vrchní komisař Miloslav Jadrný, zatímco jeho nadřízení, ředitel východočeské policie František Florián a jeho zástupce Jan Horský, své vysoké funkce nadále zastávají. Je přitom známo, že pan Horský napsal dalšímu z účastníků aféry, Otakarovi Kracíkovi do vazby dopis, jehož předání označil prokurátor za protiprávní. Případná účast obou nejvyšších představitelů východočeské policie na rumové aféře se údajně prošetřuje. Je možné, že nebude prokázána. V demokratických zemích je však obvyklé, jak se nedávno v souvislosti s případem generálního prokurátora Šetiny vyjádřil i president Havel, že státní činitelé, kteří jsou v sebemenším podezření ze zneužívání svého postavení, či dokonce z protiprávního jednání odstoupí ze své funkce až do doby vyšetření celého případu. V demokratických zemích je také obvyklé, že nejvyšší představitel resortu, nese zodpovědnost za činy svých podřízených. Nedávné odstoupení ministra vnitra v SNR, jehož jediným "proviněním" bylo, že jeden řadový člen zásahové jednotky usmrtil za nejasných okolností teroristu, je důkazem, jak vážně je toto pravidlo dodržováno.

V případě rumové aféry je nepochybné, že pokud by náhodou do ní byly zapleteni nejvyšší představitelé východočeské policie, tím, že byli v průběhu vyšetřování ponecháni ve svých funkcích, mají příležitost vyšetřování mařit, zavádět a znemožňovat. Je tedy nepochybné, že jejich dočasné odvolání, do doby skončení vyšetřování, by bylo jak v zájmu objektivity vyšetřování, tak v jejich vlastním zájmu, pokud s aférou nemají nic společného.

V této souvislosti by měli zodpovědní činitelé resortu vnitra dát veřejnosti odpověď na otázky :

Proč ponechal policejní ředitel S. Novotný ve funkci F.Floriána ?

Proč ředitel východočeské policie F.Florián, který zná fakta o činnosti svého zástupce J. Horského v této záležitosti a ví o podezřeních, která byla vůči němu vyslovena různými účastníky aféry, nezprostil J.Horského výkonu služby?

Pan Florian se i nadále cítí komunistou? K žádosti o vysvětlení nás navíc vedou i pochybnosti o vhodnosti jmenování reaktivovaného příslušníka SNB pana F.Farského do vysoké funkce. Tyto pochybnosti pramení i z dopisu, který napsal pan Florian prověrkové komisi KSČ, v roce 1970. Dopis byl jeho reakcí na navrhované vyloučení z KSČ.

Jak píše dopis je :" vyznáním jeho politického přesvědčení.....a zároveň přiznáním ke svým chybám a omylům." V dopise píše o svém zapojení do práce ČSM, a o tom, že při vstupu do KSČ mu dělali ručitele s. Bognér a s.Bugartík z Nápravně výchovného ústavu Valdice ( To je vskutku doporučení od těch nejlepších, že !).Již v základní vojenské službě u Pohraniční stráže jsem byl :" zařazen na politické oddělení útvaru...a plně jsem se zapojil do práce KSČ a ČSM." Po skončení vojenské základní služby se přihlásil :" do služeb MV" a tam se hned: " plně zapojil do politické práce ve funkci vedoucího stranické skupiny".

Na podzim 1967 byl vyslán ke studiu na Pravnickou fakultu v Praze a tam jak přiznává, ho studentské prostředí poněkud zmátlo , nicméně :" ..výzvu 2 000 slov jsem si přečetl, snažil jsem se pochopit její obsah a mohu zcela zodpovědně prohlásit, že s touto výzvou jako celek jsem se neztotožnil." Dále si pan Florian sype popel na hlavu, konstatuje, že v roce 1968 u něho převládlo nacionální hledisko a :"nedocenil jsem tu okolnost, že za krásnými slovy a diskuzemi se může skrývat skutečný nepřítel, který nikdy nebude souhlasit s výstavbou socializmu. Je pravdou, že jsem byl zastáncem svobody slova a tisku, že jsem si plně neuvědomil v dnešním rozděleném světě i třídní stránku problému...S listopadovou resolucí jsem se plně ztotožnil....plně jsem se za ní stavěl...projevilo se u mne určité podcenění pravicového nebezpečí...Největší ocenění pro mé vnitřní svědomí přichází k 24. výročí (1969!) osvobození naší vlasti sovětskou armádou, kdy jsem obdržel peněžní odměnu..." atd, atd. Dopis má pět stran.

V jeho závěru dnešní ředitel východočeské policie Florian píše: "Věřte, že je mi těžko vypisovat vše to, jaké pocity prožívám v současné době, kdy je mi navrhován ten nejvyšší stranický trest (rozumí se vyloučení s KSČ-pozn.aut.), když vím, že již nebudu patřit do vašeho stranického kolektivu, ale věřte, že i nadále se budu cítit komunistou a prosazovat cíle socialistické výstavby, kterým věřím a o jejichž reálnosti jsem přesvědčen. Nikdy nikomu se nepodaří mne zahnat do pozic nepřítel strany a i když jsem se dopustil chyb a omylů, nikdy jsem nejednal z pohnutek poškodit stranu, nebo pochybovat o její vedoucí úloze v naší společnosti ." Nevíme nakolik mu uvěřili soudruzi, kterým dopis napsal, ale my to panu Florianovi věříme, nemůžeme přece pochybovat o pravdivosti slov současného ředitele policie ve východočeském kraji. Jsme ochotni mu uvěřit i dobrou vůli, chyby napravit : " A jen o to Vás prosím, jestli můžete, pochopte, že jako mladý člověk jsem ...i přesto, že jsem se dopustil chyb a omylů v roce 1968, nestojím na pravicově oportunistických pozicích teď. Proto při seznámení s hodnocením jsem vás žádal, abyste mne pověřili konkrétním úkolem, abych dokázal, že chci dále pracovat pro politiku strany a tím dokázat na které straně stojím."

Čemu je tedy dnes věrný?

Poněkud nás dnes děsí, že nevíme jakými úkoly ho soudruzi pověřili. Nezbývá nám než doufat, že k těmto úkolům, kterými byl KSČ pověřen, nepatří i úkol řídit se při výkonu současné funkce krajského policejního ředitele komunistickou ideologií, morálkou a disciplinou. Muž, který se tak vřele zapřísahal věrností k normalizačnímu vedení KSČ po okupaci Československa v roce 1968, a dnes se hlásí ke svobodě a demokracii (nepochybně stejně vehementně jako v roce 1970 ke komunistickému přesvědčení), v nás ovšem kromě žaludeční nevolnosti vzbuzuje i značné pochybnosti pokud jde o kriteria užívaná při obsazování vedoucích policejních funkcí. Máme totiž oprávněné vážné obavy, že podobné typy ochránců demokracie jsou spíše než k ochraně demokracie, připraveny v případě potřeby opět bez zaváhání přizpůsobit své přesvědčení mocenské situaci a na př. klečet na islámském koberečku a tlouci hlavou tím směrem kde leží Mekka.

Provedená zásadní personální opatření na vedoucích funkcích východočeské policie, která podle funkcionářů ministerstva vnitra měla vést k očistě policejního sboru od lidí morálně zkomromitovaných, se v této souvislosti ukazují být nejen nesprávné, ale i nebezpečné. A to nejen v souvislosti s t. zv. "rumovou aférou". Personální politiku MV má v popopisu práce" pan náměstek Fendrych.

Pavla GRÜTHALOVÁ