--------------------------------------------------------------------------------
Autor: NN
Název: Občanské komise 1990-1992
Zdroj: NN Ročník........: 0003/027 Str.: 012
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 11.02.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Přechod totalitního komunistického systému k demokracii má být charakterizován mimo jiné i vznikem občanských pravomocí. Snahou občanů, kteří vycházeli ze všech negativ předlistopadové bezpečnosti, StB pak obzvláště, bylo dostat tuto represivní složku totality pod kontrolu občanů. (Škoda, že obdobná snaha nebyla vedena ve směru armády, VKR pak obzvláště). Federálním zákonem byly ustaveny občanské komise (OK), ale jejich činnost byla záměrně blokována vlivnými silami, které nemohly mít zájem na kontrole bezpečnosti a StB zvlášť, neboť v činnosti v bezpečnosti a StB zvlášť chtěly i po listopadu 1989 pokračovat. Jak se těmto silám jejich záměry podařily, je všeobecně známo. Pan Hrazdíra (KSČ) coby první polistopadový ministr vnitra nemohl (a ani díky stranické disciplíně nesměl) mít zájem na kontrole rezortu ministerstva vnitra - prodloužené ruce předsednictva ÚV KSČ.

Další ministr vnitra pan Hradílek (OH) nenašel způsob, jak do činnosti ministerstva vnitra zapracovat s pomocí OK očistu vnitra od prominentů KSČ a StB.

Pan Sokol (OH), nepřítel KSČ ve funkci městského prokurátora v Praze, se ve funkci ministra vnitra speficikoval vůči KSČ natolik, že členy KSČ v řadách StB nejenže nepostavil mimo zákon (jak chtěl prokurátor Sokol), ale dokonce ochránil před OK všech stupňů a všech regionů. Činnost OK za ministra Sokola a jeho policejního prezidenta Zelenického byla v podstatě eliminována. Současný ministr vnitra pan Ruml (ODS) projevoval pochopení pro činnost OK v podstatě jako jediný z vysokých státních činitelů a OK jsou přesvědčeny, že i tyto sympatie ministra vnitra a jeho policejního prezidenta Vylety vůči občanské kontrole policie mohly způsobit následné a dosud trvající útoky na vnitro a jeho představitele.

OK představovaly záruku očisty a kontroly státní policie občany tohoto státu. Státní administrativa ani parlament ovšem činnost OK negarantovaly. Očista ani kontrola péčí občanů tedy není a na ministerstvu vnitra probíhá boj o moc výše uvedených vlivných sil minulosti se silami, které se v tomto státě snaží naplnit přechod totalitního komunistického systému k demokracii v oblasti bezpečnosti státu.

Občanská iniciativa občanské komise 1993 - dosud Federální zákon o OK tedy Český sněm nepřevzal, čímž dokázal, především Branně bezpečnostní výbor (BBV), že nemá zájem o stanovení občanské kontroly v tak důležité otázce, jako je bezpečnost státu. Český parlament na rozdíl od bývalého federálního usoudil, že pozitivní úloha OK skončila. Předseda BBV ing. Šuman prohlásil v TV 17. 10. 1993, že další činností OK by bylo pokračování v permanentní revoluci. Členové a příznivci OK by jistě rádi slyšeli o permanentním pokračování které revoluce jde (snad ne té sametové z roku 1989??) a co pokládá parlament za revolučního na právu občanů rozhodovat o čistotě před svým prahem, v tomto případě o čistotě svého ministerstva bezpečnosti. Jistě nebude sporu o tom, že o čistotě MV - tedy o personálních "škatulata, hejbejte se" na funkcích od policejního prezídia po okresní ředitelství doby předrumlovské až po, z uvedeného zakonzervování předlistopadových policejních profesionálů, vyplývající nedůvěru občanů v policii, věděly stávající OK a jejich příznivci své. Proto se OK v únoru 1993 transformovaly do OIOK, jako své nástupnické organizace. Viz oznámení OIOK.

Občanská iniciativa - OBČANSKÉ KOMISE (OIOK) Dne 10. února 1993 byla na českém MV zaregistrována občanská iniciativa, která je nástupnickou institucí Občanských komisí, jejichž název si ponechala.

Cílem činnosti iniciativy je podávat podněty a informace zákonodárným orgánům, prezidentovi ČR, vládě ČR, orgánům státní správy a samosprávným orgánům měst a obcí, zejména ve věcech týkajících se:

- poznatků OIOK o dodržování obecně platných právních norem a dodržování lidských, občanských a politických práv občanů ČR, - iniciovat úpravy a změny právního řádu ČR

- zabývat se oznámeními občanů adresovanými OIOK - informovat občany prostřednictvím masově komunikačních médií o zjištěných skutečnostech a výsledcích své činnosti.

Členem OIOK se může stát každý občan ČR, který nebyl: soudně trestán (vyjma politických deliktů)

pozitivně lustrován

nebyl a v současné době není členem KSČ nebo KSČM OIOK je otevřená spolupráci se všemi spřízněnými subjekty, majícími stejné nebo podobné cíle své činnosti.

V Praze 11. února 1993

Přemysl Vachalovský, Vlastimil Brož Josef Maraczi

členové Koordinační rady OIOK ČR

Existence a především cíle OIOK, podobně jak to bylo u OK, je v současném stavu naší společnosti nezastupitelná. Navzdory jejímu zpochybňování, ať je motivováno rádoby přáním, že listopadová "revoluce" skončila ...: raz, dva, tři - teď. Jistě jednoho krásného dne, "až všichni špatní půjdou do háje" (parafráze za totality populárního vtipu o krásném dnu a odchodu komunistů s ním spojeným), nebude třeba OK ani OIOK. Občané se budou starat o svůj dům a obec, neboť legislativa, exekutiva i soudy budou pracovat ke spokojenosti občanů. Toť samozřejmě vize daleké budoucnosti, ale její přibližování je jen a jen v iniciativě nás, občanů.

OIOK vyzývá občany, aby se přihlásili k práci či spolupráci v této iniciativě!

Své přihlášky, informace, podněty, či žádosti posílejte na adresu:

Necenzurované noviny

Senovážné nám. 2

110 00 Praha 1

O činnosti, iniciativách OIOK budou Necenzurované noviny průběžně informovat.

redakce NN