--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Slezáček Josef
Název: Výzva parlamentnímu shromáždění Rady Evropy
Zdroj: NN Ročník........: 0003/027 Str.: 015
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 10.03.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

parlamentnímu shromáždění Rady Evropy Vláda České republiky na svém jednání 10. 3. 1993 rozhodla o dostavbě jaderné elektrárny Temelín.

Jsme hluboce přesvědčeni, že to bylo učiněno způsobem, jejž v zemi, která usiluje o vstup mezi demokratické státy, nelze akceptovat.

Názory občanů na pokračování jaderné energetiky (a zejména dostavby jaderné elektrárny Temelín), vyjadřované minimálně od roku 1990 v nesčetných peticích a otevřených dopisech, které, mimo jiné, obsahovaly i požadavky na veřejnou diskusi o těchto záležitostech, nebyly respektovány. Petice a otevřené dopisy vládě a prezidentu republiky, týkající se výše zmíněného jednání vlády, zůstaly dodnes bez odezvy a vláda neakceptovala ani věcné argumenty českých i zahraničních odborníků hovořících proti dostavbě.

Samosprávné orgány několika desítek měst a obcí z okolí stavby vyjádřily své výhrady k jejímu odůvodnění. Tyto výhrady nebyly dodnes vyvráceny a jejich nesouhlas s dostavbou nebyl akceptován. Obáváme se, že jednostranným rozhodnutím o dostavbě JE Temelín porušila vláda České republiky principy rozhodování, obvyklé v demokratických státech, ke kterým se hlásíme. Kromě toho se domníváme, že nebyly plně respektovány následující platné zákony:

1. Ústava České republiky, hlava první, čl. 6: "politická rozhodnutí vycházejí z vůle většiny, vyjádřené svobodným hlasováním"

2. Ústava České republiky, hlava první, čl. 7: "stát dbá o šetrné využívání přírodních zdrojů a ochranu životního prostředí"

3. Ústava České republiky, hlava první, čl. 8: "zaručuje se samospráva územních samosprávných celků"

Předpokládáme, že po přijetí České republiky do Rady Evropy bude nový členský stát ratifikovat její dokumenty, tedy i např. Evropskou chartu místní samosprávy. V její preambuli je uvedeno, že místní orgány jsou jedním ze základů jakéhokoliv demokratického systému a že právo občanů podílet se na řízení veřejných záležitostí je jedním z demokratických principů, které uznávají všechny členské státy Rady Evropy. Domníváme se, že tato práva nelze uplatňovat až ex post (po ratifikaci), nýbrž že jejich dodržování je základní podmínkou přijetí nového členského státu. V případě dostavby jaderné elektrárny Temelín jsme přesvědčeni, že tato práva občanů i samospráv nejsou plně uplatňována.

Vedle nevyřešených otázek technických, technologických, ekonomických, legislativních a ekologických v této oblasti považujeme za důležité i otázky uplatňování lidských práv v rozhodování o pokračování jaderné energetiky, respektive dostavby jaderné elektrárny Temelín.

Domníváme se, že tato práva by mohla být ohrožena. Žádáme vás proto o přezkoumání, zda způsob rozhodnutí o dostavbě jaderné elektrárny Temelín nenarušil uplatňování lidských práv obyvatel České republiky, zda je v souladu s demokratickými principy rozhodování, běžnými ve vyspělých evropských zemích a zejména s Evropskou konvencí lidských práv.

Za nevládní organizace:

Sdružení přátel Českého království RNDr. Alena Dostálová Nadace CALLA Ing. Dalibor Stráský Jihočeské matky proti jadernému nebezpečí PaedDr. Eva Kusová Nadace proti atomovému nebezpečí Mgr. Alena Kuchtová Občanské nezávislé iniciativy MUDr. Marcela Drbohlavová Hnutí Duha Jan V. Beránek

Výzva Radě Evropy byla touto institucí přijata k prošetření v červnu tohoto roku. Případný souhlas s připojením se k výzvě zasílejte, prosím, na níže uvedenou adresu:

RNDr. Alena Dostálová

Sladkovského 621

537 01 Chrudim II

NECENZUROVANÉ NOVINY se již delší dobu zabývají problémem temelínské jaderné elektrárny a jaderné energetiky obecně. K tomuto tématu dostáváme řadu dopisů a materiálů od odborníků i laiků. I v denním tisku se objevují různé zprávy a pojednání k této přinejmenším sporné otázce. Energetická lobby však stále hraje na stejnou notu: jaderná energetika je levná, čistá a bezpečná. Proklamativní prohlášení bez důkazů, bez odpovědí na zásadní otázky, kterých je tu řada. Hraje na čas, hraje na zisk za každou cenu. I za cenu života.

Josef SLEZÁČEK