--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Rosa Adam
Název: Jak šikovně položit autobus(y)
Zdroj: NN Ročník........: 0003/027 Str.: 025
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: . . Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Ne, žádná havárie, žádný karambol. Řeč bude jen o šikovně komunistickém způsobu privatizace státní silniční dopravy - dříve ČSAD, dnes snad ČAD - ve východních Čechách. Do 1. prosince totiž mají být zaregistrovány tři akciové společnosti, do nichž budou moci lidé vkládat své investiční body ve druhé vlně kuponové privatizace. Podle současného stavu to však vypadá, že BUS a.s. se položí ještě před ukončením prvého kola privatizace - a kdo do nich investuje, jeho chyba...

Privatizace hrozila soudruhům krajského ČSAD už před rokem. K čemu privatizace, všude ve světě je veřejná doprava státem řízená, provedeme jen reorganizaci a bude to šlapat jako na drátkách - tak nějak medově rozmlouvali "manažeři" svým známým soudruhům na ministerstvu ten nepěkný úmysl, který by je měl (pár let před důchodem) zbavit zahřáté sesle i socialistického stylu markýrování zaměstnání.

Navrženo, sečteno a podtrženo - krajský podnik ČSAD Hradec Králové rozdělíme na DIVIZE. Cizí slovo - a vypadá líbivě tržně, že? Výdělečnou nákladní dopravu osamostatníme, stejně tak vznikne divize dopravy osobní, vždycky prodělečné (tu stát jistě dotacemi podpoří, šlo to v minulosti, půjde to i dnes), další divize bude technická, služby, opravy, zásobování etc. Podle fantaskního hesla "nezatěžujme osobní dopravu majetkem" se do majetku divize osobní dopravy většinou zahrnou pouze autobusy - ne už garáže, správní budovy, dílny, sklady, pozemky. Tyto nemovitosti se rozdělí mezi divize zbývající.

Letošního 1. ledna jsou divize ČSAD skutkem (byť ministerstvo dopravy takovou reorganizaci neschválilo), do jejich vedení nastoupili úspěšní ředitelé závodů. V divizi osobní dopravy to jsou třeba ing. Vladimír Krahulec a ing. Vladimír Baše, za osm měsíců letošního roku má tato divize ztrátu 37 milionů korun, každý další měsíc se ztráta zvyšuje o cca osm milionů. Ztráta je hrazena z dříve vytvořených odpisů ve výši 50 milionů korun. Tím se jednak vyčerpávají peníze, určené na obnovu vozového parku, jednak se tím ukázkově porušují účetní předpisy. Každého soukromníka by příslušný finanční úřad pořádně zmáčkl, u ČSAD však prý jde o "veřejný zájem". Veřejný zájem dostatečně živený jak sdělovacími prostředky, tak žádostmi o dotace na jednotlivé okresní úřady a obce i vyvoláváním neklidu mezi lidmi změnami jízdních řádů a rušením linek. V Dobrušce se podařilo provést změny tak, že místní autobusy nenavazují na dálkové, v Rychnově se zas o pět či deset minut míjí autobusové a vlakové spojení. Vidíte, dokud byly dotace, šlo to, teď to nejde...

Základní privatizační projekt, předložený vedením hradeckého podniku v čele s ředitelem ing. Jiřím Karáskem, se nesetkal s pochopením ani na závodech, ani na okresních úřadech a neprošel ani na ministerstvu dopravy. Byl několikrát přepracován, až nakonec ministr Stráský předložil ministerstvu pro privatizaci následující verzi:

Na území východních Čech vzniknou z Divize osobní dopravy tři velké akciové společnosti, a to

BUS a.s. Ústí nad Orlicí pro okresy Ústí n/O, Rychnov n/Kn a Náchod,

BUS a.s. Chrudim s působištěm v okresech Chrudim, Havlíčkův Brod, Pardubice a Hradec Králové,

BUS a.s. Turnov zahrnující okresy Jičín, Semily a závod Vrchlabí. Tyto velké společnosti budou částečně privatizovány kuponovou metodou, 9 procent akcií každé z nich bude rezervováno obcím. Číslo je chytře zvoleno, při vlastnictví 10 % akcií by už obce měly právo svolat mimořádnou valnou hromadu a požadovat třeba personální změny...

Vedle tří velkých akciovek vznikne i několik menších, které mají být privatizovány přímým prodejem.

Závody divize nákladní dopravy a technické divize, v jejichž majetku je zahrnuta většina nemovitostí bývalého státního podniku ČSAD - údajně v hodnotě 700 milionů korun - mají být privatizovány formou přímých prodejů (preferovaných ministrem Stráským), dražeb a veřejných soutěží.

A jsme u jádra věci. Nic nebrání bývalým komunistickým ředitelům, aby nepožádali své soudruhy ve vedení bank o úvěry a nemovitosti koupili. Nemovitosti pak pronajmou akciovým společnostem BUS, do nichž důvěřiví občané vloží své investiční kupony. Výše nájmu závisí na vůli majitele nemovitosti.

Vedle peněz na platy a naftu budou BUS a.s. tedy potřebovat peníze na nájem garáží, skladů, dílen nebo i peníze na zaplacení zásobovacích a opravárenských služeb. A nejen to. Nově vzniklé BUS a.s. budou nutně potřebovat obnovit vozový park, už dnes drží některé autobusy pohromadě jen silou vůle a díky šikovnosti řidičů. Odpisy, jak jsem uvedl výše, se letos používají na krytí ztráty místo na nákupy autobusů. A uvědomíme-li si, že ke ztráě v osobní dopravě podstatnou měrou přispělo osamostatnění dopravy nákladní, je možné vystopovat v krocích kolektivu soudruha ing. Karáska jasný záměr: Obrovité provozní náklady BUS a.s. povedou ke krachu těchto společností (není vyloučeno, že iniciátory konkurzů budou noví majitelé nemovitostí, třeba přes třetí osoby či společnosti), které pak budou k mání za babku, že? A šikovní vlastníci nemovitostí si vymohou licence na lukrativní linky, přidají sem tam zájezd do Itálie, mezinárodní nákladní dopravu - a budou v daném regionu jediní. Prostě - díky kmotrovi rodinka zabezpečena na několik generací.

Ministr Jan Stráský sice mezi svými prohlásil, že ještě před registrací BUS a.s. budou změněny majetkové poměry na 60 : 40 ve prospěch osobní dopravy a že si dá na Karáska pozor, ovšem stihne do konce listopadu šikovného soudruha ředitele uhlídat, když mu až dosud dával pohov?

Adam ROSA