--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Musil Michal
Název: Směšný paragraf a nezralá demokracie
Zdroj: NN Ročník........: 0003/028 Str.: 015
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Poslanecká sněmovna přijala minulý týden novelu trestního zákona, která mimo jiné definuje i trestný čin veřejného hanobení České republiky a ústavních institucí. Ten, kdo hanobí presidenta, vládu, parlament nebo ústavní soud, může být podle novelizovaného trestního zákona postižen nepodmíněným trestem odnětí svobody až do dvou let.

Ve zmíněném paragrafu trestního zákona není specifikováno, co to vlastně "veřejné hanobení" je. Lze si proto položit otázku, co se stane, když bude vláda marnotratně utrácet peníze daňových poplatníků a někdo napíše "Vláda je marnotratná". Půjde v takovém případě o hanobení nebo ne? Stejně tak se můžeme ptát, jak budou posuzovány útoky proti zákonodárnému sboru, který lze v našich poměrech slyšet až neuvěřitelně často a jež můžeme eufemisticky vyjádřit jako stížnost na to, že parlament, respektive poslanci jsou neschopní. Kromě toho nelze také ze zákona zjistit, zda se má paragraf o hanobení vztahovat na vyjmenované ústavní instituce jako celek nebo i na její jednotlivé součásti - tedy třeba členy vlády nebo parlamentu.

Poslanci opozice i koalice neprojevili příliš odpovědnosti, když schválili, zřejmě bez rozmyslu, paragraf, jehož výklad je nanejvýše gumový, paragraf, který rozhodně nepatří ke zvyklostem západních demokratických zemí. Naštěstí však jde o to, kdo bude rozhodovat o jeho užití - zda to bude demokratický a nezávislý soud, nebo třeba lehce se podřizující vykonavatel příkazů vlády. Dokonalé zákony o lidských právech a svobodách nemusí znamenat vůbec nic v zemi, kde nenajdeme ani jeden nezávislý, slušný soud - takové instituce však u nás aspoň někde přece jenom existují. Paragraf trestního zákona o hanobení proto není nijak výrazně nebezpečný. Je spíše jen směšný a hloupý. Stejně jako vyjádření prezidenta Havla k této věci. Havel, který se vždy rád prezentuje jako "muž v pravdě" hájící lidská práva bez ohledu na své postavení politika, najednou prohlásil, že inkriminovaný paragraf sice není moc dobrý, ale náš ještě nestabilní politický systém ho potřebuje. Otázka zní, kdo rozhodne o tom, že režim už je natolik stabilní, aby si mohl dovolit vypustit ze svého právního řádu část zákona trestající veřejné hanobení ústavních institucí: Má to snad být Havel? Nebo nějaká rada starších, kterou on nebo někdo jiný jmenuje? Bude se snad v našem státě zatýkat s odůvodněním: Za to, co jste teď řekl, vás musíme zadržet, ale kdybyste to řekl o nějaký pátek později - až bude situace v našem státě stabilnější - nezatkli bychom vás?

V jednom má ovšem Václav Havel pravdu. Demokracie v České republice je skutečně ještě nedokonalá: Kromě nevyhovujícího paragrafu o veřejném hanobení ústavních institucí má také nedokonalého prezidenta - nedůsledného intelektuála, jenž se sice deklaruje jako obhájce svobody, ale v praxi souhlasí právě se zmíněným paragrafem. A ten přitom nemá se svobodou vůbec nic společného.

Michal Musil