--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Slezáček Josef
Název: Budou nové volby?
Zdroj: NN Ročník........: 0003/028 Str.: 025
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: . . Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Stát se rozpadl, životní úroveň obyčejných lidí klesá, mnozí politici se podílejí na rozkrádání a výprodeji národního majetku. Poslanci se už začínají cítit neodvolatelnými a nepostradatelnými, často se chovají nevhodně. Vztahy mezi lidmi se zhoršují, nejsou přijímána dostatečná opatření proti rostoucí zločinnosti. Ochrana životního prostředí je odsouvána na poslední místo, přesto, že přibývá civilizačních chorob a množí se varovné známky blížící se ekologické katastrofy.

Smutná bilance, zvláště srovnáme-li dnešní realitu s nadšením a očekáváním lidí na konci roku 1989.

Z každé situace se dá najít východisko, pokud člověk neupadne do apatie a neřekne si: "Já na tom stejně nic nezměním". Právě s nezájmem a s netečností lidí dnes znovu mocní kalkulují, věří, že se jim "ulice" už nebude do ničeho míchat. Z politiky v průběhu 2 - 3 let odešla značná část slušných lidí, a tím vznikl prostor pro kariéristy a prospěcháře všeho druhu. Díky této okolnosti společností začínají prorůstat mafiánské klany (naše i cizí) a nacházejí podporu u zkorumpované státní moci. Zase se dobře daří překupníkům, podvodníkům a darebákům, zatímco slušní lidé nemají šanci.

Kde zůstaly řeči o morálním kodexu politika?!! Parlament a vedoucí politické osobnosti už vícekrát dali najevo, že jim nezáleží na názorech svých voličů (například při dělení státu, nebo při rozhodování o dostavbě jaderné elektrárny Temelín, či stálým odmítáním znovuzřízení komunistickými úřady zrušené země Moravskoslezské), a také tím ztratili právo zastávat své funkce.

Těžko se dá předpokládat, že by funkcionáři současné vládnoucí strany byli ochotni vypsat nové volby dobrovolně. Nabízí se zde známé řešení - shromáždění a demonstrace občanů, kteří mají pocit, že jejich "svobodně zvolení představitelé", jak se sami a často nazývají, špatně plní svůj úkol, že neberou ohled na jejich názory a myslí víc na sebe než na ty, díky nimž dnes zastávají svá místa.

Až potud text Slávka Popelky, se kterým bez výhrad souhlasím. Následuje výzva na demonstraci požadavku za uspořádání nových voleb. Pravdou je, že současná politická reprezentace, vzešlá z parlamentních voleb v roce 1992, mi nesedí stejně jako jemu. Nesdílím však pocit, že předčasnými volbami by došlo na naší politické scéně k výrazným změnám směrem k demokracii a k uplatnění morálního kodexu politika v pozitivním směru. Moje zkušenosti ze současného parlamentního klimatu a politické aktivity občanů hovoří spíše v neprospěch pozitivních změn. Chování politických představitelů nelze akceptovat bez zásadních výhrad především proto, že se odděluje tzv. vládní a parlamentní politika a že obě jsou naprosto odtrženy od reálných nižších stupňů řízení, které fungují stejně jako za totalitního režimu, a to proto, že zde se na funkčních místech nic nezměnilo. Stačí se podívat na úřady státní správy, do školství, zdravotnictví aj. Několik nadšenců se občas pokusí zvrátit socialistické zvyky a soudružské manýry. Jsou však nemilosrdně smeteni tak, jak bylo i dříve zvykem v klanu rovnějších. Rozdíl je jen v jednom. Mohou se o to pokoušet znovu a znovu a nejsou za to (zatím) trestáni vyvážením za město bez bot, nejsou (zatím) zavíráni. Ostatní metody personální likvidace jsou však beze změn. Dokud se na střední a nižší úrovni řízení nezmění personální obsazení, nemá, podle mého názoru, význam vyvolávat předčasné parlamentní volby. Je třeba se odpovědně připravit na volby komunální.

Josef SLEZÁČEK