--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Studničná Jitka
Název: Peníze ze zločinu? Prkotina. Hlavně neurazit stát
Zdroj: NN Ročník........: 0003/029 Str.: 020
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Uloží-li si vykrádači bytů na konto přes sto tisíc korun, není v zájmu státu, aby banka zbystřila pozornost. A už vůbec není v zájmu státu, aby podezřelý pohyb velkých peněz v hotovosti na bankovních účtech kdokoliv sledoval a evidoval. Bylo by to koukání mafiím do karet a to je nesportovní. Daleko důležitější, než sledování - a tím i omezování - volného toku špinavých peněz je sledování, zda někde někdo náhodou neurazil vysoký státní orgán. O obojím takto rozhodli poslanci 10. listopadu 1993. Dali tak svým voličům jasně najevo, co pokládají za důležité a co jim nestojí vůbec za řeč.

V návrzích trestního řádu a trestního zákona, které předložila parlamentu vláda, se se špinavými penězi vůbec nepočítalo. Až v parlamentu samotném podali poslanci dva návrhy na toto téma do trestního zákona, jeden do trestního řádu a dva do zákona o bankách.

ŠPINAVÉ PENÍZE V TRESTNÍM ZÁKONĚ Zmíněné dva návrhy vypracoval a poslancům k osvojení předložil neposlanec. Je jím bývalý nezávislý poslanec Federálního shromáždění Bohuslav Hubálek.

(Pro osvěžení paměti připomínám, že právo navrhovat zákony mají jen vláda a poslanci. To ovšem neznamená, že by občan neměl do věci co mluvit. Nemůže sice podávat návrhy sněmovně, ale může, umí-li to, zákon či paragraf vypracovat. Je pak na něm, nalezne-li poslance, který si návrh osvojí a bude jej obhajovat jako svůj vlastní. Tak se z podnětu občana stává poslanecký návrh a dál vše probíhá jako obvykle. - U nás si lidé ještě nezvykli chovat se jako občané, a tak se toto příliš často neděje. Ne, že by lidé do parlamentu nepsali. Ale jejich tvorba se podobá často více beletrii a má charakter spíš stížností. S věcným, kvalifikovaným podnětem, formulovaným ve formě paragrafu či zákona, si málokdo dá skutečnou práci.)

První Hubálkův podnět, který se týkal privatizace, zůstal jako nezařazený, protože jej po úpravě podpořil pouze branný a bezpečnostní výbor. K hlasování o něm tudíž vůbec nedošlo. Původně zněl takto:

ş 63 (1) Peněžitý trest může soud uložit a) ve výměře od 2000 Kč do 5 000 000 Kč, jestliže pachatel úmyslnou trestnou činností získal nabo se snažil získat majetkový či jiný prospěch,

b) ve výměře hodnoty způsobené škody, zvýšené o úrok až 20 %, jestliže pachatel nebo osoba jemu blízká získala majetek či jiný prospěch tím, že přispěla nebo sama porušila ş 7 nebo ş 10 zákona č. 92/1991 Sb. o podmínkách převodu majetku státu na jiné osoby. Druhý podnět pana Hubálka se týkal problému promlčení trestného stíhání při nezákonném postupu při privatizaci. Byl zařazen a schválen. Paragraf 67 trestního zákona nyní zní takto: Promlčení trestního stíhání

ş 67 (1) Trestnost činu zaniká uplynutím promlčecí doby, jenž činí

a) 20 let, jde-li o trestný čin, za který tento zákon ve zvláštní části dovoluje uložení výjimečného trestu a u trestných činů spáchaných při vypracování nebo při schvalování privatizačního projektu podle zákona č. 92/1991 Sb. o podmínkách převodu majetku státu na jiné osoby ve znění pozdějších předpisů. (Část věty, vytištěné tučně, přibyla do zákona z podnětu pana Hubálka.)

Takto se podvody v procesu privatizace dostaly na roveň nejhorších trestních činů, takových, jakým se dříve říkalo hrdelní. Občan téměř pláče zoufalstvím, když zjistí, že nebýt jiného občana, ani vláda ani parlament by na cosi takového ani nepomysleli. Poslance ctí, že tento paragraf přijali.

ŠPINAVÉ PENÍZE V TRESTNÍM ŘÁDU Možná, že názor poslanců poněkud ovlivnil ve svém vystoupení ministr spravedlnosti pan Jiří Novák: "...Pan poslanec Šuman navrhl úpravu ve vztahu k zjišťování skutečností, které jsou předmětem bankovního tajemství tak, aby tyto údaje byly vyžadovány buď předsedou krajského soudu, nebo jím určeným krajským soudcem. Osobně považuji tento návrh za nikoliv systémový, protože jsou i jiné věci, o kterých rozhodují soudy. Nikoliv jen o vyžadování těchto údajů, ale i o odposleších, domovních prohlídkách...Osobně nemohu tento návrh doporučit..." Pan ministr navrhuje zahrnout tento návrh do připravované rekodifikace trestního řádu, kterou vláda předloží příští rok.

(Při prolistování trestního řádu zjistíme, že jak odposlechy, tak domovní prohlídky a podmínky pro jejich použití jsou zákonem stanoveny. Proč pan ministr nedoporučil a poslanci při hlasování nepřijali zahrnutí též podmínek, za kterých může být porušeno bankovní tajemství, není jasné, zvlášť, když z praxe víme, že banky odmítají i v případech velmi závažných trestných činů cokoliv o kontě svého klienta sdělit.)

ŠPINAVÉ PENÍZE V ZÁKONU O BANKÁCH Další dva později nepřijaté návrhy, o nichž se nyní nejvíce hovoří, podal v rozpravě též pan poslanec Vladimír Šuman (ODA). Jejich nepřijetí při hlasování je přímo nepochopitelné. Podle těchto návrhů, které předem konzultoval po odborné stránce s vedením České národní banky pan poslanec Karel Ledvinka (vedení ČNB s návrhy souhlasilo), by banky musely evidovat a zvlášť zaznamenávat všechny hotovostní platby svých klientů vyšší než 100 000 korun.

Nechme znovu hovořit pana ministra Nováka: "...nemohu, aniž bych tento návrh měl možnost konzultovat s guvernérem České národní banky, aniž bych měl možnost konzultovat s ministrem financí, nemohu říci k tomuto návrhu ano. Nevyjadřuji se negativně. Můj osobní dojem není negativní, ale jako předkladatel vládního návrhu se nemohu vyjádřit pozitivně a rád bych trval na původním znění vládního návrhu..."

Dlužno říci, že pan poslanec Ledvinka oznámil sněmovně informaci o své konzultaci s ČNB až po projevu pana ministra. Ani to však nemělo na pana ministra, který svůj souhlas podmiňoval právě odborným posouzením, při hlasování žádný vliv (ministr Novák je současně poslancem, takže má hlasovací právo), neboť se zdržel hlasování.

Pan poslanec Šuman je toho názoru, že právě platbami v hotovosti se do oběhu dostávají špinavé peníze. Nebudou-li banky o těchto platbách vést oddělenou evidenci, podléhající jinému než obvyklému skartačnímu řádu, nebude za čas vůbec možné zjistit, ke kterým penězům se milionář, stíhaný za podvody, dostal nezákonně, a které získal regulérně. Dva návrhy k zákonu o bankách, dvě hlasování - k ş 24 a k ş 37. Při druhém hlasování bylo v jednacím sále více poslanců, a proto jsme dali přednost jeho zveřejnění - ostatně - skóre bylo v obou případech téměř totožné.

JAK KDO HLASOVAL

ODS

Bachna Petr pro Bečvář Ivan zdržel se

Bejček Josef zdržel se Blažek Ladislav zdržel se

Brodský Petr pro Bureš Eduard zdržel se

Černý Jan pro Červinka Josef pro

Fejfar Ota zdržel se Fejfar Tomáš pro

Holub Josef proti Honajzer Jiří zdržel se

Jaroš Emil zdržel se Ježek Josef pro

Kadlecová Milada pro Kalus Jaromír proti

Klas Jan pro Koháček Petr pro

Kolář Robert zdržel se Kolářová Milena pro

Koucký Jan zdržel se Kozel František zdržel se

Krámek Jan pro Krása Václav pro

Lom Petr zdržel se Mandelík Richard pro

Melichar Jaroslav zdržel se Nájemník Václav zdržel se

Nečas Petr zdržel se Němčík Jindřich zdržel se

Němec Luboš zdržel se Novák Jiří zdržel se

Novotný Miroslav zdržel se Pavlíková Jiřina pro

Payne Jiří zdržel se Páv Tomáš zdržel se

Pešek Pavel zdržel se Pěnička Stanislav zdržel se

Pluhař František zdržel se Přibáň Martin zdržel se

Röschová Anna zdržel se Syka Martin zdržel se

Šimánek Jaromír pro Tlustý Vlastimil zdržel se

Tomanová Hana pro Trojan Václav pro

Uhde Milan zdržel se Ullmann Josef zdržel se

Vlček Vlastimil pro Volák Stanislav pro

Zemina Ondřej pro Zubek Leopold zdržel se

LB

Body Ladislav proti Bumbová Stanislava proti

Čapek Miroslav proti Čechák Vojtěch proti

Čelišová Květoslava zdržel se Čundrle Václav proti

Frank Václav proti Hájek Jiří proti

Hrazdíra Antonín proti Hurta Josef proti

Chudoba Martin proti Klučka Václav zdržel se

Lagová Hana proti Machalík Jiří zdržel se

Mandík Josef proti Maryt Jiří zdržel se

Matějka Jaroslav proti Matulka Dalibor proti

Mavrátil Jan proti Ortman Jaroslav proti

Palas Jaroslav proti Recman Svatomír proti

Rymeš Ladislav proti Sojka Tomáš zdržel se

Stiborová Marie proti Štrait Jaroslav zdržel se

Váchalová Anna proti Vorlíček Zdeněk zdržel se

Votava Vratislav proti Žižka Jaroslav proti

ČSSD

Brožík František zdržel se Dostál Robert pro

Doubrava Vlastimil zdržel se Fischerová Eva zdržel se

Gross Stanislav zdržel se Grulich Václav pro

Hrdý Karel zdržel se Řezníček Miroslav proti

Sochor Vítězslav pro Trojan Zdeněk pro

Vyvadil Jiří zdržel se Wagner Jozef zdržel se

Zeman Eduard zdržel se

KDU-ČSL

Bělehrádek Stanislav zdržel se Decker Jan pro

Janeček Josef pro Karas Jiří pro

Kasal Jan pro Krupík Josef pro

Kubiš Josef zdržel se Mach Karel pro

Motyčka Ludvík zdržel se Nováková Eva pro

Pavela Josef zdržel se Severa Pavel zdržel se

Šafařík Pavel pro Výborný Miloslav zdržel se

ODA

Čerbák Miroslav pro Dobal Viktor pro

Effenberger Josef pro Hába René pro

Hofhanzl Čestmír pro Ježek Tomáš pro

Kužílek Oldřich pro Ledvinka Karel pro

Lojdová Kateřina pro Stadler Jiří pro

Špaček Radim pro Šuman Vladimír pro

LSU

Kozák Stanislav proti Křížek Josef proti

Orgoníková Hana zdržel se Procházka Vladimír proti

Raška Miroslav zdržel se Sýkora Jaroslav zdržel se

Vačkář Jiří zdržel se Vraný Jan zdržel se

KDS

Benda Marek pro Haringer Jiří pro

Kolář Pavel pro Koronthály Vladimír pro

Litomiský Jan pro Lukáš Věnceslav pro

Svoboda Tomáš pro Tollner Pavel pro

Zahradníček Jan pro

SPR-RSČ

Kašpárek Miroslav nehlasoval Kuba Bohuslav pro

Loukota Milan nehlasoval Novák Jaroslav pro

Šoler Jiří pro Valenta Josef pro

Vrcha Oldřich pro Vik Jan pro

HSD-SMS

Bílý Jiří zdržel se Kavan Petr pro

Nedorost Ladislav pro Unger Jaroslav proti

Vlček Zdeněk pro

HSDMS

Broulík Jaroslav pro Hubová Marta pro

Jegla Jan nehlasoval Kačenka František zdržel se

Opatřil Rudolf zdržel se Skočovký Miloš nehlasoval

Štambera Dalibor pro

LSNS

Frommer Alfred zdržel se Hirš Pavel pro

Kulička Pavel zdržel se Matoušková Eva pro

Za zvláštní zmínku, pomineme-li prapodivné chování ODS, stojí několikaleté volání komunistů po tom, aby se zabránilo praní špinavých peněz. V okamžiku, kdy dostali příležitost pro to hlasovat, nenašli ve svých řadách ani jeden hlas pro. Na rozdíl od ODS, která se "pouze" distancovala, byli někompromisně proti. Zlatokopové a dobrodruzi z celého světa mají u nás zelenou. Lepší podmínky, než mají v České republice, nikde ve světě nejsou. Zločin se k nám stahuje ze všech koutů planety, zatímco my dost dobře nevíme ani, co si počít s vlastním... Jitka STUDNIČNÁ