--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kolář Vladimír
Název: Vaculíkův srpen a Hulíkův říjen
Zdroj: NN Ročník........: 0003/029 Str.: 003
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 12.11.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

V Českém deníku byly ve středu 10. listopadu t.r. publikovány články shora uvedených pánů. Nepůjde zde o polemiku s jejich strachy z Rusů. Za zmínku stoji jejich poznání, které učinili po listopadovém sametu. Oba konstatují, že se v novém řádu zase prosazují lidé bezohlední, sobečtí, mocichtiví, všelijací legální podvodníci a přímo vrazi. Pan Vaculík tuto skutečnost klade jako otázku, když se ptá, zda musejí ti lepší vždy dopadnout nejhůř.

Pan doktor Hulík pak dpovídá spisovateli Vaculíkovi slovy premiéra Václava Klause. "Svobodná, demokratická společnost, vytváří prostor pro všechny, pro ty slušné a třeba neprůrazné, až po ty rvavé s tvrdými lokty. Tak, jako se socialismus buduje s oklamanými idealisty, buduje se kapitalismus nejlépe s tvrdými chlapíky grunderovského založení."

Sám pan doktor Hulík k tomu dodává: Po odchodu Rusů, když se znovu rozděluje jimi vykolíkovaný claim, jsou pistolnící první na místě. Západ civilizovali dobrodruzi a ti, kteří byli tvrdí nejen k jiným, ale i k sobě. Ale i tento Západ si musel vytvořit svoji morálku, nepřežil jenom ten, kdo tasil pomaleji kolt ale i ten, kdo ukradl koně nebo dobytek. Dále upozorňuje na vytváření majetkových dynastií stejným způsobem, jak tomu bylo na konci minulého a na počátku tohoto století v USA. Špinavé peníze, vyvekslované miliony, komunisty nakradený majetek, konta prominentů ve Švýcarsku - ti, kteří vytvořili zákony pro jiné a sami jich nedbali, spolu s těmi, kteří je dokázali překračovat, to jsou pionýři naší privatizace.

Věru, není to potěšující skutečnost. Zejména příklady ze Západu zní velmi přesvědčivě. Něco však v tom znění vrže. Těmi za uši tahajícími zvuky jsou slova o budování kapitalismu, ale i příklady ze Západu. Jde totiž o příklady, které si berou právě jen ti pionýři naší privatizace, o nichž hovoří pan doktor Hulík. Občané Spojených států vědí, že oním Západem byl Divoký západ emigrantských vln z Evropy zmítané krizemi hospodářskými i politickými. Přes jeho prezentaci ve filmové tvorbě, není Divoký západ něco, co by Historii Spojených států zdobilo. O tom sami Američané dobře vědí.

Kapitalismus není třeba budovat. Ten buď je nebo není. Jde o nepřesný, pro někoho dokonce zprofanovaný název systému, založeného, ve sféře hospodářské, na soukromém vlastnictví, svobodném podnikání, svobodné práci a svobodném nakládání s výsledky takové práce, ve sféře společensko-politické, pak na svobodě jednotlivce, jeho právu podílet se na správě věcí veřejných, právu svobody projevu jeho názorů.

A nebyli to chlapíci tvrdých loktů a hbitých koltů, kdo položil základ tohoto systému panujícího ve Spojených státech. Tento základ byl vytvořen dávno před vznikem Spojených států. Vytvořili jej Otcové poutníci, protestanští puritáni, přísní sami k sobě i k druhým. Individualisté, kteří však svoji svobodu dovedli podřídit veřejné věci. Střídmí ve spotřebě a pilní v práci.

Nelze si ani představit, že by to byli pistolníci, podvodníci ze všech národů a ras, kdo by vytvořil něco tak hodného následování, jako je Ústava Spojených států Amerických.

V Praze dne 12. listopadu 1993, pro NN Vladimír Kolář