--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Grünthalová Pavla
Název: Kožený jen jako svědek
Zdroj: NN Ročník........: 0003/032 Str.: 015
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 13.12.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Soud s Wallisem zahájen Po roce vyšetřování začal 13. 12. 1993 vojenský obvodový soud v Plzni projednávat případ důstojníka StB a Federální bezpečnostní služby Václava WALLISE. Wallis je obžalován z prodeje tajných informací prezidentu harwardských fondů Viktoru KOŽENÉMU, z ohrožení státního tajemství a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele.

Sazba je až 10 let nepodmíněně, soudu předsedá pplk. JUDr. P. ŠOLCAR. Kožený tvrdil, že byl Wallisem vydírán, což však vojenská prokuratura neprokázala, a proto Wallis nebyl obviněn z vydírání, nýbrž jen z prodeje informací.

Wallis byl zatčen příslušníky v FBIS v prosinci loňského roku, a to se stotisíci korunami, které právě obdržel od Koženého, dalších 400.000 Kč, které údajně Kožený předal Wallisovi, nebylo nalezeno.

Pracovníci FBIS a vojenské prokuratury dospěli k závěru, že Wallis mohl prodat Koženému jak ekonomické informace, tak i osobní údaje o některých politicích. Hlavní vojenský prokurátor KŘÍŽENECKÝ se vyjádřil, že tyto informace mohly usnadnit harwardskému fondu rozhodování o tom, kam investovat finance. "Kožený trval na tom, že byl vydírán a že materiály poskytnuté Wallisem byly bezcenné pavlačové drby. Havel se odmítl vyjádřit s odkazem na budoucí výrok soudu a Klaus

vše prohlásil za bublinu, přičemž vyjádřil důvěru v pravdivost slov Koženého a přijal jako uspokojivé vysvětlení prozatímního ředitele StB S. DEVÁTÉHO. Ten v průběhu aféry mimo jiné vyjádřil názor, že šlo o soukromou iniciativu V. Wallise a že za své zaměstnance nemůže ručit, premiéra nicméně ubezpečil, že podobná věc se nemůže opakovat.

Nevyjasněná zůstává také role bývalého federálního ministra vnitra Petra ČERMÁKA. Ten poskytl Koženému na jeho žádost ochranu , posléze od něj přijal usvědčující materiály na Wallise a věnoval mu osobní zbraň Ţza odvahuŢ.

Soud sice teprve bude probíhat, ale nepředpokládá se - podobně jako v přelíčení s A. Lorencem, K. Vykypělem a F. Kinclem - že by přinesl nová fakta či odhalení skutečného zákulisí případu". (Encyklopedie špionáže, Libri, Praha 1993, str. 63).

Odhalení celé pravdy o tomto případu je, i podle našeho názoru, velmi nepravděpodobné. Již proto, že Kožený bude v probíhajícím soudním procesu vystupovat pouze v roli svědka. Případná trestní odpovědnost V. Koženého bude Generální prokuraturou zkoumána teprve po skončení soudu s Wallisem. Rozdělení případu do dvou oddělených kauz k objasnění celé záležitosti jistě nepřispěla. Wallis jako estébácký profesionál ví, že se mu mlčení vyplatí. Soudní projednávání případu Wallis je tajné. Nesmí se ho zúčastnit veřejnost, novináři ani rod. příslušníci.

Veřejnost budou zastupovat pouze dva tzv. důvěrníci (ş 262 tr. ř.). Těmito důvěrníky, které si obžalovaný zvolil a které soud schválil, jsou Jaroslav BAŠTA a Petr UHL. Oba jsou samozřejmě vázáni mlčenlivostí. Vzhledem k tomu, co je o jejich dosavadní činnosti a charakterových vlastnostech známo, se dá předpokládat, že budou trvat na řádném a objektivním průběhu procesu. Rozsudek má být vynesen 21. 12. 1993. Harwardské fondy v čele s panem Koženým "rejžují" v klidu dál.

Pavla Grünthalová