--------------------------------------------------------------------------------
Autor: David Radek
Název: Koho bude obhajovat Kříženecký jako advokát ?
Zdroj: NN Ročník........: 0003/032 Str.: 019
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: . . Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:

KOHO BUDE OBHAJOVAT KŘÍŽENECKÝ JAKO ADVOKÁT ?

K 31.12.1993 patrně zanikne Vojenská prokuratura. Tímto zánikem zahájí její dosavadní šéf Kříženecký činnost své advokátní kanceláře.

Koho bude obhajovat obhájce bolševických zločinců v roli advokáta, nechť posoudí sám čtenář. Soudruh Kříženecký bude patrně dalším, kdo po úspěšně vykonané práci (přesně podle scénáře) přejde v klidu do soukromého sektoru, aby tak i nadále uplatňoval své znalosti "rudého práva", tentokráte na civilních osobách. Třeba se stane slavným obhájcem pražského podsvětí a spolu s JUDr. T. Sokolem vytvoří právnické duo, které bude postrachem všech slušných lidí. Mohl by třeba i obhajovat benzinové společnosti...

Pokud ponechá GP ČR i tohoto povedeného justičního taškáře v klidu, pak to bude další hřebík do rakve se spravedlností v našem státě.

Dne 15.11.1990 poskytl hlavní vojenský prokurátor Kříženecký rozhovor Lidovým novinám, kde zcela veřejně přiznává, že vlastní množství dokumentace Státní bezpečnosti, jejíž šéfové připravovali ještě 24.11.1989 tvrdé řešení. Z rozhovoru vyjímám:

"...První alternativa počítala, že se lidé vybouří, manifestace je přestanou bavit, vše se uklidní a vrátí ke starému pořádku. Zcela opačný vývoj měla zastavit druhá, tzv. tvrdá varianta, která mj. kalkulovala i s oživením akce "NORBERT". V jednom z dokumentů, který hovoří o této alternativě, se doslova říká: "Připravit redukovanou variantu akce "Norbert", a to nejen seznamy, ale i mechanismus.

Ještě v pátek 24.11. se v generálním štábu armády sešla operativní skupina představitelů ČSLA. Za FMV byli mj. přítomni gen. Lorenc, šéf bývalé kontrarozvědky Vykypěl, náčelník odboru obrany FMV plk. Šmíd, za armádu generálové Vacek, Ducháček a další.

Vše bylo tedy připraveno - byla schválena koncepce zásahu i její velitel. Tehdejší ministr obrany, generál Václavík, který na nočním zasedání pléna ÚV KSČ nabídl vojenské řešení, se vrátil s nepořízenou. Nově zvolený generální tajemník Urbánek se naštěstí řídil zdravým rozumem." V podobném duchu se nese celý rozhovor. Kříženecký hýří vědomostmi kdo, kdy a s kým za čím stál, kdo co připravoval a schvaloval.

A proto se ptám: "Mohla by Generální prokuratura redakci N.N. poskytnout jména všech zločinců, kteří dokumenty, o kterých Kříženecký radostně hovoří, tvořili či stáli v jejich pozadí, s tím, kdo z nich a jak byl zasažen rukou spravedlnosti?"

Vzhledem k tomu, že hlavní vojenský prokurátor se ještě v březnu roku 1989 domníval, že : "...nejplatnější je pro naši společnost ten, kdo osvědčuje vyšší věrnost ideálům socialismu a demokracie než běžné praxi (i když za tu je nejlépe a nejvíce oceňován) a ten, kdo chce proto jak kritizovat, tak podvolit se.", mám právo se domnívat, že ze strany odpovědných nastane patrně dlouhé a trapné mlčení. Jak dlouho ještě chceme trapně a dlouze mlčet ?! Radek DAVID